نامه منتقدان جشنواره موسیقی فجر به وزیر

نامه منتقدان جشنواره موسیقی فجر به وزیر به گزارش كاراموند با وجود گذشت یك سال و تصویب نشدن اساسنامه جشنواره موسیقی فجر، نماینده های منتقدان این جشنواره نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر ارشاد منتشر نمودند.به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، نمایندگان منتقدان و هیات منتخب تهیه و تدوین اساسنامه جشنواره موسیقی فجر، نامه ای را به سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) نوشته اند كه نسخه ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته است.

این نامه به امضای نمایندگان منتقدان و هیات منتخب تهیه و تدوین اساسنامه جشنواره موسیقی فجر، یعنی پیروز ارجمند، كیوان ساكت، میدیا فرج نژاد، كیوان فرزین، مهدی قادری و علی قمصری، رسیده است.

در متن این نامه آورده شده:

«جناب آقای سید عباس صالحی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و تقدیم احترام.

با اینكه مبحث عملكرد «جشنواره موسیقی فجر» همواره محل نقد و پرسشگری اصحاب هنر موسیقی بوده است، اما حتما مستحضرید كه این انتقادات طی دو دوره گذشته و به واسطه ورود «خانه موسیقی ایران» به مدیریت این رویداد مهم موسیقایی، آن هم درست در زمانی كه این نهاد به واسطه تخلفات و رفتارهای غیرصنفی، محفلی و جناحی گردانندگانش زیر شدیدترین انتقادات اهالی موسیقی قرار داشت و با تسری همین دیدگاه ها به جشنواره موسیقی فجر و تولید فضایی غیر شفاف و غیر منطقی، ابعاد بسیار وسیع تری به خود گرفته است كه در صورت بی پاسخ ماندن (كما اینكه تا به امروز چنین بوده) می تواند با بی اعتماد ساختن جامعه موسیقی به این رویداد و متولیان فرهنگی كشور لطمات جبران ناپذیری را برای آینده موسیقی سرزمینمان به همراه داشته باشد. بنابراین لازم دیدیم تا با عرضه گزارشی كوتاه از تلاش ها و اقدامات منتقدان در این خصوص، كه تماما از مجاری قانونی و بر طبق اصول حاكم بر یك جامعه مردم سالار و مدنی انجام شده برای بار چندم تلاش نماییم تا بلكه گره ای كه سال هاست در كار اهالی موسیقی افتاده و همچنان باقیست به تدبیر و حسن نیت جنابعالی و معاونت محترم امور هنری، جناب آقای حسینی گشوده گردد.

۱. در شهریور ماه ۱۳۹۴و دقیقا همزمان با اوج انتقادات به عملكرد خانه موسیقی و تخلفات صنفی و اساسنامه ای آن از جانب اهالی موسیقی كه از چند ماه پیش از آن شدت گرفته بود و عدم پاسخگویی مسئولین آن نهاد، معاونت وقت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خبری عجیب و غیر معمول از قصد خود برای سپردن مدیریت جشنواره بین المللی موسیقی فجر به خانه موسیقی اطلاع داد. با اینكه واكنش اهالی موسیقی و رسانه ها معاونت هنری را مجبور به اعلام انصراف از این تصمیم تا پاسخگویی و شفاف سازی مدیران خانه نسبت به انتقادات وارده كرد اما ایشان در اقدامی عجیب تر این مسوولیت را به جناب آقای نوربخش، مدیر عامل همان نهاد سپرد، با این توجیه كه در این انتصاب شخصیت حقیقی ایشان مورد نظر قرار گرفته و این تصمیم ربطی به شخصیت حقوقی ایشان در خانه موسیقی ندارد. بگذریم كه بعدها همین توجیه غیر منطقی هم رعایت نشد و خانه رسما خیلی از مسوولیت های جشنواره را آشكارا بر عهده گرفت و اعتبار و بودجه جشنواره به طرق مختلف وسیله مقابله گردانندگان خانه موسیقی با منتقدانشان قرار گرفت.

۲. این اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای علی مرادخانی سبب گردید تا ۱۳۹ نفر از اهالی موسیقی طی نامه ای به وزیر محترم وقت جناب آقای علی جنتی از دخالت و جانب داری این وزارتخانه و معاونت هنری آن به نفع جناح و یا گروهی خاص در مساله ای صنفی انتقاد كرده و خواهان رسیدگی شوند. (این نامه به شماره ۱۲۶۶۱۱ مورخ ۱۶/۹/۱۳۹۴ در دبیرخانه وزارت ثبت شده).

۳. با اینكه مقام محترم وزارت وقت جناب آقای جنتی به سرعت نسبت به این نامه واكنش نشان داده و جناب آقای دكتر مظاهری (مشاور عالی) را جهت پیگیری مسائل معرفی كردند اما با وجود برگزاری جلساتی مشترك نهایتا به محض ارجاع مسئله به معاونت هنری، علی رغم پیگیری فراوان نمایندگان منتقدان نهایتا تمامی رایزنی ها علی رغم وعده ها بی پاسخ ماند و جشنواره ۹۴ با مدیریت آقای حمیدرضا نوربخش (خانه موسیقی) و به صورتی غیر شفاف و با ایرادات و انتقادات فراوان و بی سابقه ای از جانب جامعه موسیقی برگزار گردید.

۴. در آذر ماه سال ۱۳۹۵، در پی اعلام ابقای جناب آقای نوربخش بعنوان ریاست جشنواره موسیقی فجر سال ۹۵ و با عنایت به انتقادات فراوانی كه به نحوه برگزاری، گزینش ها و مسائل مالی دور پیشین مدیریت ایشان شده بود، نزدیك به ۱۰۰۰ نفر از اهالی موسیقی طی نامه ای سرگشاده به جناب آقای دكتر صالحی امیری وزیر فرهنگ وقت، ضمن برشمردن موارد اصلی مورد اعتراض و انتقاد، نسبت به ادامه این روند بدون شفاف سازی ابهامات دوره گذشته اعتراض كرده و همكاری با این رویدادهنری را تا روشن نشدن چارچوب های مدون و شفاف برای آن خلاف مصالح موسیقی كشور عنوان كردند. بعد از گذشت چند روز پر تنش و ایراد اتهاماتی به تهیه كنندگان و امضاكنندگان نامه از جانب برگزار كنندگان جشنواره یا نزدیكان ایشان و معاونت هنری وزارتخانه نهایتا آقای علی مرادخانی در پاسخ به این نامه ضمن اعلام استقبال از انتقادات از ارجاع مبحث به مدیركل دفتر موسیقی برای رسیدگی اطلاع داد.

۵. هرچند اینبار هم وعده معاون هنری به مانند بارهای پیش علیرغم پیگیری منتقدان تا مدتی محقق نشد اما منتقدان بالاخره توانستند در اوایل دی ماه و طی نشست ضرب اصول و حضور آقای مرادخانی در این جلسه مجددا مساله را در حضور اهالی موسیقی و رسانه مطرح و پیگیری نمایند. در این جلسه معاون محترم امور هنری ضمن تاكید بر رسیدگی سریع، انتخاب آقای نوربخش به ریاست جشنواره را بر خلاف گفته سال قبل خود (بند۱) ناشی از اجبار دولت به برون سپاری جشنواره و بنا بر شخصیت حقوقی آقای نوربخش بعنوان مدیر عامل خانه موسیقی برشمردند.

۶. در پی وعده فوق الذكر معاونت جلساتی بین نمایندگان منتخب امضا كنندگان نامه و مدیران دفتر موسیقی انجام شد و مقرر گردید هرچه سریعتر اساسنامه ای توسط طرفین برای جشنواره موسیقی فجر تدوین و حتما از سال آتی (۱۳۹۶) اجرایی گردد و در نخستین قدم پیش نویسی توسط دفتر موسیقی با مشورت از اهالی موسیقی و كارشناسان حقوقی تهیه و به اطلاع منتقدان برسد تا بعد از اصلاح نهایی و جمع آوری همه نظرات نهایی شود. پیش نویس اساسنامه در ایام پایانی سال ۹۵ توسط دفتر موسیقی برای نمایندگان منتقدان ارسال گردید و از آنجائیكه این متن نتوانست حداقل انتظارات منتقدان را برآورده سازد این گروه ضمن نظر سنجی از اعضا و بهره گیری از تجارب حقوق دانان نهایتا با انتخاب هیاتی برای نگارش اساسنامه، متنی كامل از اساسنامه را با رعایت موارد حقوقی، صنفی و هنری، همینطور پیش بینی راهكارهایی برای نظارت جامعه موسیقی و ابهام زدایی از روند اجرا تهیه و بعد از تایید اعضای گروه منتقدین در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به دفتر موسیقی ارسال كردند.

۷. جشنواره سال ۹۵ هم به مانند دور قبل با كاستی ها و ابهامات فراوان برگزار گردید و همانگونه كه انتظار می رفت با انتقادات و اعتراضات فراوانی هم همراه گشت. مدیر جشنواره هم علی رغم تاكیدهای پیش از هر دوره بر شفافیت در روند جشنواره و وعده بر تشكیل اتاق شیشه ای، نه تنها دعوت میزبانان جلسه نقد و بررسی جشنواره سال ۹۴ با حضور اهالی موسیقی و رسانه را بی پاسخ گذاشت و تنها به عرضه گزارشی ناقص، مبهم و ناكارآمد بعد از گذشت چند ماه از آخر جشنواره آن هم در حضور نمایندگان رسانه هایی گزینش شده اكتفا كردند، اما متاسفانه همین حداقل هم در مورد جشنواره سال ۹۵ هیچگاه اتفاق نیفتاد.

۸. در بینابین فرآیند گفته شده در دو بند پیش و در بهمن ماه ۱۳۹۵جلسه ای هم به دعوت آقای دكتر حیدریان مشاور عالی وقت جناب آقای دكتر صالحی امیری با حضور برخی منتقدان خانه موسیقی و جشنواره با حضور مدیركل دفتر موسیقی تشكیل شد. در این جلسه منتقدان نسبت به اعلام انتصاب مجدد آقای نوربخش به ریاست جشنواره بعدی از جانب معاونت هنری برای بار سوم در اختتامیه جشنواره سال ۹۵ و پیش از تهیه اساسنامه اعتراض كرده و آن را خلاف وعده های وزارت فرهنگ در خصوص تهیه سریع و عمل بر مبنای اساسنامه در دست تهیه دانستند. در این خصوص جناب حیدریان از یك طرف ابقا یا بركناری مدیریت جشنواره را منوط به تهیه اساسنامه و محتوای آن دانستند و و از جانب دیگر جناب آقای طالبی را مامور پیگیری این مهم و گزارش نتیجه مستقیما به دفتر وزیر قرار دادند. متن اساسنامه همانطور كه در بندهای پیش اشاره شد در اردیبهشت ۹۶ تهیه و به دفتر موسیقی ارسال شد كه متاسفانه تا به امروز هیچ اقدام و پاسخی را از جانب مسئولین در پی نداشته است.

جناب آقای وزیر، عرضه این گزارش به این قصد است كه شما را در جریان روند مسائل گذشته در وزارتخانه در ارتباط با موضوعات صنفی موسیقی و موضع غیر شفاف و جانبدارانه معاونت وقت امور هنری وزارتخانه متبوع جنابعالی، طی صدارت سه وزیر فرهنگ در پشتیبانی از گروهی كوچك اما تمامیت خواه و به تبع آن دوقطبی ساختن و تقابل اهالی جامعه موسیقی قرار دهیم و امیدواریم به كناره گرفتن معاونت امور هنری پیشین به چشم دلیلی بر عدم پاسخگویی و رفع مسئولیت از ایشان و مدیران مربوطه، نگاه نشود. ما هم در نهایت احترام به جنابعالی و معاونت محترم امور هنری، به نمایندگی از طیف بزرگی از جامعه موسیقی مجددا با تاكید بر مواضع سال قبل مان در خصوص به رسمیت نشناختن جشنواره موسیقی فجر تا زمان تبیین و اعلام و عمل به چارچوبی مشخص و مطابق بر اصول عادلانه و منطبق با موازین هنری و صنفی، امیدواریم در دوران مسئولیت جنابعالی شاهد تغییرات مثبتی در اصلاح مناسبات میان وزارتخانه و نهادهای صنفی موسیقی و به تبع آن جشنواره موسیقی فجر به نفع تمامی جامعه موسیقی و اعتلای فرهنگ كشور باشیم. »

به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، چند روز پیش معاون جدید امور هنری وزارت ارشاد در حالی خبر می دهد كه «شیوه نامه برگزاری» جشنواره موسیقی فجر به دست او رسیده كه جشنواره موسیقی فجر چندی است پا از سی سالگی فراتر گذاشته اما هنوز فعالیت آن در چارچوب هیچ اساسنامه ای انجام نمی شود. تدوین و اجرای این اساسنامه، مطالبه منتقدان این جشنواره در سال قبل بود كه مسوؤلان وعده انجام آن را دادند؛ اما با گذشت یك سال در حالی به برگزاری دوره جدید این رویداد نزدیك می شویم كه این وعده هنوز تحقق نیافته است. 

1396/10/02
19:49:04
5.0 / 5
4609
تگهای مطلب: جشنواره , طلا , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری