در شانزدهمین نشست آیین آواز مطرح شد

بعضی از خوانندگان جایگاه صدای خویش را نمی دانند

بعضی از خوانندگان جایگاه صدای خویش را نمی دانند به گزارش كاراموند شانزدهمین نشست «آیین آواز» سه شنبه ۲۸ آذر با حضور تعدادی هنرمندان و علاقه مندان موسیقی ایرانی در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار گردید.به گزارش كاراموند به نقل از مهر، شانزدهمین ویژه برنامه «آیین آواز» سه شنبه ۲۸ آذر با حضور تعدادی هنرمندان و علاقه مندان موسیقی ایرانی در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار گردید. در این نشست میلاد كیایی آهنگساز و نوازنده باسابقه سنتور به همراه علی شیرازی درباره تلفیق شعر و موسیقی و هم فن بیان در خوانندگی صحبت كردند.
كیایی از انتخاب های غلط برخی اشعار برای بعضی دستگاه های ردیف موسیقی آوازی توسط خوانندگان گلایه نمود و اضافه كرد: خیلی از خوانندگان امروز متأسفانه حتی جای صدای خودشان را هم دقیق نمی دانند. بنابراین شاهد شروع یك آواز در مایه و جایی نامناسب هستیم. به شكلی كه خواننده نمی تواند اوكتاو پایین آن مایه را با بم خوانی شروع كند. اگر هم در جای بم صدایش شروع كند در خواندن راحت نیست. از طرفی اوكتاو بالا و اوج آن مایه هم برایش مناسب نیست ازاین رو انتخاب جای صدای هر خواننده توسط خودش و نوازنده همراه وی در هر اجرا، خیلی مهم است.
شیرازی هم با نام بردن از تعدای از كلمه ها كه خیلی از آوازخوانان آنها را به اشتباه تلفظ می كنند، اظهار داشت: خوانندگان لزوماً پیش از هر اجرای صحنه ای یا استودیویی باید ضمن مشاوره با یك كارشناس ادبی یا دست كم رجوع به منابع نوشتاری از تلفظ صحیح تمامی كلمات شعر در دست اجرا آگاه و مطمئن شوند.
در دومین مبحث نشست شانزدهم علی شیرازی و جاوید عباسی فلاح بعنوان ۲ خواننده پژوهشگر روی صحنه آمده و با مبحث «راه های ناپیموده در آواز» به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
اجرای منصور رسولی با همراهی سه تار ادیب تیرانداز در دستگاه همایون، اجرای علیرضا گلبانگ و گروه «همنوازان برومند»، اجرای محمدهاشم احمدوند با سنتور میلاد كیایی، اجرای امیر عباس طغرایی نوجوان ۱۷ ساله بخش های دیگر شانزدهمین ویژه برنامه «آیین آواز» را تشكیل می دادند.
هفدهمین نشست آیین آواز از ساعت ۱۸ سه شنبه ۱۹ دی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.
 

1396/09/29
22:26:25
5.0 / 5
4643
تگهای مطلب: شعر , فرهنگ , مد , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری