رسم دیرین ایرانیان در چهارشنبه سوری

رسم دیرین ایرانیان در چهارشنبه سوری کاراموند: این رسم دیرین ایرانیان است که در چهارشنبه سوری آتش بیفروزند و از روی آتش سرخ بپرند، فال گوش بایستند و آجیل مشکل گشا بخورند.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، شورای کتاب کودک هم زمان با چهارشنبه سوری نوشته است: آخرین شب چهارشنبه سال است. این رسم دیرین ایرانیان است که در چنین شبی آتش بیفروزند، از روی آتش سرخ بپرند، فال بگیرند، و تا پاسی از شب سور و شادی به پا کنند.
چنین آورده اند که در ایام پایانی سال، درگذشتگان به زمین بازمی گردند. روشنایی و دود آتش به فروهرها کمک می نماید که راه خانه خودرا در سیاهی شب گم نکنند.
نقل شده است که در چنین شبی رفتگان به زبان عادی صحبت نمی کنند. رسم قاشق زنی نیز به تبعیت از آنها برگزار می گردد که نشانه ای است از حضور و طلب هدایا.
روزگاری چنین باوری رواج داشته است که پریدن از روی آتش سرخ می تواند سرما، غم، سختی، زردرویی و بیماری را از ما بگیرد و بسوزاند و در عوض گرما، شادی، زندگی، سرخی گونه ها، و سلامتی را به ما هدیه دهد.
آجیل مشگل گشا نیز که از انواع مغزها و باسلوق و برگه های میوه تشکیل می شود، نشان دیگری است بر امیدواری ایرانیان که با آمدن بهار و بیداری طبیعت، روزگار سختی نیز اختتام خواهد یافت و گشایشی است بر مشکلات زندگی.
فال گوش که بازی ساده و شیرین شب چهارشنبه سوری است بر بخت و اقبال صاحب آرزو تاکید می کند. کسی که آرزویی در دل دارد، در گذرگاهی می ایستد و نیت می کند. نخستین حرفی که از گفت و گوی رهگذران شنیده می شود، تفسیری است بر آرزوی در دل مانده. این بازیگوشی فرصتی به انسان ها می دهد که در شبی شاد و پرسرور به روشی سهل و آسان گیر به برآورده شدن آرزوهای خود امید ببندند و از سخت گیری دنیا فارغ شوند.
در آستانه ورود به سالی نو، در چنین شبی امید می بندیم بر سلامتی، شادی، آسودگی و سرخ رویی مردمان جهان. باشد که درمان دردهای جهان بسادگی و شیرینی آجیل مشکل گشا باشد. این سور و شادی شبانه در آخرین شب چهارشنبه سال بر ایرانیان مبارک باد.
منبع:

1399/12/26
20:26:57
0.0 / 5
956
تگهای مطلب: زندگی , كتاب , مد , هدیه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری