مناظره دوم آب پاكی را روی دستان هنرمندان ریخت

حكایت بی فرهنگی در مناظره ای فرهنگی!

حكایت بی فرهنگی در مناظره ای فرهنگی! دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود با تمرکز بر موضوعات فرهنگی و اجتماعی پخش شود، با حداقل اشاره ها به این موضوعات و بدون عرضه برنامه ای برای آینده و راهکاری برای حل مشکلات حوزه فرهنگ و هنر، آب پاکی را روی دستان هنرمندان ریخت.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، از زمان آغاز تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، به کررات این نقد از جانب اهالی رسانه و همینطور کارشناسان و فعالان فرهنگی و هنری عنوان شد که جای خالی فرهنگ و هنر در برنامه ها و حتی شعارهای هر هفت نامزد احساس می شود؛ با این وجود کماکان این امید و انتظار وجود داشت که حداقل در مناظره انتخاباتی با مبحث تخصصی فرهنگ، هر یک از کاندیداها از این فرصت استفاده و به بیان رویکرد خود درباره موضوعات فرهنگی و هنری و عرضه برنامه های مدون و راهکارهایی برای حل مشکلات موجود این حوزه، بپردازند.
اغلب پرسش های مطرح شده از نامزدها در دومین مناظره تلویزیونی که عصر روز سه شنبه (۱۷ مرداد ماه) روی آنتن شبکه یک سیما رفت، اساسا رنگ و بوی فرهنگی و هنری نداشت و به موضوعات اقتصادی و اجتماعی اختصاص داشت و اگر بعضی از نامزدها هم اشاره ای کوتاه و سطحی به این حوزه داشتند، در بخش بیانیات کلی خودشان بود. در واقع مناظره دوم که با محور «فرهنگی» در کنار موضوعات اجتماعی و سیاسی تعریف شده بود، با کمترین سهم از «فرهنگ» و خصوصا «هنر» در پرسش های مجری و همینطور برنامه های نامزدها همراه بود.
در این میان اما برخی نامزدها تلاش کردند در جمع بندی نهایی خود، اشاره های مختصری به جایگاه اهالی فرهنگ و هنر و همینطور اهمیت نقش رسانه در دنیای امروز داشته باشند؛ بعنوان مثال یکی از نامزدها با زیربنایی دانستن مسئله اقتصاد، حل مشکلات فرهنگی بعنوان روبنا را منوط به حل مشکلات اقتصادی عنوان و از برخی دیگر از کاندیداها انتقاد نمود که نسبت به چهره های مهم و فاخر حوزه های فرهنگی و هنری کشور بی تفاوت هستند و تنها در دوره انتخابات، برای گرفتن تصاویر یادگاری یاد این قشر می افتند و یا از موسیقی رپ برای جلب نظر مردم استفاده می نمایند. همینطور یکی از نامزدها هم که کوشش کرد با به کار بردن یک بیت شعر، برای لحظاتی فضای استودیوی مناظره را فرهنگی کند، به اشتباه بخشی از ترانه یک خواننده ممنوع الفعالیت در ایران را خواند و آنرا به دانشجوی رشته شیمی نسبت داد.
این نامزد همینطور در تنها پرسش فرهنگی مناظره دوم که به قید قرعه به او تعلق گرفت و به شورایعالی انقلاب فرهنگی اختصاص داشت، وعده داد که در صورتیکه رئیس جمهور شود، این شورا را منحل می کند.
در این میان اما بی توجهی نامزدهای ریاست جمهوری به مقوله فرهنگ و هنر آن هم در مناظره ای که قرار بود اساساً به این حوزه بپردازد، موجی از انتقادات را به دنبال داشته است. در همین راستا سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در صفحه توییتر خود نسبت به این مورد واکنش نشان داد و نوشت: «فرهنگ و هنر بخش مغفول مناظرات بود. حتی در دومین مناظره با عنوان فرهنگ و اجتماعی. ایران بدون فرهنگ و هنر ایران نیست. از کدام برنامه ها سخن می گوییم؟»
البته قبل از برگزاری این مناظره هم چنین عملکردی از جانب نامزدها قابل پیشبینی بود؛ درصورتیکه در فعالیتهای انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره، نه مانند دوره های گذشته نامی از کارگردانان سینما بعنوان سازندگان فیلمهای تبلیغاتی به میان آمد و نه اسمی از هنرمندان موسیقی که معمولا ساخت ترانه های تبلیغاتی را عهده دار می شوند.
با این همه همچنان یکی از پرسش های اساسی فعالان و علاقمندان عرصه فرهنگ و هنر این بود که چرا در بین انواع و اقسام شعارهای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، خبری از فرهنگ و هنر نیست؟!
نگاهی گذرا به برنامه های انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ به خوبی نشان داده است که حلقه اصلی مفقوده در برنامه های کاندیداها، فرهنگ و هنر است و به جای آن، تمرکز اصلی هر یک از نامزدها بیشتر بر موضوعات اقتصادی، سیاسی و روابط بین المللی است.
هرچند در شرایط فعلی و با عنایت به مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، تاکید بر مباحث اقتصادی و سیاست خارجی چندان هم دور از انتظار نیست، اما تمرکز بیش از حد بر این مشکلات، نتیجه ای جز ایجاد شائبه ی طرح شعارهای بی پایه، با هدف دست گذاشتن روی نقطه ضعف ها و کشاندن رأی مردم به سمت خود، چیزی عاید نامزدها نخواهد کرد.
در این میان اما فارغ از برنامه های هر یک از نامزدها برای حل مشکلات سیاسی و اقتصادی، انتظار می رفت که تابحال به گوشه ای از دغدغه ها و مشکلات عرصه فرهنگ و هنر کشور هم به صورت جدی اشاره می شد؛ آن هم در شرایطی که فعالان این حوزه در بخش های مهمی چون نشر، سینما، تئاتر، موسیقی و رسانه در دوران کرونا صدمه های بسیاری را متحمل شدند و همچنان هم روزهای دشواری را می گذرانند.
منبع:

1400/03/19
10:51:48
5.0 / 5
526
تگهای مطلب: تخصص , سینما , شعر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری