ماجرای عملیات غدیر چه بود؟

ماجرای عملیات غدیر چه بود؟ به گزارش کاراموند به دنبال قبول قطعنامه ۵۹۸ از طرف جمهوری اسلامی ایران، منافقین و نیروهای رژیم بعث جهت براندازی حکومت جمهوری اسلامی هم پیمان شده و به مرزهای ایران هجوم آوردند.به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، دوم و سوم مردادماه ۶۷ عملیاتی تحت عنوان «دفاع سراسری» صورت گرفت ولی نیروهای بعثی و منافقین در مرزهای ایران باقی ماندند، بدین منظور عملیات «غدیر» با هدف نابودی و عقب نشینی نیروهای متجاوز در تاریخ ۵ مرداد ماه شروع شد. ازاین رو عملیات غدیر را میتوان تکمیل کننده عنوان دفاع سراسری دانست.

عملیات گسترده پدافندی غدیر به صورت کاملاً تعجیلی طرح ریزی شده و در تاریخ دوم مردادماه سال ۱۳۶۷ هجری شمسی اجرا شد؛ از خصوصیت های این عملیات میتوان به خودجوش بودن اغلب اقدامات و اتکا به تجارب عملیاتی رزمندگان با تجربه در صحنه نبرد اشاره نمود.

نیروهای لشکر ۱۰ سیدالشهدا(ع) با حضور بموقع خود در پاسگاه زید و شلمچه، توانستند طی عملیات غدیر یک لشکر مکانیزه و یک تیپ تکاوری عراق را به عقب نشینی وادارند.

مأموریت بغداد آن بود که تلاش کند خوزستان و منابع نفتی آنرا طی چند روز به اشغال خود درآورد و شانس خویش را در این حوزه بیازماید. تهاجم سنگین دشمن در سرتاسر خطوط مرزی به خاطر آن بود که چنین هدفی را تعقیب کند و دقیقاً بنابراین بود که رسانه های استکباری و حتی مزدوران منطقه ای استکبار به احیای طرح جداسازی خوزستان از ایران دامن می زدند. اما پاسخ سریع و قاطع ملت و نیروهای اسلام، بسیار تکان دهنده و هشیارانه بود و تلفات سنگینی را به نیروهای متجاوز در منطقه وارد آوردند.

در این عملیات که پنجم مرداد سال۶۷ رخ داد، صدهاکیلومتر از سرزمین های میهن اسلامی که به مدت ۳ روز به اشغال متجاوزین در آمده بود، باز پس گرفته شد و رزمندگان موفق شدند بخش هایی از استان خوزستان در منطقه عمومی شلمچه، جاده خرمشهر، اهواز، پادگان حمید و جفیر را آزاد ساخته و دشمن بعثی را در منطقه جنوب تا مرزهای بین المللی عقب برانند. در این عملیات علاوه بر کشته وزخمی شدن تعداد زیادی از قوای دشمن و چند درجه دار عالی رتبه، چندین تیپ و گردان زرهی و پیاده و کماندویی بعث به میزان ۶۰ الی ۱۰۰ درصد منهدم شد.

در عملیات غدیر که در منطقه عمومی شلمچه، ایستگاه حسینیه و پادگان حمید به اجرا درآمد، باوجود استعداد پر شمار و انتخاب مواضع مناسب از جانب ارتش متجاوز بعثی عراق برای توسعه در منطقه، رزمندگان اسلام با کسب تجارب بسیار پرارزش عملیاتی طی هشت سال مبارزه با ایادی استکبار جهانی، با پیاده کردن تاکتیکهای جنگ ناهمتراز قوای بعثی را به مرزهای بین المللی عقب راندند.
1400/05/07
21:28:45
5.0 / 5
203
تگهای مطلب: مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری