علی اصغر محمدخانی:

توجه به فردوسی زیاد شده است

توجه به فردوسی زیاد شده است به گزارش کاراموند علی اصغر محمدخانی با مرور کارنامه فردوسی پژوهی در سال ۹۹ می گوید: خوشبختانه توجه به فردوسی و اثر سترگ او شاهنامه در سالهای گذشته روز افزون بوده و آثار ارزشمندی درباره شاهنامه نوشته شده که هرکدام نکته ای از نکات ظریف و پرارزش این شاهکار جاویدان ادب فارسی را می نمایانند.


معاون فرهنگی و بین الملل شهر کتاب در گفتگو با ایسنا به مناسبت ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی به پربرگ و بارشدن کارنامه فردوسی پژوهی در سالهای اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: شناختن اثر بزرگ فردوسی و به روح و جوهر آن پی بردن برای مردم ایران وظیفه ای است خطیر و دلپذیر و زمینه شناخت بیشتر آن فراهم گشته است و باید همچنان از جنبه های متعدد شعر و هنر و اندیشه فردوسی سخن اظهار داشت که شاهنامه فقط داستان جنگ ها پیروزی های رستم نیست بلکه سرگذشت ملتی است در طول قرون و نمودار فرهنگ و اندیشه و آرمان های آن هاست.
او اضافه کرد: فردوسی حکیم بزرگی است و بهترین شاهد حکیم بودن و دید فلسفی داشتن فردوسی آغاز شاهنامه است که مسائل در ارتباط با آفرینش و خرد و میزان قدرت آن مورد بحث قرار گرفته و اندیشه های فردوسی در سرتاسر شاهنامه گواه خردورزی اوست. شاهنامه با وصفی بی نظیر از خدای یگانه شروع می شود و برترین آفریده های الهی را که جان و خرد است به او نسبت می دهد و اولین سخن فردوسی درباب بالاترین و اولین آفریده خداوند که خرد است، دیده می شود.
محمدخانی به جایگاه جهانی فردوسی در ادبیات جهان اشاره نمود و اظهار داشت: فردوسی تنها شاعر یک ملت نبود، بلکه همینطور یکی از بزرگان ادبیات جهان است که آثارش در کنار آثار سعدی و حافظ و خیام به خیلی از زبان ها ترجمه و انتشار یافته است و همواره برای اقوام و ملت های دیگر حائز اهمیت می باشد.
معاون فرهنگی شهر کتاب درباره کارنامه فردوسی پژوهی در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: ۲۱۳ اثر در سال ۹۹ از فردوسی و درباره او برای اولین بار با شمارگان ۲۲۵۴۳۰ نسخه انتشار یافته است. از این تعداد ۱۰۶ اثر با شمارگان ۱۱۳۶۱۰ نسخه به بازنویسی و اقتباس از داستان های شاهنامه اختصاص داشته است. شاهنامه و گزیده آن ۲۸ بار با شمارگان ۳۹۵۰۰ نسخه انتشار یافته و ۷۹ اثر به نقد و بررسی شاهنامه از دیدگاه های مختلف اختصاص داشته است. همینطور ۱۲۷ اثر در این سال با شمارگان ۱۰۴۷۳۰ نسخه چاپ مجدد شده اند که ۴۹ اثر با شمارگان ۴۵۳۸۰ نسخه به اقتباس و بازنویسی داستان های شاهنامه و ۴۸ اثر با شمارگان ۳۹۰۸۰ نسخه به نقد و بررسی شخصیت ها و جایگاه اسطوره ای شاهنامه اختصاص داشته است. شاهنامه ۳۰ بار تجدید چاپ شده است.
او در انتها اضافه کرد: هرچند سال جاری هم مانند سال قبل برگزاری همایش ها و نشست های حضوری مقدور نیست اما برنامه های فراوانی به صورت مجازی به همت دانشگاه ها و مراکز فرهنگی در ایران و خیلی از کشورها در پاسداشت مقام بزرگ فردوسی و شاهنامه برگزار می گردد که فرصت خوبی را برای مخاطبان و علاقه مندان شاهنامه فراهم می آورد تا از دستاوردهای جدید شاهنامه پژوهی بهره مند شوند.
منبع:

1400/02/24
14:46:43
5.0 / 5
529
تگهای مطلب: دانشگاه , شعر , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری