با جدیدترین اثر نویسنده فعال كودك و نوجوان

ناهید رحیمی از فاخته های ناصره اش می گوید!

ناهید رحیمی از فاخته های ناصره اش می گوید! به گزارش کاراموند قم نویسنده جوان و بین المللی آثار کودک و نوجوان و البته کتاب فاخته های ناصره به بیان اهداف و مبانی فکری خود برای انتشار کتاب خود با مبحث مهدویت پرداخت.


ناهید رحیمی در گفتگو با ایسنا بیان نمود: از سال ۸۴ فعالیت و همکاری خویش را با نشریات کودکان و نوجوان و همینطور نشریات مهدویت همچون ملیکا، انتظار نوجوان، ساعت سه و سه یک سه آغاز کردم و همین شروعی شد برای آشنایی با موضوعات مهدوی با مخاطب گروه سنی کودک و نوجوان که سبب شد متوجه غفلت از سوالات این قشر و عدم پاسخ به آنها شوم، بنابراین زاویه دید مناسبی هم در این حوزه نبوده به صورتی که بیشتر مباحث به صورت کلیشه و کلی و شعاری مطرح می شد که باورپذیر نبودند، همین موضوعات دست به دست هم داد که دست به نوشتن کتاب هایی شوم که درخور مشغله های ذهنی این قشر باشد.
وی ادامه داد: خط فکری بنده از ده سال پیش دراین مسیر قرار گرفت و داستان هایی با پشتوانه هایی بسیار قوی و ناشی از تحقیقات چند بعدی من در این حوزه بود، ازاین رو تلاش براین شد که به سبب مخاطب باهوش و تنوع طلب من خلاقیت کار افزایش یابد و به همه سوالات و چالش های وی پاسخ داده شود.
رحیمی از تأثیر مثبت تاخیر در چاپ و انتشار آثارش گفت و اظهار نمود: این روال طولانی و پرمکث چاپ کتب سبب پختگی و کامل تر شدن آنها و بازنویسی و ویراستاری حرفه ای توسط اساتید محترم می شد، امسال هم نشر محترم ساد و برنده جایزه جلال این داستان ها را مطالعه و مناسب تایید کردند که منجر به انتشار کتاب فاخته ناصره شد.
این فعال ادبی در مورد محتوای این داستان ها تصریح کرد: این کتاب حاوی هفت داستان در یک مجموعه داستان است که روایت از زوایا و ابعاد متفاوت تری در مبحث مهدویت و انتظار مطرح شده و شیعیان کم وبیش آشنایی با آنها دارند، بنابراین شیوه بحث متفاوت نسبت به کتب مشابه خود است و برپایه روایات و اسناد حقیقی در کنار شخصیت های خیالی برای پیش برد بهتر قصه است.
این نویسنده خوش ذوق، دغدغه خویش را پاسخی جامع و کامل به نیاز مخاطبین عنوان نمود که با زبانی ساده، ملموس و قابل درک مباحث مطرح شده، مباحثی که برای خود او هم تا سنین جوانی سوال و ابهام برانگیز بوده است.
وی چینش فاخته های ناصره را تعمدا از بازه زمانی نزدیک به دور طراحی کرد و دراین خصوص اظهار نمود: برای بیان روایات از زمان حال به گذشته استفاده شده، در کتاب هم یک سری وقایع تاریخی به چشم می خورد، چونکه وقایع دوران زیست امام زمان(عج) و سه ائمه آخر برای بیشتر مخاطبین من مجهول و نامأنوس بود و اطلاع کافی در اینباره وجود نداشت.
رحیمی تاریخ خوانی را یک امر مهم در فراگیری و علم به گذشته برشمرد و اظهار داشت: قشر نوجوان باید پویا و فعال باشد و به هرآنچه می شنود بسنده نکند، ازین رو روحیه جویندگی و تحقیق را باید در خود پرورش دهد و ابهامات ذهن خویش را با تاریخ خوانی و تحقیق و جستجو برطرف کند.
وی هدف خود از نشر این کتاب را سیر تاریخی افراد پس از خواندن آن بیان کرد و اضافه کرد: در واقع پس از مطالعه کتاب باید خواننده به درک وقایع و نکات کتاب برسد و در آنها تفکر کند، از نظر بنده این خیلی مهم می باشد که بعد مطالعه یک اثر در آن بیندیشد و این برای نویسنده هم بسیار شادی آور است، بنابراین ما در عصری به سر می بریم که مباحث دینی و مذهبی با چالش ها و شبهات زیادی روبه رو است و بدون سند و پشتوانه منطقی نمی توان مطلبی را القا کرد.
نویسنده کتاب فاخته های ناصره از مشکلات سرراه خود برای نوشتن کتاب گفت و اظهار نمود: نخستین و مهم ترین مساله پیش رو نبود منابع و اسناد قابل دسترس در این مورد بود، بخصوص که خیلی از داستان هایی که بنده طی این ۱۰ سال نوشتم به علت نبود سند متقن و محکم حذف می شدند.
رحیمی نبود پاسخی مناسب و واحد برای منابع روایی کتاب خویش را از دیگر مشکلات برشمرد و اظهار داشت: بسیاری از اسناد به علت چندپارگی و تفسیرهای مختلف آن سبب غیرقابل قبول شدن آنها بخصوص در مذهب تشیع می شد و بنده با تلاشی مضاعف تلاش در گردهم آیی مناسب و یکپارچه داستان ها کردم که امیدوارم به مذاق مخاطب خوش آمده باشد.
منبع:

1400/06/21
10:08:34
5.0 / 5
445
تگهای مطلب: اهدا , برند , تاریخی , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری