اختتام اولین جشنواره ملی خوشنویسی آیات در شیراز

اختتام اولین جشنواره ملی خوشنویسی آیات در شیراز کاراموند: فارس آیین پایانی جشنواره ملی خوشنویسی آیات، بزرگداشت کاتب بزرگ قرآن، میرزا احمد نی ریزی در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بر بستر فضای مجازی برگزار و برگزیدگان این جشنواره معرفی گشتند.


مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس شامگاه چهارشنبه 9 تیر در آئین پایانی جشنواره ملی خوشنویسی آیات با اعلان اینکه وقتی نام هنر به میان می آید دل ها تلطیف می شود به ویژه هنری که با نام کتاب آسمانی ترکیب می شود، اظهار داشت: هنر خوشنویسی به سبب این که با نام قرآن کریم ترکیب شده است، فوق العاده زیبا شده و زیباتر خودرا نشان میدهد و آنگاه که نام هنر به میان می آید دل ها تلطیف می شود به ویژه هنری که با نام کتاب آسمانی ترکیب می شود.
کیوان نیازی با اعلان اینکه هنر خوشنویسی به سبب این که با نام قرآن کریم ترکیب شده است، فوق العاده زیبا شده و زیباتر خودرا نشان می دهد، اضافه کرد: جلوه های این هنر را همیشه در طول تاریخ مشاهده کرده ایم و در طول تاریخ حداقل تاریخ اسلام تمامی هنرمندان این عرصه، قلم و خوشنویسی خودرا با کتابت قرآن مزین و اهتمام کردند این هنر حتما با کتابت قرآن مجید ترکیب شود که زیبایی خاصی به هنر زیبای خودشان افزوده اند.
مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس با یادآوری جایگاه این استان در عرصه هنر خوشنویسی و کتابت قرآن، اظهار داشت: در سومین حرم اهل بیت(ع) همیشه هنرمندان بزرگی بوده اند که در عرصه کتابت قرآن تلاش نموده اند که همچون آن می توان به میرزا احمد نی ریزی اشاره نمود که بیشتر از ۱۰۰ بار کتابت قرآن داشته است و این افتخاری برای استان فارس شمرده می شود.
وی با اعلان اینکه هنر هر جا که باشد، شور و نشاط می آفریند و موجب کاهش لطمه های اجتماعی می شود، اظهار داشت: یکی از معضلات کشورمان وجود لطمه های اجتماعی است و طبق بررسی ها مشخص شده است که شور و نشاط می تواند لطمه ‎های اجتمایی را کاهش داده و به حداقل برساند و بر ضرورت استفاده از ابزار هنر برای کاهش لطمه های اجتماعی تاکید و از هنرمندان درخواست نمود تا ورود جدی به این عرصه داشته باشند و تاکید کرد: یکی از مباحث اصلی که به ایجاد شر و نشاط در جامعه کمک می نماید هنر است و هر هنری که توسط هنرمندان به منصه ظهور و بروز برسد، بطور قطع اثرگذار خواهد بود.
جایگاه اعلی فارس در هنر قرآن نویسی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این مراسم اظهار داشت: متأسفانه به سبب شرایط شیوع ویروس کرونا نتوانستیم این مراسم را با حضور هنرمندان سراسر کشور در شیراز برگزار نماییم.
صابر سهرابی با اعلان اینکه قریب دو سال برای این جشنواره برنامه ریزی شد، جشنواره خوشنویسی را زیباترین، اصیل ترین، دقیق ترین، ظریفترین و در عین حال پاک ترین هنر مقدس برشمرد و اظهار داشت: خوشنویسی ارتباط تنگاتنگی با معنویت دارد و آن هم تحریر کلام وحی است که بدون وضو امکان پذیر نیست.
سهرابی با اعلان اینکه بالاخره پس از کش و قوس های بسیار زیادی توانستیم با همت هنرمندان انجمن خوشنویسان فارس این جشنواره را به سرانجام برسانیم، از تمام علاقه مندان به هنر خوشنویسی که بارها تماس گرفته و پیگیر برگزاری این برنامه بودند، قدردانی کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس شیوه اجرای این جشنواره را بسیار عالی توصیف کرد و اضافه کرد: هنرمندان ۱۷ استان کشورمان ۸۴ اثر را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند که از این تعداد ۴۱ اثر به مرحله نهایی داوری رسید و در نهایت ۱۳ نفر بعنوان نفرات برگزیده این جشنواره شناخته شدند که در این مراسم معرفی و تجلیل می شوند.
وی همین طور اظهار داشت: این هنر در استان فارس و خصوصاً شیراز جایگاهی والا دارد که در هیچ استان دیگری این جایگاه وجود ندارد اما متأسفانه آن جایگاهی که برای خوشنویسی در شیراز و استان فارس درنظر گرفته شده هنوز در خور شأن آنان نیست پس تلاش می نماییم تا این شأنیت و جایگاه را به شیراز و استان فارس بازگردانیم.
سهرابی با اعلان اینکه شیراز امسال بعنوان شهر خلاق در زمینه هنرهای تجسمی شناخته شده است، اظهار داشت: یکی از شاخه های هنرهای تجسمی، خوشنویسی است و بطور قطع نشست هایی را با حضور افرادی که در زمینه خوشنویسی کار کرده اند برگزار خواهیم کرد تا بتوانیم جایگاه شیراز و فارس در عرصه این هنر احیا نماییم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تاکید کرد: به جرأت می توان گفت هنرمندانی که در فارس و شیراز بودند چه هنرمندان گذشته چه معاصر، در حد و تراز ملی و بین المللی هستند و آثار آنها هیچ کم از آثار بزرگان هنرمندان خوشنویسی در سراسر کشور و دنیا ندارد.
وی همین طور هدف برگزاری جشنواره خوشنویسی آیات را اشاعه فرهنگ ناب قرآنی با زبان هنر برشمرد و اظهار داشت: هنرهای مختلف شامل خوشنویسی، نمایش، شعر، فیلمنامه و غیره هر کدام به صورتی می تواند بیان کننده اهداف اصلی کلام وحی باشد. سهرابی، تأثیرگذارترین هنر را در این حوزه هنر خوشنویسی توصیف کرد که به وسیله آن قرآن را با خلوص نیت و پاکی دل کتابت می کنند و افزود: در شیراز و استان فارس کاتبان زیادی قرآن هایی را تحریر کردند که در نوع خودش بی نظیر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اعلان اینکه در این جشنواره داوری آثار به عهده اساتیدی چون مجید چیزفهم، ناصر طاووسی و فرهاد نصیری شیرازی بوده است، از همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در برگزاری این جشنواره قدردانی و ابراز امیدواری کرد که بتوان در آینده جشنواره ای بی نظیر با رشته های متفاوت خوشنویسی در شیراز برگزار کرد.
منبع:

1400/04/10
12:44:48
5.0 / 5
298
تگهای مطلب: اهدا , تالار , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری