در گزارش كاراموند مطرح شد؛

تعزیه بدون مخاطب حس و حالی ندارد

تعزیه بدون مخاطب حس و حالی ندارد یک تعزیه خوان با سابقه معتقد می باشد که برگزاری آنلاین مجالس تعزیه آنلاین طی یک سال قبل به سبب شرایط کرونائی حس و حال لازم را ندارد ضمن این که وضعیت سپری شده رونق و پیشرفت تعزیه را هم کاهش داد.احمد عزیزی از تعزیه خوان های فعال و با سابقه ایران درباره وضعیت برگزاری مجالس تعزیه در روزهای سوگواری و همین طور ماه های محرم و صفر در امسال، به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال قبل هم بصورت آنلاین و هم در بعضی مواقع بصورت حضوری مجالس تعزیه را برگزار کردیم. امسال هم مجالس تعزیه بصورت آنلاین برگزار می گردد ولی اجرای حضوری بسیار کم خواهد بود شاید در آینده و با تزریق واکسن شرایط برای برگزاری مجالس حضوری تعزیه برقرار شود.
وی متذکر شد: برگزاری آنلاین مجالس تعزیه حس و حال لازم را به شبیه خوان نمی دهد برای اینکه با حضور مستمع است که انرژی لازم میان شبیه خوان و مستمع رد و بدل می شود.
عزیزی با اعلان اینکه برای حفظ سلامت و امنیت جانی مخاطبان و همین طور شبیه خوانان باید مجالس تعزیه را بصورت آنلاین برگزار کرد، اضافه کرد: چند تن از دوستان و خودم به کرونا مبتلا شدیم که خدا را شکر جان سالم به در بردیم. اجرای تعزیه با شرایط کرونائی موجود در مکان های بسته خطرناکست. البته سال قبل با دعوت آقای افضلی در فضای باز مقابل بنیاد رودکی مجالس تعزیه را برگزار کردیم و اتفاقی برای سلامتی مخاطبان و تعزیه خوان ها رخ نداد.
این تعزیه خوان با اشاره به این که برای سال ۱۴۰۰ هنوز برنامه ای قطعی برای برگزاری مجالس تعزیه بصورت حضوری قطعی نیست، تصریح کرد: سال ۹۹ به خاطر شدت وضعیت کرونائی بیشتر برنامه های تعزیه در تهران و سایر شهرها کنسل شد به امید این که در سال ۱۴۰۰ برنامه ها اجرا شوند. هنوز دعوت کننده ها و بانیان برگزاری مجالس تعزیه برنامه خاصی را به گروه های شبیه خوان اعلام نکرده اند.
وی درباره وضعیت معیشت فعالان عرصه تعزیه در دوران کرونائی، اظهار نمود: معتقدم نمی توان تعزیه را بعنوان یک شغل در نظر گرفت بدین جهت تعدادی از تعزیه خوان ها شاغل در کارهای دیگر هستند ولی برخی که از تعزیه خوان ها که شغل شان برگزاری و اجرای مجالس تعزیه بود شرایط معیشتی سختی دارند.
عزیزی اشاره کرد: قبل ها برگزاری مجالس تعزیه گرمای خاصی داشت و تعزیه روز به روز شاهد رونق و پیشرفت بود ولی کرونا این رونق و پیشرفت را کاهش داد.
این فعال با سابقه عرصه تئاتر در انتهای سخنان خود اظهار داشت: انشاءالله این ویروس در همه دنیا ریشه کن شود. امیدوارم به زودی در ایران تعزیه با حضور مردم و به گرمی گذشته برگزار و اجرا شود.

1400/03/15
12:54:46
5.0 / 5
453
تگهای مطلب: مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری