كتاب به شرط بهشت رونمایی گردید

كتاب به شرط بهشت رونمایی گردید کاراموند: کتاب «به شرط بهشت؛ شهید سید محمد (سعید) امیری مقدم» توسط نشر مرز و بوم منتشر و وارد بازار نشر شد.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در چهلمین سالگرد از شروع دفاع مقدس و همزمان با سالروز عملیات کربلای ۵، از کتاب «به شرط بهشت» رونمایی نمود. این کتاب درباب شهید سید محمد (سعید) امیری مقدم از شهدای راوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در دوران جنگ است. شهیدی که علاوه بر راوی گری، فرمانده گروهان شهادت بود. قابل ذکر است، مراسم رونمایی باتوجه به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا بدون حضور رسانه ها اجرا شد. این مرکز بمنظور آشنایی بیشتر با این کتاب با مرتضی قاضی مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و سمیه گنجی نویسنده کتاب گفتگو کرده است.
در ابتدا مرتضی قاضی، مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، با اشاره به سابقه تشکیل مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تصریح کرد: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از باسابقه ترین و قدیمی ترین مجموعه پژوهشی جنگ ایران و عراق است که در سال ۱۳۶۰ به وجود آمده است.
هفده شهید راوی در ضمن هشت سال دفاع مقدس
وی با اعلان اینکه در گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس رده «راوی نبرد» به صورت مجزا به وجود آمده است، اظهار داشت: راویان در دوران جنگ همراه فرماندهان بوده اند و تمامی اتفاقات را ثبت و ضبط می کردند. هفده نفر از این راویان در ضمن هشت سال دفاع مقدس شهید شده اند. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس وظیفه خود می داند که در مورد این شهدا و آثاری که از آنها باقی مانده است، اقدام مؤثری انجام دهد.
کتاب «به شرط بهشت» پنجمین کتاب در ارتباط با شهدای راوی
مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اضافه کرد: تا حالا چهار جلد در ارتباط با شهدای راوی توسط نشر مرزوبوم انتشار یافته است و پنجمین کتاب، در مورد شهید سید محمد (سعید) امیری مقدم با عنوان «به شرط بهشت» است.
وی ادامه داد: در آن دوران طیف ها و گروه های مختلفی جذب این مرکز شده بودند. یک گروه از راویان، فارغ التحصیلان از دوره های مختلف مدرسه مفید بودند که بوسیله مهندس سید ابوالفضل موسوی که خود از فارغ التحصیلان دوره یک مدرسه مفید (ورودی سال ۱۳۵۶مدرسه مفید) بوده، جذب مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس می شدند.
در ادامه قاضی که خود نویسنده کتاب شهدای راوی دوره سوم مدرسه مفید می باشد، به کتاب «به شرط بهشت» اشاره نمود و اظهار داشت: این کتاب روایت زندگی شهید محمد (سعید) امیری مقدم از دانش آموزان دوره پنجم مدرسه مفید می باشد. خانم سمیه گنجی نویسنده کتاب هستند. ایشان به زندگی شهدا خیلی علاقمند بودند، مرکز نیز استقبال کرد و این پروژه را به ایشان سپرد.
وی با اعلان اینکه فضای دانش آموزی و زندگی این دانش آموزان مدرسه مفید در کتاب خیلی پررنگ است، اظهار نمود: شهید سید محمد (سعید) امیری مقدم جزو شهدای خاص راوی است از این منظر که دست نوشته های خیلی خوبی دارد و با شهید کاوه همراه بوده است. همین طور این شهید، راوی سردار مرتضی قربانی نیز بوده است. علاوه بر این، شهید علاوه بر روایتگری، در میدان نبرد هم شرکت می کرده است و فرماندهی گروهان شهادت را بر عهده داشته است.
مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اظهار به اینکه کتاب «به شرط بهشت» متشکل از یازده فصل است، عنوان کرد: روایت زندگی شهید امیری مقدم از زبان پدر، دوستان، هم محله ای ها، همکلاسی های دوران دبیرستان و خواهرشان شش فصل اول کتاب را می سازند. فصل هفتم به روایت یکی از راویان مرکز آقای محسن رخصت طلب است که از راویان قدیمی و از مسئولین سابق مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بودند.
وی ادامه داد: فصل هشتم روایت خود راوی با عنوان «روایت راوی» می باشد، در این فصل آثاری که از این بزرگوار باقی مانده، گردآوری شده است. فصل نهم نامه ای است که شهید امیری مقدم پس از شهادت شهید صادقی نژاد با عنوان «نامه ای به بهشت» نوشته است. فصل دهم تصاویر و فصل یازدهم مربوط به اسناد بجای مانده از دوران روایتگری شهید امیری مقدم است.
قاضی متذکر شد: به سبب فراوانی اسناد مربوط به شهید امیری مقدم در این کتاب در یک کار مبتکارانه نمونه هایی از اسناد را آورده ایم و سپس در قسمت پایین آن سند قید کرده ایم که حجم این اسناد چه تعداد است.
وی با اشاره به اینکه جلد کتاب های مربوط به شهدای راوی در یونیفرم جدید طراحی شده است، اظهار نمود: در حوزه خاطرات و زندگی نامه شهدا، جلد کتاب خلاقانه و جدید است که توسط سعید ملک مدیر هنری مجموعه طراحی شده است.

کتاب «به شرط بهشت» نخستین تجربه نویسندگی ام بوده است
در ادامه با سمیه گنجی نویسنده کتاب «به شرط بهشت» که نخستین تجربه نویسندگی اش می باشد به گفتگو نشستیم. وی به موضوع این کتاب اشاره نمود و اظهار داشت: موضوع کتاب «به شرط بهشت» شهید محمد (سعید) امیری مقدم از شهدای راوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است. شهید امیری مقدم از دانش آموزان دوره پنج مدرسه مفید می باشد که در دوران دفاع مقدس عضو دفتر سیاسی جنگ می شوند و بعنوان راوی در عملیات ها حضور دارند.
وی ادامه داد: شهید امیری مقدم در آن دوران، دانشجوی دانشگاه شریف بوده است. دایی شهید امیری مقدم هم شهید حمید صالحی هستند که در مجموعه دفتر سیاسی سپاه راوی بوده است.
نویسنده کتاب «به شرط بهشت» اظهار نمود: شهید امیری مقدم در زمان شهادت راوی نبوده و فرمانده گروهان شهادت بوده است. این گروهان را یک سال قبل دایی وی یعنی شهید حمید صالحی پایه گذاری می کند. پس از شهادت شهید صالحی حدود یک سالی بود که این گروهان منفعل شده بود ولی بچه های مفید به دنبال شهید امیری مقدم می روند و از ایشان درخواست می کنند تا این گروهان مجدداً راه اندازی شود. بیشتر کادر این گروهان از دانش آموزان مدرسه مفید بودند. این گروهان مجدداً در عملیات بیت المقدس ۲ شکل می گیرد و شب اول عملیات شهید محمد (سعید) امیری مقدم به فیض شهادت نائل می شود.
وی با اعلان اینکه پیش از نویسندگی، کار ویراستاری انجام می دادم و ویراستاری چندین کتاب در حوزه دفاع مقدس را بر عهده داشته ام، اظهار داشت: به سبب علاقه ای که به نویسندگی در این عرصه داشتم، این پروژه، با اعتماد مدیر وقت گروه مطالعات اجتماعی که در آن زمان آقای یحیی نیازی بود، به بنده سپرده شد.
گنجی اضافه کرد: پروژه بنده شهدای راوی دوره پنج مدرسه مفید بود یعنی شهید سید محمد گرکانی، شهید سید محمد (سعید) امیری مقدم و شهید مجید صادقی نژاد. به سبب پاره ای از مسائل نویسندگی دو شهید راوی یعنی شهید امیری مقدم و شهید صالحی به بنده سپرده شد. در ابتدا زندگی هر دو شهید در یک کتاب نوشته شد اما به سبب حجم بالای کتاب تصمیم بر این شد تا هر شهید در یک مجلد جداگانه منتشر شود.

چرا «به شرط بهشت» عنوان کتاب شد؟
وی درباب عنوان کتاب بیان کرد: زمانی که شهید امیری مقدم را بعنوان راوی به لشکر ۲۵ کربلا به فرماندهی سردار مرتضی قربانی معرفی می کنند، در ابتدا سردار قربانی با پذیرفتن ایشان مخالفت می کند. اما پس از کشمکش فراوان ایشان در لشکر می ماند. پس از اختتام عملیات، شهید امیری مقدم قصد برگشتن به تهران را می کند اما سردار قربانی باوجوداینکه روز اول از پذیرفتن ایشان مخالفت می کرد حالا با رفتنش مخالفت می کند و به این شهید می گوید «شما باید بیایید و جزو کادر لشکر ما بشوید.» شهید هرچه بهانه می آورد سردار قربانی قبول نمی نماید. شهید بهانه گروهانش را می آورد اما سردار به وی وعده گردان می دهد تا بماند.
نویسنده کتاب «به شرط بهشت» اضافه کرد: در این کشمکش ها شهید امیری مقدم التماس هم می کند و باز پذیرفته نمی گردد. آخرسر در این گفتگو شهید امیری مقدم بر روی کاغذ می نویسد «به شرط بهشت اجازه بدهید تا بروم.» سردار قربانی دیگر حرفی نمی زند و در جواب برای شهید می نویسد «برادر عزیز جناب آقای امیری مقدم، رفتن از بانه به تهران مشکل شما را حل نمی کند، رفتن از بانه بهشت شرط است. با این رفتن من موافقم. برو» و امضا می کند.
وی با تاکید بر اینکه در نگارش کتاب اهتمام کرده است تا از ورود به فضاهای تقدس گرایانه اجتناب کند، اظهار داشت: فضای رفاقتی و جمع بچه های مفید در این کتاب بسیار شاخص است. آنها باهم عقد اخوت بسته بودند و با همدیگر رشد دسته جمعی دارند که خیلی قابل توجه است و در این میان شهید امیری مقدم شخصیت خاصی داشته و مورد مشورت دوستانش بوده است. برای ایشان اتحاد و همبستگی و باهم بودن دوستان به هر قیمتی مهم بوده است.
گنجی به منابع به کاررفته برای نگارش کتاب «به شرط بهشت» اشاره و عنوان کرد: این کتاب راوی های مختلفی دارد، برای راستی آزمایی سخنان راویان از منابع مختلفی ازجمله منابع مرکز اسناد و تحقیقاً دفاع مقدس و دفترچه های گزارش عملیات های این شهید بزرگوار استفاده شده است.
وی ادامه داد: فصل پایانی کتاب مربوط به معرفی دفترچه های این راوی شهید است. اهتمام کردم گزارش عملیات ها را گویاسازی کنم و مطالبی را به آن بیفزایم تا برای خواننده مبهم نباشد. همین طور در این بخش در توضیح اسامی و عملیات ها مباحثی اضافه شده است.
منبع:

1399/11/08
15:40:42
0.0 / 5
1084
تگهای مطلب: دانشگاه , زندگی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری