گزارش كاراموند؛

ماجرای تعطیلی یك نمایشگاه

ماجرای تعطیلی یك نمایشگاه به گزارش کاراموند نمایشگاه عکس پرنسس های کوره در آستانه برگزاری لغو شد اما به قول مدیر گالری کاما، کلیه تصاویر این نمایشگاه قبل از برگزاری به فروش رسیده است.به گزارش کاراموند به نقل از مهر، در حالیکه قرار بود نمایشگاه تصاویر علی صوفی با عنوان «پرنسس های کوره» روز جمعه ۸ اسفندماه در گالری کاما برگزار شود، به ناگهان در صفحه این گالری خبر لغو شدن این نمایشگاه اطلاع رسانی شد. البته این تعطیلی از آنجا نشأت گرفت که در فضای مجازی از چندین ساعت پیش از برگزاری این نمایشگاه، اظهارنظرهای بسیاری در مورد سوژه هایی که مورد عکاسی واقع شده بودند، عنوان شد.
این نمایشگاه مجموعه ای از ۱۵ عکس پرتره رنگی از دخترانی که در کوره های آجرپزی به همراه خانواده هایشان زندگی می کنند و علی صوفی پیش از این درباره این عکس ها اظهار داشته بود: برای گرفتن این عکس ها با بچه ها صحبت کردم و از آنها این سوال را پرسیدم که بیشتر دوست دارند چگونه باشند و با این عکس ها تلاش کردم رویاهای آنها را با حداقل امکاناتی که توانستم فراهم کنم، عملی کنم. همیشه تصاویری که از بچه های کوره ها می گرفتم، به خودشان هدیه می دادم اما این دفعه خواستم زیبایی و رویاهای آنها را در معرض دید عموم بگذارم.
وی همینطور تاکید کرده بود: من سال هاست که عکاسی می کنم و تمرکزم را روی عکاسی مستند اجتماعی و پرتره گذاشته ام و برخلاف بعضی از عکاسان که برای گرفتن یک فریم عکس، حرمت سوژه را نادیده می گیرند، تلاش می کنم بر روی زندگی افراد و ساکنان مناطقی که از آنها عکاسی می کنم تاثیر بگذارم. بیشتر از ۷ سال است که به کوره های آجرپزی جنوب تهران رفت آمد و از ساکنان این مناطق عکاسی می کنم و در این زمان توانسته ام ارتباط خوبی با ساکنان این کوره ها برقرار کنم و عکاسی از این کوره ها فرصتی را برای من فراهم نموده تا بتوانم کمکی به این خانواده ها کنم و تغییری در وضیعت زندگی آنها به وجود بیاورم. خوشحالم که در این میان، افراد مختلفی که بخش عمده آنها از طبقه متوسط اجتماع هستند در این کار انسان دوستانه با من همراه شده اند.
اما بر مبنای پیگیری خبرنگار مهر، اظهارنظرهایی که در فضای مجازی رقم خورد با گذاردن مطلبی توسط لیلی گلستان مدیر گالری گلستان رنگ دیگری به خود گرفت و بعد از آن و تهدیدهای بسیاری که ضد گالری کاما و مدیرش صورت گرفت، تصمیم به لغو موقت این نمایشگاه گرفته شد.
لیلی گلستان در صفحه شخصی خود در مورد این نمایشگاه نوشت: «دوستان عزیز. واقعاً خجالت آور است که یک عکاس برود به کوره پزخانه و لباس نو و شیک تن دخترهای فقیر کند و تاج سرشان بگذارد و از آنها عکس بگیرد و یک گالری هم عکس ها را به نمایش بگذارد! چه فکر کرده این عکاس و چه فکر کرده این گالری دار که با بچه های فقیر این بازی زشت را می کنند. خجالت بکشید. این همه حماقت و وقاحت را از کجا آورده اید؟ خجالت بکشید. واقعاً از این همه بی فرهنگی خجالت بکشید. این یک تجاوز علنی به روح پاک این دخترهای معصوم و بیگناه است. خجالت بکشید از این همه کثافت حال تهوع به آدم دست می دهد.»
توضیحات مدیر گالری کاما درباره تعطیلی و فروش تصاویر «پرنسس های کوره»
مونا خوش اقبال مدیر گالری کاما درباره تعطیلی موقت نمایشگاه عکس «پرنسس های کوره» به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایشگاه تحت فشاری که با عنایت به ناآگاهی و اطلاع نداشتن از جریان پروژه وجود داشت و یکسری تهمت های بی جا مثل اینکه عکس بی اجازه از کودکان گرفته شده، به صورت موقت تعطیل شد.
وی در توضیح سوژه هایی که از آنها عکاسی شده است، بیان نمود: هجمه هایی چون در نظر نگرفتن حرمت کودکان کار به ما وارد شد؛ در صورتیکه کودکانی که از آنها عکس گرفته شده، کودکان کار نیستند. این کودکان خانواده دارند و پدر و مادرهایشان از این اتفاق خوشحال بودند. این کودکان با تکه پارچه ها و گل خشک برای خودشان آکسسوار تهیه کرده بودند و علی صوفی هم از آنها عکس گرفت.
خوش اقبال در ادامه اظهار داشت: اتفاق و جریان پروژه عکاسی علی صوفی سبب شد این کودکان با یکی از دوستان من که خیّر است، آشنا شدند و به لطف این خیّر تمامی بچه های آن منطقه تحت حمایت او قرار گرفتند و قرار شد هزینه های تحصیل و مراقب از آنها تا بزرگسالی شان تأمین شود. این انسان خیّر نه تنها همه عکس ها را در همان ابتدا خریداری کرد، بلکه در یک برنامه طولانی مدت، چتر حمایت خودش را در این منطقه گسترش خواهد داد.
وی اظهار نمود: بابت این هجمه های وارد شده، کنار نمی کشم هرچند طی چند ساعت گذشته تهدیدهای بسیاری شدم که واقعاً انتظار آنرا نداشتم و حتی از جانب همکاران گالری دار هم مورد هجمه واقع شدیم که مطمئنم از ناآگاهی آنها نسبت به نمایشگاه است.
مدیر گالری کاما بیان نمود: نیازی به نمایش این عکس ها نداشتیم چون یک هفته پیش همه آثار با قیمت بالایی فروش رفته بود که همه عوائد آن متعلق به کودکان آن منطقه است. حتی از اینکه آثار به منظور خیریه به معرض نمایش گذاشته شوند، پرهیز کردم و مخالف این روند بودم که در گالری اتفاقی با عنوان خیریه برگزار گردد چونکه برگزاری خیریه ها احتیاج به مجوز رسمی دارند.
وی اظهار داشت: متأسفانه این هجمه ها ابتدا از جانب همکاران و برخی گالری داران صورت گرفت و به گروه ها و سازمان های مردم نهاد حامی حقوق کودکان کشیده شد.
خوش اقبال درباره شیوه صدور مجوز برای این نمایشگاه و نمایشگاه های دیگر گالری کاما هم اظهار داشت: این طور نیست که برای تک تک نمایشگاه ها مجوز بگیریم و پس از چندین سال کار کردن، شیوه صدور مجوز این طور تعیین شده که ابتدای هر فصل گزارشی از فهرست نمایشگاه ها و آخر هر فصل هم گزارشی از نمایشگاه های برگزار شده، تهیه می نماییم.

1399/12/08
16:12:49
0.0 / 5
680
تگهای مطلب: زندگی , زیبایی , طلا , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری