دیدار رئیس آكادمی علوم افغانستان با حداد عادل

دیدار رئیس آكادمی علوم افغانستان با حداد عادل کاراموند: عبدالظاهر شکیبا، رئیس آکادمی علوم افغانستان با رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی دیدار نمود.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، در این جلسه که چهارشنبه (بیست ونهم بهمن ماه ۱۳۹۹) انجام شد، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن خیرمقدم و اظهار خرسندی از این دیدار، با اشاره به سوابق تاریخی و روابط سیاسی ایران و افغانستان، به مداخله بیگانگان در جدایی افکنی میان فارسی زبانان اشاره نمود و مقاومت های مردمی را سدی در مقابل این سیاست دانست.
وی در قسمتی از سخنان خود اظهار داشت: ما فرهنگستان زبان و ادب فارسی را مختص ایران نمی دانیم، بلکه دستاوردهای خودرا در فرهنگستان متعلق به همه فارسی زبانان دنیا می دانیم؛ به خصوص افغانستان. ما در فرهنگستان آمادگی داریم که با دوستان افغانستانی همه گونه همکاری داشته باشیم و در حقیقت در زمینه همکاری و تقویت زبان و ادب فارسی هیچ نوع محدودیتی نداریم.
در ادامه عبدالظاهر شکیبا درباره وضعیت آکادمی علوم در افغانستان توضیحاتی داد و اظهار داشت: آکادمی علوم افغانستان حدود یکصد سال سابقه دارد. در حقیقت در ضمن این سال ها مراکزی به اسامی مختلف وجود داشته که از مجموع آنها آکادمی علوم به وجود آمده است.
او سپس به وضعیت آکادمی و علوم، ساختار و کارهای آن اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه آکادمی علوم افغانستان، بعد از انقلاب افغانستان، به دلیلهای معلوم، یعنی جنگ و درگیری های نظامی، ارتباط خودرا با مراکز علمی و فرهنگی جهان از دست داد. حالا این آکادمی در سه بخش فعالیت می کند که یکی از آنها علوم انسانی یا علوم بشری است. این بخش خود شامل شش حوزه دیگر می شود که یکی از آنها بخش زبان و ادبیات، شامل فارسی و پشتو و ازبکی و زبان های باستانی و غیره می شود.
شکیبا در ادامه با اشاره به روابط گسترده دو کشور ایران و افغانستان اضافه کرد: دو کشور ایران و افغانستان آن قدر به هم نزدیک هستند که شاید بتوان کمتر کشورهایی را پیدا کرد که چنین نزدیکی ای با یکدیگر داشته باشند.
پیشنهاد همکاری در حوزه های واژه گزینی، ادبیات معاصر، دانشنامه نویسی و دیگر زمینه های مشترک فرهنگی، از موارد طرح شده در این جلسه بود.
عبدالوهاب عابد، رئیس مرکز فرهنگ و عقیده افغانستان، حمیدالله موسویان، رئیس روابط فرهنگی، خادم احمد حقیقی، دبیر علمی ریاست حوزه ادبیات، برهان الدین نظامی، عضو علمی حوزه ادبیات، و محمد حامد مصلح، معاون مالی و اداری آکادمی علوم افغانستان، دیگر حاضران این جلسه بودند.
از فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی، محمدرضا نصیری، مدیر گروه دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه قاره، حسن قریبی، مدیر روابط بین الملل، و مرتضی قاسمی، سرپرست روابط عمومی فرهنگستان حضور داشتند.
منبع:

1399/12/05
23:56:40
0.0 / 5
972
تگهای مطلب: تاریخی , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری