در وبینار بین المللی مشروعیت عزاداری شهادت امام حسین علیه السلام تاكید شد:

لزوم رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا

لزوم رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از قیام عاشورا به گزارش کاراموند مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا اظهار داشت: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از تعالیم اسلام و قیام عاشورا و بانگرشی واقع بینانه و بصیرت عالمانه ضروری می باشد.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، آیت الله محمدحسن اختری در «وبینار بین المللی مشروعیت عزاداری شهادت امام حسین ضد السلام» که بنیاد بین المللی عاشورا با همکاری مرکز امت واحده به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین ضد السلام و با حضور تنی چند از علماء و شخصیت های برجسته جهانی برگزار کرد، درباره مشروعیت عزاداری از دیدگاه قرآن مجید و روایات پیامبر اکرم(ص) و هم فرمایشات پیامبر اکرم صلی الله ضد و آله و سلم در باره مشروعیت گریه و عزاداری و اثرات آن، به جایگاه و منزلت اهل بیت(ع) و امام حسین ضد السلام در قرآن مجید و روایات پیامبر اشاره و اظهار نمود: واقعه جانگداز کربلا قلب همه مسلمانان و مؤمنان به خدا را جریحه دار ساخت که هر روز این داغ بیشتر می گردد و ملت های جهان با برگزاری مراسم متنوع سوگواری یاد و خاطره امام حسین(ع) و واقعه کربلا را گرامی می دارند و این فرصتی است برای تحقق وحدت میان مسلمین و آزادگان جهان که همه به مظلومیت فرزند پیامبر و قیام ایشان ضد ظلم و گمراهی بنی امیه و یزید اذعان دارند.

وی ادامه داد: رسیدگی به وضع نابسامان جهان اسلام با الهام از تعالیم اسلام و قیام عاشورا و بانگرشی واقع بینانه و بصیرت عالمانه ضروریست تا کرامت انسانی و آزادی از دست رفته توسط استعمارگران غربی و عوامل مزدور آنان در منطقه باز گردانده شود.

مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا در انتهای سخنان خود به مظلومیت ملت های مستضعف در فلسطین و یمن و لبنان و سوریه و دیگر مناطق تحت ستم پرداخت و اظهار داشت: تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق طلبانه آنان با الهام از مکتب امام حسین ضد السلام است.

سید فادی السید مدیر مرکز امت واحده درباره مفهوم و فلسفه و مشروعیت عزاداری با استناد به خطبه های کوبنده و افشاکننده حضرت زینب(س) در مقابل ابن زیاد جنایتکار و یزید فاسد و ظالم خاطرنشان کرد: حضرت زینب(س) فرمود «ای یزید نمی توانی ذکر و منزلت ما خاندان را از بین ببرید و وحی و رسالت پیامبر را نابود سازی».
وی ادامه داد: هدف خروج امام حسین(ع) احیاء دین جدش بود که در آن شرایط تاریخی جوهر اسلام توسط بنی امیه و حاکمان غاصب مخدوش شده و ظلم و فساد و انحراف فرا گیر گشته بود.

وی با استناد به قول (ماربین) فیلسوف آلمانی (امام حسین با کشته شدنش دین جدش را زنده کرد) تصریح کرد: برگزاری مراسم عزاداری و احیای نمادهای عاشورا در جهان نوعی تبلیغ اسلام و رساندن پیام های روشنگرانه امام حسین ضد السلام است.

رئیس مرکز امت واحده همینطور اظهار داشت: ممنوعیت عزاداری در بعضی از کشورهای عربی و یا اسلامی، مستبدانه و ظالمانه و نشان از ترس و هراس حاکمان غاصب از رسیدن پیام روشنگرانه و نجات بخش قیام حسینی است.

شیخ خالد الملا رئیس جماعت علمای عراق ضمن اشاره به انواع عزاداری در قرآن و روایات، اظهار داشت: سوگواری و گریستن پیامبران همچون حضرت یعقوب در فراق فرزندش یوسف و دیگر مصایب و سوگواری پیامبران نمونه هایی از مشروعیت عزاداری است.

وی ادامه داد: جایگاه و منزلت خاندان در قرآن و بویژه در سوره مباهله در عبارت ندعوا (أنفسنا) آمده است، در زبان عرب انفس را به پسر عمو گویند و حضرت علی پسر عموی پیامبر و (ابناءنا) فرزندان ما یعنی امام حسن و امام حسین می باشند.

این روحانی اهل سنت افزود: شعائر حسینی متضمن درسهایی از ظلم ستیزی و عدالت خواهی و مبارزه با شرک و فساد بود که این قیام برای برقراری توحید و ارزش های اخلاقی و انسانی و احیاء دین جد بزرگوارش بود، هرکس خواستار پیروی از سیره پیامبر و امام حسین(ع) باشد باید با ظلم و استبداد مبارزه کند چونکه عشق به امام حسین ضد السلام و عزاداری در سوگ و شهادتش نوعی تقرب به خداوند متعال و هم ایستادگی در مقابل ظلم استکبار جهانی و پیروی از سیره نواده پیامبر اسلام است.

دکتر شیخ خالد الملا، دفاع از مردم مظلوم فلسطین و سوریه و یمن و همبستگی با مردم لبنان و دیگر ملت های مستضعف درجهان را یک واجب شرعی و تکلیف الهی برشمرد و اظهار داشت: بدون مبارزه با استکبار، گریستن بر مصائب امام حسین سودی ندارد.

وی با انتقاد از برخی رژیم های عربی و اسلامی که ادعای پیروی از دین محمد دارند و یا خویش را دوستدار خاندان می دانند ولی با دشمن صهیونیستی غاصب سازش می کنند، اظهار داشت: با این اقدام خائنانه بار دیگر حسین را شهید می کنند و چهره اسلام را مخدوش می سازند.
شیخ غازی حنینه، رئیس هیئت امنای تجمع علمای مسلمان لبنان یکی دیگر از سخنرانان این وبینار بین المللی مجازی بود که بر دو مبحث تاکید نمود:
تحلیل و بررسی واقعه عاشورا و کربلا از بعد انسانی و عواطف و احساسات قلبی
بررسی شرایط ناگوار و بحرانی جهان اسلام و ضرورت پیروی از تعالیم اسلام و خاندان در رویارویی با تهدیدات و ظلم و ستم و بی عدالتی تحمیلی حکام مزدور بر امت اسلامی.
وی ادامه داد: عزاداری برای امام حسین و خاندان و اصحابش مخصوص شیعیان نیست بلکه اهل سنت و آزادگان جهان یاد و خاطره امام حسین و واقعه کربلا را گرامی می دارند چونکه این عشق و علاقه به اسلام و پیامبر است و کسانی که با برگزاری سوگواری و گریستن مخالف و عناد دارند باید در ایمان خود به خداوند تجدید نظر کنند.

دکتر بهاءالله کرمانی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هم درباره نگارش مقاتل واقعة کربلا و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین ضد السلام در طول تاریخ اظهار داشت: بیشترین کتاب های مقاتل از جانب مورخین اهل سنت نگاشته شده و این نشان داده است که این واقعه جانگداز تاریخی و جاودان است.

شیخ شریف امبالو رئیس شورایعالی پیروان خاندان در سنگال بر بعد معنوی قیام امام حسین ضد السلام تصریح کد: صبر و استقامت و آگاهی و بصیرت از درس های بسیار آموزنده این قیام است که باید مسلمانان و بویژه ملت های تحت ستم برای رهایی خود از آن بیاموزند.

شیخ شریف در باره افزایش گسترده عزاداری امام حسین ضد السلام در کشورهای آفریقایی اظهار داشت: مردم محروم و ستمدیده آفریقا با تاسی از تعالیم و قیام امام حسین ضد السلام که قیامی ضد بی عدالتی و ظلم بود، نشان داده است که این امام را الگو و رهبر خود قرار داده اند.

شیخ بهاءالدین نقشبندی، رئیس طریقت نقشبندی اقلیم کردستان عراق بر نقش تاریخی قیام امام وحسین ضد السلام در ایجاد آگاهی و بیداری اسلامی و نشان دادن چهره اصیل اسلام و افشای سیاست های ظالمانه و انحرافی خاندان بنی امیه تصریح کرد و اظهار داشت: فاجعه شهادت امام حسین ضد السلام یک فاجعه انسانی بزرگ در طول تاریخ است چونکه امام و و فرزندان و اصحاب خویش را فدای دین نموده و بخاطر حفظ ارزش های اسلامی و برقراری عدالت و کرامت انسانی و باز گرداندن مردم از گمراهی و ضلالت قیام نمود.

شیخ رسول باقری، پژوهشگر اسلامی هم مطالبی در باره نقش رهبری وبیانات حکیمانه و روشنگرانه امام حسین ضد السلام در طول مسیر خود از مدینه تا کربلا پرداخت و نمونه هایی را بازگو نمود.

در انتها این وبینار اطلاعیه ای که برگرفته از مطالب و مواضع سخنرانان این وبینار بود توسط خانم دکتر طبوش از لبنان قرائت گردید.
منبع:

1400/05/23
11:23:34
5.0 / 5
297
تگهای مطلب: بحران , تاریخی , دانشگاه , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری