در ویبنار گام دوم لبنان مطرح شد:

انقلاب اسلامی و چالش های جهانی پیش رو

انقلاب اسلامی و چالش های جهانی پیش رو کاراموند: به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی کشورمان در لبنان با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی نشست وبیناری بررسی و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری با عنوان «رویکرد فکری برنامه های پیام گام دوم انقلاب» را با حضور شخصیت های سیاسی و مذهبی از ایران، لبنان، عراق، مصر و تونس برگزار کرد.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، عباس خامه یار-رایزن فرهنگی کشورمان- در این مراسم طی سخنانی با تشریح پیام مقام معظم رهبری، اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصویری واقعی و جدید از وضعیت علمی و فکری جامعه ایران و جمهوری اسلامی هم اکنون ارائه می کند. پیشنیه انقلاب اسلامی هنوز به درستی آن چنان که شایسته است معرفی نشده است و مقام معظم رهبری با ارائه گزارشی از گذشته ایران بیانیه خودرا شروع می کنند، چونکه ایشان از معدود شخصیت هایی هستند که خود در بطن اتفاقات حوادث گذشته حضور داشتند و از نزدیک شاهد این اتفاقات بوده اند و نه صرف یک روایتگر که تاریخ را مطالعه کرده باشند.
خامه یار اضافه کرد: بخش دوم آن به مسائل بعد از انقلاب و جایگاه علمی، دینی و... می پردازد که هم اکنون در آن قرار داریم و باید در آینده قرار داشته باشیم و بخش دیگر نیز به آینده انقلاب اسلامی توجه کرده که تمام امید رهبرمان به قشر جوان است و بیشترین واژه مورد کاربرد ایشان در این بیانیه جوانان بوده و تمام امیدها بر جوانان و توانمندی آنها متمرکز شده است، ایشان همیشه نسل امروز را نسبت به جوانان نسل اول انقلاب، انقلابی تر و کار آمدتر می دانند و این تنها در شعار محدود نمی گردد و باید گفت تمام امیدها بر جوانان است چونکه از قدرت جوانی و نشاط و فعالیت بیشتری برخوردار می باشند.
وی ادامه داد: نکته بعدی درباب سیاست خارجی است که می بینیم تمام جوانب مختلف روابط خارجی با دیگر کشورها را لحاظ نموده و ارتباط با محیط حاکم بر جهان را مد نظر داشته است.
رایزن فرهنگی کشورمان اشاره کرد: درک ایشان از تجربیات گذشته، کنونی و آینده برای هر اندیشمندی قابل تأمل است؛ و در بُعد سیاست خارجی باید گفت ایران هیچ جنگ و اختلافی با دیگران ایجاد نکرده بلکه این دیگران هستند که اختلاف و جنگ افروزی می کنند و مشکلات را برای ایران به وجود آورده اند. ایران هیچ وقت جنگ و یا مشکلی برای کشورهای دیگر ایجاد نکرده اما همیشه ایران را متهم به ایجاد مشکل می کنند و آنرا تهدیدی برای دیگر کشورها معرفی کرده اند در صورتیکه ما آغازگر هیچ جنگی تا حالا نبوده ایم و نیستیم و این همان نقطه قوت و قدرت ماست که هیچگاه از قدرت نظامی خود استفاده منفی نکرده ایم در حالی که پایگاههای نظامی آمریکا در منطقه همیشه برای کشورهای مختلف منطقه مشکل ساز و توطئه گر بوده اند، با این وجود ایران دخالتی در این امر نداشته است.
خامه یار سپس با اشاره به اسلامیت ایران اظهار داشت: روش ایران در برخورد با دیگران همراه با لطف و محبت و تؤام با رحم و مروت بوده تا اسلام را بتواند به درستی به دیگران معرفی نماید برای اینکه دشمنان در حال ترویج اسلام خونریز و خشونت طلب هستند تا بدینوسیله مردم دنیا را نسبت به اسلام ناب و مهربان بدبین کنند و اسلام هراسی را در بین آنها ترویج کنند. اما رفتار ج. ا. ایران سبب شده تا خشونت ها و وحشی گری هایی که به نام اسلام تمام می شود را از چهره مهربان و درخشان اسلام بزداید.
وی تصریح کرد برمبنای دیدگاه رهبر معظم انقلاب، استراتژی اسلام بسیار مهم بوده و باید توجه داشت که با گذشت چهل و دو سال از انقلاب اسلامی، این انقلاب همچنان مایه نگرانی غربی ها و آمریکا بوده و آنها نه فقط با انقلاب اسلامی ایران مخالفت می کنند بلکه ایران را تهدیدی برای خود می دانند و بارها کشورمان را تهدید کرده اند. و آمریکائی ها، ایران را تنها دولت انقلابی بر روی زمین می دانند که می خواهند به آن اختتام دهند و مشکل آنها همان ماهیت انقلاب اسلامی است و تمام تلاش آمریکائیها این است که دستاوردهای ما را بگیرند و در رسانه های خود می گویند که ایران باید «انقلابی گری» خودرا کنار گذارد. بدین سبب دشمن با اصل و ماهیت انقلابی کشورمان مشکل دارد و آنرا مشکل اصلی خود با ایران می داند پس تلاش می کند تا مردم ایران را از روحیه انقلابی شان تخلیه کند. آمریکا انقلاب را تخریب کننده اندیشه های غرب می داند و این نشان دهنده اهمیت و قدرت انقلاب اسلامی است.
رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با تشریح مفاد بیانیه گام دوم و اشاره به این نکته که انقلاب اسلامی با گذشت چهار دهه بدون هیچ نوع توقف و عقب نشینی از اصول خود، به راهش ادامه داده و انحرافی در راه آن ایجاد نشده اظهار داشت: دشمنان به دنبال گرفتن روحیه انقلابی از مردم هستند تا بتوانند بدین وسیله سبب سلب هویت، آزادی و اصول ما شوند، و این هویت انقلابی ماست که چارچوب منافع ما را مشخص می کند.
خامه یار یکی دیگر از ابعاد سیاست خارجی ما را رها شدن از وابستگی به کشورهای قدرتمند برشمرده و اظهار داشت: ایران در گذشته وابسته به آمریکا و غرب بود و تحلیل گران ریشه انقلاب را جهت رهایی از وابستگی ایران به غرب می دانند، بدین سبب ما در استقلال تمام ابعاد آنرا مد نظر داریم از سیاسی گرفته تا اقتصادی و نظامی را شامل می شود. و همین استقلال ماست که مورد هدف آمریکا قرار گرفته شده است.
نکته دیگر این که رهبر انقلاب به سه اصل در سیاست خارجی اشاره نموده اند و آن، عزت، حکمت و مصلحت است که سیاست خارجی ما برمبنای همین سه اصل شکل گرفته است؛ عزت یعنی این که در عرصه بین الملل در مقابل دیگران سرخم فرود نیاوریم و در حکمت یعنی این که در روابط خارجی خود به رغم انتقادات نسبت به استکبار جهانی اما روابطمان را قطع نمی نماییم و سوم این که برمبنای منافع و با حفظ فاصله خود با دشمن حرکت می نماییم.
خامه یار در انتهای سخنان خود با اشاره به موضوع تمدن اسلامی و ارائه الگویی در مقابل تمدن غربی اظهار داشت: اهدافی که در تأسیس جمهوری اسلامی ایران قرار داشت یعنی همان اهداف امام خمینی، همچنان مورد توجه قرار دارند و انقلاب اسلامی برای رسیدن به همین هدف تلاش می کند و با گذشت بیش از چهار دهه در راه رسیدن به تمدن اسلامی در حرکت هستیم و هیچ نوع عقب ماندگی نداشته ایم و امام خامنه ای به آن وعده داده است که با تمدن کنونی خود چگونه می توانیم با تمدن غرب مقابله نماییم چونکه تمدن ما بر پایه عدالت و حق استوار گردیده و جای خودرا در جهان معاصر در بین دیگر تمدن ها باز کرده است.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین شیخ نعیم قاسم- جانشین دبیرکل حزب الله لبنان- با اشاره به این که باید بیانیه گام دوم مورد توجه بیشتر قرار گیرد اظهار داشت: این بیانیه را از دو بعد می توان مورد بررسی قرار داد، نخست، اعلام اختتام گام اول انقلاب بعد از گذشت چهل سال خود حاوی سه عنوان اختتام مرحله تأسیس نظام و تثبیت جمهوری اسلامی ایران است. ایران مرحله تأسیس نظام برمبنای الگوی جدید و اجرای اسلام ناب محمدی با رهبری ولی فقیه و شخصیتی مانند امام خمینی که شعار ما می توانیم را سر داد، پشت سر گذاشت. همین طور از مرحله تثبیت و پشتیبانی از اصل نظام به رغم جنگ تحمیلی و مشکلات امنیتی مانند ترورها و انفجارها و جنگ نرم و ایجاد اغتشاش در داخل، عبور کرده است. مرحله سوم نیز تعامل با واقعیت ها و موانعی که مانع اجرای کامل نظام اسلامی شده که همچنان مشکلاتی را همراه دارد اما با این وجود گام نخست پشت سر گذاشته شده است.
جانشین دبیرکل حزب الله اضافه کرد: گام دوم که متشکل از هفت نکته مهمست را نیز می توان به سه قسمت تقسیم نمود. بخش نخست همراهی با پیشرفت های معاصر بوسیله پژوهش های علمی و تاکید بر آن از طرف مقام معظم رهبری و مقصود ایشان تنها علمی نبوده بلکه توسعه و رشد علمی در ابعاد علوم سیاسی، علوم جنگی و علوم صنعتی و تمام دیگر علوم مانند نانو و هسته ای است تا ایران به قله های پیشرفت برسد. بخش دوم توجه به ارکان بنای دولت اسلامی برمبنای اقتصاد مقاوم با تاکید بر پتانسیل های داخلی و تولید علم، عدالت و مبارزه با فساد؛ استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی برمبنای عزت، حکمت و مصلحت؛ و این که تمام این امور باید باتوجه به معنویت و اخلاق، ارائه الگوی زندگی اسلامی و طرد الگوی غربی می باشد.
شیخ نعیم قاسم در آخر ضمن نتیجه گیری اظهار داشت: گام اول پیشرفت و گام دوم بنای دولت اسلامی برمبنای چهار اصل می باشد و غنی سازی اورانیوم و پشتیبانی از مقاومت در منطقه حق طبیعی ایران است و حزب الله به این روابط مستحکم جهت دفاع از استقلال و آزادی کشورش افتخار می کند، روابطی که ایران هیچ وقت از ما درخواستی ننموده، بلکه این ما بودیم که همیشه درخواست نمودیم و بهره بردیم و سرزمینمان را آزاد کردیم و کرامت را به این کشور بازگرداندیم. امیدواریم جمهوری اسلامی ایران در گام دوم در سطح جهان موفق شود.
سپس حجت الاسلام و المسلمین نجف لکزایی -رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی- با بیان این نکته که رهبر معظم انقلاب بر این نکته تاکید دارند که حکومت با نظارت ولی فقیه باید اداره شود و احکام دین در جامعه اجرا شود، اظهار داشت: باید فهم درست از دین داشت و در مقابل اوامر الهی تسلیم بود. نکته دیگر این که وقتی امت اسلامی برپا می شود، وظیفه ما نیز این است که به تعهدات خود نسبت به آن عمل نمائیم، پس اگر امت به دین عمل کرد ما به تحقق امت اسلامی خواهیم رسید.
وی ادامه داد: با کمک رهبر انقلاب، آموزه های اسلامی در حال پیاده شدن بوده و رهبر انقلاب عناصر اصلی تحقق امت اسلامی را بر هفت محور تبیین کرده اند.
علم و پژوهش؛ مسلمانان باید قله های علم را فتح کنند.
معنویت و اخلاق؛ خداوند پیامبر اکرم را برای اتمام کرامت های اخلاقی مبعوث کردند و وظیفه امت اسلامی عمل به تعالیم اسلامی است.
اقتصاد؛ امت اسلامی باید از مصرف کننده به تولید کننده تبدیل گردد.
عدالت؛ خداوند به عدالت دستور داده است، عدالت اجتماعی در تمام سطوح و مبارزه با فساد باید محقق شود.
استقلال و آزادی؛ استقلال از غربی ها و خارجی ها و آزادی از زیر سلطه ستمگران.
عزت در تمام ابعاد؛ و با اهمیت ترین آن عزت ملی است، روابط خارجی باید برمبنای عزت ملی تنظیم شود.
باید دشمن شناس بود؛ باید دشمن را شناخت و در برابرش ایستاد.
روش درست زندگی در جامعه اسلامی متمدن؛ برماست که روش زندگی خودرا اسلامی و فارغ از هرگونه روش غربی و خارجی باشد.
در ادامه عصام نعمان- وزیر و نماینده اسبق پارلمان لبنان- به چالش های کنونی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و اظهار داشت: امام خامنه ای به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر استمرار و ادامه مسیر انقلاب تاکید نموده و جمهوری اسلامی ایران را مصمم در مقابله با چالش های موجود در جهان معرفی کردند.
وی ادامه داد: شاید با اهمیت ترین و تأثیرگزارترین چالش ها، نپذیرفتن غرب و خصوصاً آمریکا و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل و بحران های مختلف در جهان و خصوصاً غرب آسیاست. پس آمریکا تلاش می کند تا با روش های مختلفی این نظام را محدود کند و کمترین آن همان تحریم ها و محاصره اقتصادی و پشتیبانی از گروههای تروریستی وایجاد تفرقه میان اهل تسنن و شیعیان و فتنه انگیزی مذهبی و ایجاد ائتلاف های نظامی و سیاسی مخالف با جمهوری اسلامی ایران است.
این وزیر لبنانی در ادامه اظهار داشت: دومین چالشی که جمهوری اسلامی ایران در مقابله با غرب با آن روبروست این است که انقلاب ایران تنها یک انقلاب اسلامی نبوده بلکه انقلابی بر ضد هژمونی غرب بر ثروت و منابع طبیعی ملت های جهان اسلام بوده است. پس انقلاب در اسلام در حقیقت مبارزه با تقلید از غرب، حاکم ستمگر و دشمن طمع کار است.
عصام نعمان سومین چالشی که انقلاب اسلامی با آن روبروست را موضع سرسخت جمهوری اسلامی ایران در مقابل رژیم صهیونیستی در اشغال فلسطین و حمایت کشورهای غربی و برخی دیگر از کشورهای شرقی دانست اظهار داشت: غربی ها و برخی شرقی ها با مال و سلاح خود در مقابل بیداری و پیشرفت جهان اسلام و جهان عرب مقابله می کنند تا این کشورها را به رکود، عقب ماندگی و استبدادی جهت گشودن راه سلطه آنها را بر این جوامع بکشانند.
وی در معرفی چهارمین چالش انقلاب اسلامی اضافه کرد: مقابله با غرب و آمریکا برای جلوگیری از محرومیت کشورهای عربی و اسلامی از پیشرفت علمی و خصوصاً در حوزه هسته ای و انرژی هسته ای و پژوهش های علمی است. و می توان پنجمین چالش را نیز بروز حساسیت های فرهنگی و سیاسی در بین ملت ها و کشورها و خصوصاً همسایگان آن دانست که نسبت به موفقیت های علمی ایران دارند و تلاش کشورهای غربی برای سو استفاده از این حساسیت ها با هدف از بین بردن فرصت های همکاری ایران با ملت ها و کشورهایی که همراه با محور مقاومت و مخالف با استبداد داخلی و سلطه خارجی هستند. اما امام خامنه ای در مقابل با این حساسیت ها و از بین بردن آن تلاش کردند و شاید تبیین درست از صدور انقلاب یکی از همان موارد رفع حساسیت هاست.
نماینده اسبق پارلمان لبنان ششمین چالش انقلاب اسلامی را بهره بردن از فضای مجازی برای برقراری ارتباط در شبکه های اجتماعی و تعمیق نهضت علمی و تمدنی در میادین مختلف حیات داخلی جمهوری اسلامی برشمرد و هفتمین چالش را نیز تکیه بر روش های علمی پیشرفته جهت برقراری همکاری و ائتلاف با جمهوری اسلامی ایران با دیگر ملت ها و جنبش های آزادیبخش در مقابله با موانع آزادی و دموکراسی و عدالت و توسعه و صلح دانست.
سپس شیخ مصطفی ملص- عضو هیئت امنای تجمع علمای مسلمین در لبنان- به بیان نحوه موفقیت جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه با رهنمودها و رهبری امام خمینی وامام خامنه ای پرداخته و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با بیداری و صبر و پای بندی بر اصول ثابت انقلاب در مقابل حوادث مختلف و رهبری حکیمانه توانست عقبه ها را پشت سر بگذارد و غربی ها با شعله ور ساختن جنگ تحمیلی، تحریم ها و حتی به دنبال حوادث طبیعی انتظار داشتند تا این نظام به شکست بیانجامد و تمام تلاش خودرا در این جهت به کار بستند. اما راه کار رهبری و ملت ایران موجب شکست تمامی این دشمنی ها شد.
ایشان سپس اضافه کرد: امام خمینی با سر دادن شعار ما می توانیم و بعد از ایشان امام خامنه ای توانست در مقابل چالش ها در تمام ابعاد آن روبرو شود و در نهایت سربلند بیرون آید. دموکراسی در ایران این مسئله را اثبات کرد که حرف اول و آخر را ملت می زنند و انتخابات داخلی ایران قدرت های استکباری را شگفت زده کرده است.
عضو هیئت امنای تجمع علمای مسلمین اظهار داشت: ایران توانست در عرصه ای اقتصادی و صنعتی به خودکفایی برسد و در عرصه علمی و پژوهشی نیز پیشرفت قابل توجهی را به دست آورد و از علوم نوین مانند نانوتکنولوژِی نیز بهرمند گردد.
وی اظهار داشت: در عرصه سیاسی و روابط خارجی با کشورها و ملت ها نیز عزت ملی مد نظر ایران بوده و مرزها را با دشمن تعریف کرده است که همگی برمبنای عزت، حکمت و مصلحت می باشد. عزت ایران، دشمنان را شگفت زده کرده چونکه آنها از حاکمان کشورهای منطقه تا حالا چنین برخوردی را مشاهده نکرده اند، غربی هایی که نظر خودرا بر حاکمان این کشورها دیکته می کنند تحمل دیدن این عزت را ندارند.
شیخ مصطفی ملص اضافه کرد: در باب حکمت نیز سیاست ها و رفتار رهبران ایران به شکلی است که در مقابل تجاوز دشمنان سکوت اختیار نمی کنند و پاسخ مناسبی به تجاوز آنها می دهند، ضمن این که ایران تا حالا آغازگر هیچ جنگی نبوده است و به هیچ طرفی تجاوز نکرده است. ضمن ان که در روابط دیپلماتیک خود با غربی ها و کشورهای همجوار نیز حسن رفتار از خود نشان داده است.
درباب مصلحت نیز جمهوری اسلامی ایران به آن توجه کامل داشته و منافع خودرا در نظر گرفته و موفقیت هایی را نیز به دست آورده است و با کشورهایی که با آمریکا و صهیونیست ها همراه نیستدن مانند، چین، روسیه، آمریکای لاتین و برخی کشورهای آسیایی و آفریقایی روابطی را برقرار کرده که در جهت حفظ منافع ایران باشد.
وی ادامه داد: ثابت قدم بودن جمهوری اسلامی ایران بر اصول و ارزش های انقلاب، تضمین کننده قدرت ایران بوده که در مقابل خارجی ها و دشمنان مورد حملات مختلف قرار گرفته است. همین طور روش علمی و پژوهشی اتخاذ شده و پشتیبانی از مراکز پژوهشی تؤام با ارزشهای ایمانی ملت ایران را پرچمدار کشورهای مستقل کرده است و ضامن آزادی و استقلال و خودکفایی اقتصادی می باشد و این همان مسئله ای است که امام خامنه ای در بیانیه خود بر آن تاکید نموده و به جوانان توجه ویژه نموده است.
شیخ مصطفی ملص در آخر اظهار داشت: ایران در راه درستی به سمت اینده ای روشن در جهت محافظت از ثروت ها و منابع طبیعی و اقتصادی خود و با تاکید بر توانایی داخلی و اعتماد به توانمندی ملت خویش تا تحقق اهدافش گام برداشته است. در صورتیکه دشمنانش از مسیر درست منحرف شده و با عقب ماندگی خود فاصله بسیاری نسبت به پیشرفت کنونی ایران دارند.
در ادامه غسان ملحم، استاد روابط بین الملل دانشگاههای لبنان و فرانسه- با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به برخی موارد قابل تأمل در بیانیه گام دوم اشاره نمود و اظهار داشت: هشدار به سیاست های شیطنت آمیز غربی ها و برخی کشورهای عربی نسبت به انقلاب اسلامی است و این اشکال از طرف دیگران مطرح می شود که تجربه جمهوری اسلامی ایران به نحوی است که احتمال گسترش و پیشرفت این کشور در سیاست خارجی خود در سطح سیاست بین الملل و منطقه را در بر دارد و با ممانعت از طرف برخی کشورهای دیگر روبرو شده و بوسیله دستگاه های امنیتی، رسانه ای و شبکه های مجازی جهان غرب و عرب در حال مبارزه با آن هستند. آنها اهتمام در مخدوش کردن تجربه جمهوری اسلامی ایران و سیاست ها و مواضع این کشور و نقش و اهمیت حضور ایران و در نتیجه افکار عمومی منطقه و جهان را دارند. دیگر این که مانع ایجاد بصیرت درباب مسائل موجود و اتفاقات و حوادث بشوند و جهت نگاه ها را از مسئله مهم جهان اسلام و عرب و ملت های آزاده و مستضعفین جهان منحرف کنند و مسئله چهارم ایجاد دشمنی تاریخی و ایدئولوژی و جنگ مستمر(سردو گرم) با ایران بجای جنگ با اسرائیل و در نهایت ارائه مفاهیم غلط و مستند برپایه رویکردهای درهم تنیده و تحلیل های واهی همراه با نتایج اشتباه.
استاد روابط بین الملل دانشگاه لبنان در ادامه اضافه کرد: مسئله دوم در بیانیه گام دوم، مقایسه تجربه انقلاب اسلامی ایران از نظر نوآوری و بنای دولت ملی برمبنای آموزه های اسلام و نه برمبنای ایدئولوژی غربی از سویی و تجربه انقلاب های دیگر در تاریخ سیاسی و اجتماعی معاصر از طرف دیگر مانند انقلاب انگلستان ۱۶۸۸ م، انقلاب بزرگ فرانسه ۱۷۸۹ م، استقلال امریکا ۱۷۷۶ و انقلاب بلشویکی روسیه ۱۹۱۷ م و انقلاب افسران آزاده مصر در سال ۱۹۵۲ م. که تمام این انقلاب ها از نظر محتوا، زمان، دیدگاهها، مدنی بودن یا مردمی بودن، کمونیست بودن یا سوسیالیستی بودن و نظامی بودن، مسلح بودن یا داخلی بودن، کمک خارجی را داشتن یا نداشتن، وجود تبعیض و نبودن مساورات و عدالت سیاسی و عدم مشارکت عمومی و مردمی، پیامدها و تأثیرگذاری هایشان متفاوت بوده است.
ایشان سپس به مسئله سوم اشاره نموده و اظهار داشت: رویکرد منطقه ای ایران بعد از انقلاب اسلامی، سبب شده این کشور به رغم تحریم ها، فشارها و موانع به وجود آمده داخلی و خارجی، به یک قدرت منطقه ای و در حال توسعه تبدیل گردد. مشکل اینجاست که کشورهای عربی نگاه درستی و تفکر سیاسی مناسبی در قبال ایران ندارند. مسئله چهارم به نگاه همه جانبه ایران نسبت به حضور در معادلات راهبردی و منازعات منطقه ای و بین المللی است، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گزینه مقابله با آْمریکا، اسرائیل و سلطه جهانی و پشتیبانی از ملت های مظلوم و خصوصاً فلسطین را برگزید و از قید وابستگی خودرا خارج کرد. مسئله پنجم نیز بازبینی تاریخی و ارزیابی تجربه ایران خصوصاً در گام اول انقلاب می باشد که در مدت چهار دهه تلاش ایران بر روی تثبیت امنیت و ثبات سیاسی در منطقه و سپس پیشرفت علمی و کوشش برای مشارکت سیاسی همه جانبه آحاد ملت و رشد و بالندگی سیاسی آنها و گسترش عدالت اجتماعی و معنویت دینی و ادامه مقابله با امپریالیسم بود.
این استاد دانشگاه در آخر به چشم اندازه ایران و برنامه هایی که برای نسل های جدید در داخل و در حقیقت گام دوم انقلاب تنظیم کرده است که شامل توسعه علمی، سیاسی، اجتماعی، نظامی و راهبردی همراه با معنویت دینی و اخلاقی است، اشاره نمود.
سپس خانم کوثر البشراوی- فعال امور رسانه در جهان عرب- از تونس، با اشاره به اینکه ایران همچنان در دل انقلاب قرار دارد و انقلاب اختتام نیافته بلکه در راه ساخت زندگی بهتر تلاش می کند، اظهار داشت: انقلاب ایران مسئله ای نیست که بخواهد اختتام پذیرد، چونکه مسئله پای بندی به اصول و مسئله مرگ و زندگی است، ایران همچنان در تلاطم امواج انقلاب از نسلی به نسل دیگر در حال ادامه مسیر حرکت خود رو به جلو قرار دارد.
وی ادامه داد: انقلاب ۵۷ چهره جهان را تغییر داد، دوستان ایران به دشمن تبدیل شدند و همسایگانش به تبانی کنندگان با دشمنان و کسانی دشمنش بودند به دوست مبدّل شدند. پس این انقلاب هر لحظه در حال تحول قرار دارد و تأثیر بر تمام کشورهای منطقه و جهان گذاشت اگر این انقلاب نبود احزاب اسلامی جرأت انجام دادن کاری را نداشتند و انقلاب اسلامی ایران این را به همه فهماند که شما می توانید، حتی ترکیه نیز بر اثر انقلاب اسلامی توانست تغییر در خود بوجود آورد.
در ادامه این فعال رسانه ای تونسی اظهار داشت: اگر انقلاب اسلامی ایران نبود، ترکیه وضعیت کنونی را نداشت و جنبش اخوانی ها نیز این تغییر را در خود ایجاد نمی کردند و الجزایر و تونس نیز به وضعیت کنونی موجود نمی رسیدند. ما در دانشکده حقوق تونس، امکان پذیر بودن تحقق خواسته ها را از ایران فرا گرفتیم و این انقلاب موجب شد تا رابطه بین حاکمان عرب با ملت ها با بحران روبرو شود. درگذشته رئیس جمهور وقتی تصمیمی را می گرفت یعنی حرف آخر بود و کسی حق اعتراض نداشت، اما انقلاب اسلامی ایران به ما آموخت که زیر بار هر حرفی نرویم و رؤسای جمهور کشورهای عربی لحن خودرا با ملت خود نیز ملایم تر کردند.
کوثر البشراوی یکی دیگر از ثمرات این انقلاب را صبر، ثبات و مقاومت در مقابل دشمن معرفی کرده و اظهار داشت: جنگ تحمیلی ضد ایران موجب شد تا شبکه های مختلف ماهواره ای با هدف ضربه زدن به ایران تأسیس شوند تا مانع گسترش انقلاب اسلامی در منطقه شوند و بوسیله رسانه ها بتوانند جلوی پیشرفت این انقلاب را بگیرند. از طرف دیگر شاهدیم که آمریکا سیاست های خودرا تغییر داد که همگی به سبب وجود این انقلاب بود.
وی با اشاره به تجربه حضورش در ایران اظهار داشت: پیش از ورود به ایران به شدت نگران بودم، اما بعد از خروج از ایران تازه متوجه شدم که چرا آنها توانستند به این جایگاه برسند و ما نتوانستیم، آیا آنها کرامت دارند و ما نداریم؟ یا مظلومیت ایرانیها مانند مظلومیت دیگر ملت های عرب نیست، اما در نهایت متوجه شدم که عرب ها به سبب جهلی که آنها را فرا گرفته، مغرور هستند.
وی ادامه داد: ایرانیها به دنبال حاکمیت بر کشور خود و استقلال آن بودند، ملت ایران تصمیم گرفت که آزاد زندگی کند، اما ما همچنان کشورمان را به بیگانه ها فروخته ایم. اگر دستت را در دست دشمن بگذاری در نهایت به اشغال فلسطین و از هم پاشیدگی امت عرب منجر خواهد شد.
وی اظهار داشت: من تونسی هستم، اما این افتخار را دارم که فرزند انقلاب ایران هستم، ایرانی نیستم و زبان فارسی را نیز نمی دانم اما کرامت را خوب می شناسم و این آرزوی من است که خواهان تحقق آن در کشورم هستم.
سپس، سرکیس ابو زید- مدیر انجمن"تحولات" از لبنان- با هدف فعال کردن روند گفتگوی ایران با عرب ها برمبنای بیانیه گام دوم، اظهار داشت: نگاه همه جانبه رهبر انقلاب، برمبنای مبارزه با استکبار جهانی در خارج و مبارزه با بی عدالتی و فساد در داخل می تواند الگویی برای ملت های عرب به شمار رود و دیگر این که، الگویی که ایران با جمع کردن اصول دینی و انسانی با علم و تمدن و نوآوری، توانست الگویی را به جهان معرفی نماید که مخالف با آن چیزی است که تعدادی از اسلام بعنوان منشأ تروریسم آنرا تبلیغ می کنند.
وی اظهار داشت: باید کشورهای عربی با ایران در تمام ابعاد همکاری کنند، خواه همراه با ایران باشند یا نباشند. ملت ها باید با یکدیگر در تعامل باشند و کشورهای عربی با الهام گرفتن از انقلاب اسلامی می توانند الگوی جدیدی از زندگی را تجربه و در بخش های مختلف به توسعه و رشد برسند و با تشکیل شورای همکاریهای تخصصی به یک قدرت زنده و پویا در خلیج فارس و دریای مدیترانه تبدیل شوند.
در ادامه، جمال زهران- نویسنده و پژوهشگر مصری- با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، و اشاره به این نکته که انقلاب اسلامی توانست با سرنگون کردن روح استبداد خواهی و فساد، جان تازه ای در کالبد کشورهای جهان سوم بدمد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی به ملت ها فهماند که می توانند تغییر ایجاد کنند و منافع خودرا دنبال کنند، چونکه حرف اول را مردم باید بزنند.
وی ادامه داد: ایران در طول چهار دهه مسیر پیشرفت علمی را طی کرد و توانست به رغم فشارهای خارجی و بدون بازگشت، پرونده هسته ای خودرا به جلو ببرد. ایران با رهبری خود در این راه گام برداشت و توانست در میدان پیشرفت علمی در تمام عرصه ها گام های بلندی را بردارد و در نظام کنونی جهانی و منطقه ای از جایگاه والایی برخوردار شود.
ایشان سپس اظهار داشت: ایران در جنگ تحمیلی به رغم توطئه ی کشورهای حوزه خلیج فارس بر ضد آن، سربلند و پیروز بیرون آمد و در پشتیبانی از مسئله فلسطین و به رغم محاصره اقتصادی و تحریم ها به مسیر خود ادامه دهد.
جمال زهران اظهار داشت: ایران هیچ وقت در پشتیبانی از فلسطین و مقاومت کوتاهی نکرده است و ما از ایران و رهبری آن بابت ایجاد توازن و معادلات منطقه ای در مقابل صهیونیست ها ممنونیم. به امید آزادی فلسطین از بحر تا نهر.
سپس، محمد صادق الهاشمی-مدیر مرکز دراسات العراق السیاسیة- درباره نقش جمهوری اسلامی ایران و تأثیر آن بر جهان اسلام با نگاهی آینده پژوهانه، اظهار داشت: ایران توانست در گام نخست خود به موفقیت های داخلی و خارجی مختلف برسد، در بعد داخلی با تثبیت هویت اسلامی و عقیدتی جمهوری اسلامی و ایجاد ثبات اقتصادی، پیشرفت علمی و فنی به استقلال از بیگانگان برسد و در بُعد خارجی با مقابله با استکبار و دعوت ملت های مظلوم به بیداری و خودباوری دنبال منافع و هویت خود باشند و با دفاع از مسلمانان و ملت های فلسطین مانند فلسطین طرح معامله قرن را به شکست بکشاند، همین طور ایران توانست، انقلاب اسلامی را فراتر از مرزهای جغرافیایی خود در مقابله با نقشه آمریکایی صهیونیستی در منطقه، ترسیم کند.
وی اظهار داشت: ایران با همکاری چین و روسیه توانست اقتصاد منطقه را در مقابل فشارهای آمریکا فعال کند. همین طور با پشتیبانی از مقاومت در لبنان، فلسطین، عراق و سوریه مانع تقسیم منطقه و گسترش جنگ مذهبی و عقیدتی شود و در نهایت توانست بیداری را در بین ملت ها گسترش دهد تا به دنبال منافع خود باشند.
در آخر حجت الاسلام و المسلمین محمد صادق یوسفی مقدم- رئیس پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی- با اشاره به تکیه انقلاب اسلامی بر آموزه های قرآن کریم و با استناد بر این میراث عظیم و ارائه تاریخچه ای از دیدگاهای مختلف پیرامون تفسیر موضوعی قرآن کریم درباب مسائل اجتماعی و در رابطه با جامعه و زندگی انسان ها به بیانیه گام دوم اشاره نموده و اظهار داشت: باید الگوهای قرآنی در جوامع اسلامی پیاده شود و جهت تحقق این هدف بزرگ باید از الگوگیری از نظام های سکولاریسم، لیبرالیسم غربی، نظام قومیتی، تندرو و جریان های مارکسیستی دوری جست و به نظام فکری قرآن کریم تمسک بجوئیم.
وی ادامه داد: باید ارکان نظام فکری قرآن کریم شناسایی و بر طبق آن تمدن اسلامی را پایه ریزی کرد و تردیدی نیست که بهترین راه مقابله با نظام های فکری لیبرال، بازگشت به منبع اصیل قرآن کریم و اسلام و استخراج نظام های انسانی بر گرفته از وحی است. استخراج نظام های برگفته و روش مند از قرآن کریم امری ضروری جهت رسیدن به تمدن اسلامی خواهد بود.
منبع:

1399/11/21
22:51:42
0.0 / 5
1023
تگهای مطلب: اهدا , بحران , تاریخی , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری