پیام وزیر ارشاد به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری

پیام وزیر ارشاد به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری به گزارش کاراموند خراسان رضوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری اظهار داشت: توجه به جامعیت نگاه، ژرفای اندیشه و گستردگی مفاهیم و آموزه هایی که او را در مرز آسمان و زمین، میان شور و وجد عارفانه و هنرمندانه و درک و دریافت و تعهد انسانی و اجتماعی، در تعادلی اعجاب انگیز نگاه داشته است همچون خاصیت های عطار است که می تواند سرمشق اصحاب فکر و فرهنگ و هنر در زمانه حاضر قرار گیرد.متن پیام عباس صالحی به این شرح است:

«نکوداشت مفاخر و سرمایه های باارزش فرهنگی سرزمین ایران اسلامی، یادآوری توجه به داشته ها و ذخایر معرفتی و هویتی این مرز و بوم است. شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری همچون این مفاخر بلند آوازه در وادی شعر و ادب و عرفان است که نام و یادش ورد زبان و رشحات قریحه و قلمش جلای جان و صفای روح و روان صاحبدلان و اهالی عرفان، معرفت و معنویت در سراسر گیتی است. او که با آثار گران سنگ و ماندگار، از غزلیات پر شورش گرفته تا تذکره الاولیاء منثورش و از مختارنامه نغزش گرفته تا مثنوی های بدیع و پرمغزش همچون منطق الطیر و الهی نامه و اسرارنامه و مصیبت نامه، نام خودرا به شایستگی و نیکویی بر جریده عالم معنا و معرفت انسانی به جاودانی و مانایی رقم زده و در این وادی عارف و عامی را وامدار و منت پذیر خویش ساخته است.

آنچه در این مجال اندک پیرامون شخصیت و آثار عطار گفتنی ست، توجه به جامعیت نگاه، ژرفای اندیشه و گستردگی مفاهیم و آموزه هایی است که او را در مرز آسمان و زمین، میان شور و وجد عارفانه و هنرمندانه و درک و دریافت و تعهد انسانی و اجتماعی، در تعادلی اعجاب انگیز نگاه داشته است. نکته ای که می تواند سرمشق اصحاب فکر و فرهنگ و هنر در زمانه‌ی حاضر قرار گیرد.

اینک ماییم و گنجینه گرانقدری که از عطّار بزرگ بر جای مانده تا در وانفسای روزگاری که در آنیم، جان و دلمان را به عطر و بویش خوش سازیم و جهان درمانده و پر تلاطم را به دارو و درمانش التیام بخشیم.

با قدردانی از کوشش های علمی و ادبی دانشمندان و پژوهشگرانی که شناخت احوال و آثار این شخصیت بی بدیل را وجهه‌ی همت و تلاش عالمانه و عاشقانه‌ی خویش ساخته اند، کوشش های عرفان پژوه و عطارشناس بزرگ، استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی که عمر گرانمایه خودرا بر سر تصحیح و تتقیح و انتشار آثار آن عارف بزرگ گذاشته و راه را بر جویندگان مشتاق ظرایف و دقایق ادبی و طالبان تشنه اسرار و حقایق ناب انسانی و آسمانی مندرج در شاهکارهای ادبیات عرفانی هموار ساخته است، ارج نهاده و بر همت والای ایشان درود می فرستم.

همچنین لازم می دانم از مساعی برگزارکنندگان آیین های بزرگداشت عطار در جای جای میهن اسلامی و خارج از کشور، سپاسگزاری و قدردانی نماییم. روز بزرگداشت عطار نیشابوری را به همه دوستداران آثار و مفاخر فرهنگی ایران بزرگ خصوصاً اصحاب و اهالی شعر و ادب و معرفت ایرانی و اسلامی در سراسر جهان تبریک می گویم».

منبع:

1400/01/25
12:08:16
5.0 / 5
617
تگهای مطلب: شعر , فرهنگ , مد , مفاخر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری