گفت وگو با فرشته احمدی

از زندگی آدم های معمولی تا چهره های سیاسی

از زندگی آدم های معمولی تا چهره های سیاسی به گزارش کاراموند فرشته احمدی ضمن اشاره به علاقه دیرینه مردم ایران به خواندن زندگی نامه ها و سفرنامه ها از مورد توجه قرار گرفتن کتاب های در ارتباط با شخصیت های سیاسی در سالهای اخیر و علت آن می گوید.


این داستان نویس در گفتگو با ایسنا درباره ظرفیت های موجود برای خلق داستان و رمان از زندگی افراد و لزوم های پرداختن به ژانر زندگی نامه (بیوگرافی) در ادبیات اظهار نمود: از زمانی که ادبیات به شکل مدرن و امروزی کارش را آغاز کرد و نویسنده ها از آن حیطه معینی که تا قبل از آن قلم می زدند، اشراف و طبقه خاص اجتماعی، خارج شدند، اصولا همیشه مردم عادی اهمیت داشته و مد نظر سوژه های ادبیات بوده اند.
او سپس اظهار داشت: آدم های عادی توانسته اند در داستان ها حضور پیدا کنند، قصه های زندگی شان تعریف شود و اهمیت داشته باشد. به نظر من، این ماجرا دو سر دارد؛ هم اینکه هنوز برای آدم ها جذاب است تا بدانند دیگرانی که مثل آنها هستند، چطور روزگارشان را می گذرانند و در زندگی شان چه ماجراهایی دارند، آدم های طبقه معمولی با زندگی های معمولی زندگی شان را چطور می گذرانند؛ این همیشه توانسته دست مایه ای برای نوشتار، فیلم و هر نوع روایتی باشد و سال هاست که دست مایه کار بسیاری از هنرمندان است و همیشه این ظرفیت را داشته که در میان مردم دیده یا خوانده و مورد علاقه واقع شود.
احمدی در ادامه به بحث خلق اثر از زندگی خواص پرداخت و بیان نمود: اما خیلی وقت ها داستان ها و قصه ها به زندگی آدم های خاص و مشهور می پردازد، آدم هایی که کار خاصی در زندگی شان انجام دادند و برای آن مشهور شدند؛ این نوع هم همیشه یک سر ماجراست.
این نویسنده در توضیح علاقه مندی مردم برای خواندن کتاب هایی از زندگی افراد مشهور اظهار نمود: آدم ها خیلی وقت ها از زندگی های خودشان خسته می شوند و حرف شان این است که می دانیم در زندگی های معمولی خودمان چه می گذرد و ترجیح می دهیم باردیگر با آن مواجه نشویم، بلکه با یک داستان اعجاب انگیز و جذاب تر یا چیزی که به ما ربطی ندارد، مواجه شویم و از دور نظاره گر آن باشیم و نیاز نباشد از غم و غصه آن یاد ماجرا و مشکلات زندگی خودمان بیفتیم. این دو ژانر یا شیوه نگاه همیشه بوده است.
فرشته احمدی اضافه کرد: اتفاقا در سالهای اخیر در کشور ما ادبیات مستندنگار، بیوگرافی یا کتاب هایی که مستندند و به زندگی ها یا ماجراهای واقعی می پردازند، مورد توجه قرار گرفته اند و پدیده ای مثل ناداستان توانسته صاحب تیتر شود. مردم هم این ها را دوست داشته اند. خیلی وقت ها آدم ها دوست دارند آن چه می خوانند واقعی و مستند باشد. البته خوشبختانه نیازها و سلیقه های مختلف برای هر دو ژانر همیشه در جامعه بوده است.
او که اعتقاد دارد مستندنگاری، واقع گرایی و دیدن بیوگرافی ها و زندگی های واقعی دیگران در سالهای اخیر برای مردم ما جذاب تر است، درباره نحوه پرداختن به این ژانر در داستان به نحوی که صرفاً تاریخ شفاهی نباشد، اظهار داشت: این به سبک، سیاق و جهان بینی نویسنده بستگی دارد که به چه چیز در کارش اعتقاد دارد. تاریخ شفاهی هم جایگاه خویش را دارد و باید تولید شود، هر یک از این نگاه ها بستگی به زاویه دید نویسنده یا راوی دارد، نمی توان کسی را منع کرد یا برنامه ریخت یا تصویب کرد که چه چیزی خوب است و چه چیزی بد و به کدام سمت باید حرکت کرد. و به صورت کلی، بستگی به علایق نویسنده دارد که قصد او تا چه اندازه ثبت بخشی از تاریخ باشد. اما هر دو این نوع نوشتار مورد نیاز است. و اینکه چقدر از حقیقت یا تخیل، شیوه های قصه پردازی یا بیوگرافی یا واقع بینی استفاده نماییم، همه به نویسنده بستگی دارد.
احمدی همینطور از علاقه مردم ما در سالهای اخیر به خواندن کتاب هایی که به زندگی افراد سیاسی پرداخته گفت و در مورد کیفیت آثار منتشرشده در ژانر زندگی نامه بیان نمود: بعضی آثار به علت کاری که ژورنالیست بر آن انجام می دهد یا به علت وضعیت سیاسی -اجتماعی جامعه خیلی دیده می شود اما این دلیل بر آن نیست که حتما کیفیت شان از بیوگرافی های قبلی خیلی بهتر بوده است. برای مثال کتاب «شدن» در این سال ها خیلی دیده شد و دلیل این بیشتر حواشی یا شناخته شدن میشل اوباما بود یا به این علت که این کتاب در دوره ای بود که ایرانی ها سرنوشت شان را تا حد زیادی در گرو اتفاقات سیاسی می دیدند.
او سپس ضمن اشاره به کتاب خاطرات جان بولتون اظهار داشت: کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» هم مورد توجه قرار گرفت چون ملت ما خواندن سیاست امروز و آن چه را به شرایط مملکت ما ربط دارد، یا درباره افرادی که فکر می کنند در این شرایط دخیل اند، دوست دارند. البته از گذشته های دور هم خواندن زندگی نامه افراد مشهور و سفرنامه ها همیشه مورد توجه بوده است. هم اکنون عمده هدف آدم ها از خواندن این گونه کتاب ها سرگرم شدن، آگاه شدن، جذابیت و... است.
منبع:

1400/02/27
09:45:10
5.0 / 5
547
تگهای مطلب: زندگی , سفر , فیلم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری