قائم مقام مدیر حوزه های علمیه كشور:

ایمان به قیامت زمینه انجام اعمال نیك است

ایمان به قیامت زمینه انجام اعمال نیك است کاراموند: قم قائم مقام مدیر حوزه های علمیه کشور در نشست شب های بندگی ایمان به روز قیامت را زمینه انجام بقیه اعمال نیک دانست.


حجت الاسلام والمسلمین ملکی در نشست مجازی شب های بندگی با موضوع سبک زندگی اسلامی از منظر قرآن کریم، بیان کرد: قرآن مملو از آیاتی است که زیست مؤمنانه وغیرمومنانه را ترسیم و مقایسه می کنند. خیلی از افراد در جامعه امروزی به ظاهر یا به اسم مسلمان هستند اما در عمل بر طبق دستورات خداوند و دوده عمل نمی کنند که این درد بسیار بزرگی است.
وی ادامه داد: لقمان با آنکه به ظاهر انسانی معمولی است نخستین کاری که در امور تربیتی فرزندش انجام می دهد این است که او را موحد تربیت می کند. یکی از سوره هایی که قرآن در آن به سبک زندگی مؤمنانه و غیرمؤمنانه اشاره می کند سوره لیل است؛ خدای متعال در این سوره در سه آیه اول به شب های تاریک، روز روشن و خودش قسم یاد می کند تا بیان کند سبک زندگی انسان ها با یکدیگر متفاوت می باشد که این تفاوت در مؤمنانه و غیرمؤمنانه بودن آنست.
حجت الاسلام والمسلمین ملکی افزود: در آیات بعدی خداوند سبک زندگی مؤمنانه را با بیان دو خاصیت به تصویر می کشد؛ نخستین خاصیت که افراد مؤمن در زندگی به آن پایبندند انفاق است بطوریکه از تمام دارایی های خود چه مادی و چه غیر مادی به دیگران می بخشند و دومین خاصیت تفسیر به حسنی است، یعنی در سبک زندگی مؤمنانه فرد هر عملش را در راه رضای خدا انجام می دهد و می داند نتیجه آن در روز قیامت به کمکش می آید.
وی افزود: در ادامه این سوره خداوند وعده آینده خوش را به این افراد می دهد؛ البته این افراد در زندگی دنیوی نیز از لذایذ بی بهره نمی مانند. در مقابل این سبک، سبک زندگی غیرمؤمنانه است که در ادامه آیات این سوره بیان می شود.
مفسر قرآن خاصیت اصلی افراد دارای سبک زندگی غیرمؤمنانه را بخل دانست و توضیح داد: اینطور افراد بواسطه این خاصیت در زندگی خیرشان به کسی نمی رسد برای اینکه معتقدند به پاداش خداوند نه در این دنیا و نه در آن دنیا نیازی ندارند، تعدادی از این افراد هم که کلا به روز قیامت ایمان ندارند.
وی اظهار داشت: خداوند در این سوره آینده اینطور افراد را پر از گرفتاری بیان می کند. این افراد لذت وشیرینی زندگی مؤمنانه و انفاق در راه خدا را نیز نمی چشند. در آخر خداوند جایگاه اینطور افراد را در جهنم و در بین شعله های آتش و افراد مؤمن و با تقوا را در بهشت می داند.
حجت الاسلام والمسلمین ملکی با اشاره به اینکه در این سوره خداوند به رابطه ایمان و قیامت اشاره نموده است عنوان کرد: در قرآن هزار و ۴۰۰ آیه درباب معاد آمده است که هدف همه آنها انسان سازی است. یکی از اصول مهم زندگی مؤمنانه نیز همین ایمان به قیامت است.
قائم مقام مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور اظهار داشت: ایمان به قیامت زمینه انجام بقیه اعمال نیک بر طبق تقوا است. تقوا همان ایمان است با این تفاوت که ایمان در قلب انسان است اما تقوا تجلی ایمان به اعضا و جوارح است.
وی همین طور به نوع زندگی مؤمنانه که همیشه سرشار از رشد، حرکت، فعالیت و جهاد است اشاره نمود و افزود: بنا بر این است که خداوند در قرآن به تعبیری، خطاب به افرادی که اهل جهاد نیستند می گوید بروید در کنار پیرمردها و پیرزن ها بشینید که این نشانه عظمت این مساله در پیشگاه خداوند است.
منبع:

1400/02/06
14:04:15
5.0 / 5
517
تگهای مطلب: زندگی , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری