هفت روز سیما در مهر؛

سیروس مقدم حرف تنابنده را نقض كرد؟

سیروس مقدم حرف تنابنده را نقض كرد؟ اعلام ساخت ادامه پایتخت توسط سیروس مقدم، غیبت سیامک انصاری در تبلیغ حاشیه دار تلویزیون و نظر دبیر شورای نظارت بر صداوسیما درباره کاهش برنامه های زنده از مهم ترین اخبار هفته بودند.خبرگزاری مهر -گروه هنر- عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در انتها هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی
بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۲۵ دیماه می توانید با شصت و نهمین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ سیروس مقدم
چندی پیش محسن تنابنده نویسنده و بازیگر «پایتخت» در واکنش به سوال رسانه ها درباره میزان دستمزدش در فصل جدید این سریال و اینکه دستمزد پنج میلیاردی اش چقدر حقیقت دارد تنها با یک قهر فرمالیته نوشت که قرار نیست «پایتخت» را بسازد. به فاصله ای کوتاه از این سخن اما به صورت غیررسمی شنیده شد که قرارداد «پایتخت» بسته شده است و حالا با فاصله ای دو هفته ای خود سیروس مقدم کارگردان فصل های مختلف «پایتخت» به شکلی رسمی و در سخنان کوتاهی اطلاع داد که مقرر است ادامه «پایتخت ۶» را بسازند.
سیروس مقدم که در مدت حدود یک سال سکوت کرده بود حالا در مصاحبه ای رسمی با خبرگزاری صداوسیما اطلاع داد «در تلاشیم ادامه پایتخت ۶ را به نوروز برسانیم و به همین خاطر احتمالاً قسمت های باقیمانده آنکه ۲ یا ۳ قسمت خواهد بود، ساخته خواهد شد. طبق قولی که به مردم داده بودیم تلاش می نماییم که آن قسمت های باقیمانده از سریال را آماده نماییم تا «پایتخت ۶» به آخر برسد و در نوروز سال آینده روی آنتن برود.»

مقدم البته فروردین ماه سالجاری این قول را به مردم داده بود که دو قسمت ادامه سریال طلب مردم خواهد بود و حالا پس از حدود ۱۰ ماه از وعده خود سخن گفت و این وعده به چند قسمت نوروزی تبدیل گشته است؛ آن هم درست پس از رقم های نجومی که درباره قرارداد این فصل از سریال در نوروز ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ شنیده شده است و درست در نقض سخنان محسن تنابنده که مهم ترین ضلع سازندگان «پایتخت» به حساب می آید.
کارگردان «پایتخت» توضیحی درباره حضور محسن تنابنده برای چند قسمت نوروزی نداد اما نقش تنابنده در این سال ها در ساخت «پایتخت» بر کسی پوشیده نیست. او طراح، نویسنده و کاراکتر اصلی این سریال است که بدون او ساخت مجموعه امکانپذیر نیست اما اینکه چطور با این فاصله اندک از سخن خود کوتاه خواهد آمد عجیب است.
طرح این سوالات و ابهامات البته برای زیر سوال بردن پروژه «پایتخت» نیست که اتفاقاً برعکس، «پایتخت» حالا نه فقط به سازندگانش بلکه به برند سازمان صداوسیما و حتی به مخاطبانش متعلق می باشد. سریالی که با هزینه بیت المال به اثری چند فصلی تبدیل گشته است و بیشتر از پیش باید برای حفظ این سرمایه و اعتبار آن کوشش کرد. با این وجود هرچقدر می گذرد شفاف سازی نسبت به جزئیات ساخت، هزینه و دیگر ماجراهای در ارتباط با سریال رنگ می بازد و همه امور در خفا صورت می گیرد.
اینها در حالی است که در رویکرد حرفه ای شبکه های تلویزیونی، ساخت سریال های مهم با یک برنامه ریزی و زمان بندی مشخص به تولید می رسند و دائم نسبت به آنها اطلاع رسانی می شود. اینجا اما این زمان بندی در دستگاه عریض و طویل صداوسیما وجود ندارد و ساخت و نساختن یک اثر با یک توئیت یا پست اینستاگرامی به هوا می رود و یا در نبود اطلاع رسانی های رسمی صداوسیما، خود سازندگان اثر چند و چون پروژه ها را اعلام می کنند.
حاشیه هفته؛ خداحافظی سیامک انصاری از تبلیغات پرتکرار!
پخش بی وقفه و ممتد یک تبلیغ تلویزیونی در شبکه های سیما طی یکی دو ماه اخیر سر و صدای بسیاری به پا کرد؛ تبلیغی که سیامک انصاری تنها کاراکتر آن بود و با معرفی وی در این آگهی، یکی بعد از دیگری در شبکه های تلویزیونی و رادیویی روی آنتن می رفت و حتی گاهی همزمان در چند شبکه در حال پخش بود.
این مدل از تبلیغات حتی در جایی به ضد خود عمل کرد و سبب شد سیامک انصاری نوک پیکان هجمه ها و انتقادات کاربران قرار بگیرد.

این هفته اما همین تبلیغ به جای سیامک انصاری با فرد دیگری روی آنتن رفت و روزنامه هفت بامداد با این اتفاق از خداحافظی سیامک انصاری با تیزرهای پرحاشیه نوشت و تیتر زد که «پایان قرارداد یا واکنش به انتقادات؟»
این روزنامه در ادامه با شرحی از ماجرا و حضور پررنگ انصاری نوشت که «حالا نمی دانیم خداحافظی او از این تیزر به خواست خودش بوده یا سفارش دهنده.» با این وجود هم از شدت پخش تبلیغ کاسته شده است و هم نمایش تصویر انصاری به صفر رسیده است.
در همین هفته و در ارتباط با بحث تبلیغات بازرگانی، شورای نظارت بر صداوسیما بعد از چند ماه یکی از جلسات خویش را به صورت رسمی رسانه ای کرد که طی آن در حوزه پیام های بازرگانی به سازمان صداوسیما تذکر داده شده بود. در این خبر آمده بود: «نمایندگان قوای سه گانه در شورای نظارت رعایت برخی شئون اجتماعی و فرهنگی در پخش آگهیهای بازرگانی و پرهیز از اغراق و افراط را مهم برشمردند و اعتماد مردم به صداوسیما را یک اصل خدشه ناپذیر دانستند که می بایست در تمامی اقدامات و برنامه ها مورد عنایت جدی قرار گیرد»
این تاکید شورای نظارت مورد توجه اغلب رسانه ها قرار گرفت و حتی سبب شد مروری داشته باشند بر تبلیغات اغراق آمیز محصولاتی که حاشیه هایی را هم پیش از این برای سازمان رقم زده بودند. با این وجود نکته مهمتر این است که باید دید شورای نظارت تا کجا روی این سفارش تاکید دارد و آیا در صورت ادامه این روند به اتفاقات عملی و توبیخ هم خواهد رسید یا خیر. تلویزیون بارها با پخش پیام های بازرگانی حاشیه دار مواخذه شده است نمونه اخیر هم (که مدت زیادی از پخش آن نمی گذرد) تبلیغ یک روغن سه کاره بود که اعلام گردید نه تنها مورد تایید سازمان ملی استاندارد نیست بلکه سازمان صداوسیما به خاطر آن تذکر هم گرفته است.
اتفاق هفته؛ یک قدم دیگر تا شفاف سازی
وضعیت تولید محتوا در فضای مجازی این هفته یک گام دیگر به جلو رفت و مجلس شورای اسلامی با تعیین تکلیف برای آن، تولید محتوا را به شکل رسمی سازمان صداوسیما سپرد و برای آن اعتبار هم تخصیص داد.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی چند روز پیش، از نشست کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ اطلاع داد و به صورت رسمی اظهار داشت: در این نشست اعضای کمیسیون در مصوبه خود مدیریت و نظارت بر محتوای فضای مجازی را به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران سپردند.

وی همینطور ضمن اشاره به اعتباری که به چند سازمان اختصاص یافته است صداوسیما را هم بر شمرد و بیان نمود: در ادامه اعضای کمیسیون طی مصوبه ای ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تولید محتوا در فضای مجازی تخصیص دادند که بر مبنای جدول تعیین شده در اختیار سازمان صدا و سیما، سازمان فرهنگ و ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی و… قرار می گیرد.
این اعتبار که در کنار بودجه های قبلی صداوسیما شائبه هایی را هم برای برخی برانگیخته بود سبب شد تا سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر رسانه های فراگیر «ساترا» که امور نظارت بر تولیدات، محتواها و پلت فرم های فضای مجازی را بر عهده دارد اطلاعیه ای بدهد و اعلام نماید که این تسهیلات در اختیار این نهاد قرار می گیرد و اظهار داشت: «مطابق مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی پشتیبانی از رسانه های صوت و تصویر ایرانی منحصراً بر عهده ساترا قرار داده شده است.»
این شفاف سازی ها برای روشن شدن وضعیت تولید محتوا در فضای مجازی اگر گامی به جلوست اما هنوز نیازمند تشریح جزئیات دیگری است تا مخاطب و بخصوص فعالان این فضا در جریان کامل فرایندها قرار بگیرند.
به ویژه که ظاهراً هنوز متولیان و مدیران اصلی با مأموریت ها و حتی رویکردهای مشخص شده کنار نیامده اند و گویی هنوز اتفاق نظر جمعی روی کارویژه هایی که باید در فضای مجازی صورت بگیرد بوجود نیامده است. به صورت مثال محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در تازه ترین اظهار نظر خود نسبت به جلسه کمیسیون تلفیق مجلس نوشت: «در فضای مجازی تولید محتوا باید مردمی باشد، نه سازمانی. از تولیدات مردمی حمایت نماییم، نه تولیدات صداوسیمایی برای مردم! آزموده را آزمودن خطاست»
باید دید درباره کیفیت هزینه کرد بودجه در نظر گرفته شده آیا سیاست گذاران کلان فضای حساس مجازی به توافق و اشتراک نظر می رسند و آیا در این حوزه هم تن به شفاف سازی می دهند؟
نکته هفته؛ راهکار عجیب شورای نظارت
طی چند روز اخیر ویدئویی بارها در شبکه های اجتماعی وایرال شد که به سخنان حجت الاسلام کاظم صدیقی درباره مرحوم آیت الله مصباح یزدی مربوط می شد که واکنش های بسیاری را برانگیخت و بعد هم خود او هم در مصاحبه ای نسبت به سخنان خود عذرخواهی نمود.
این سخنان سبب شد تا رسانه ها گفتگویی با صوفی دبیر شورای نظارت بر صداوسیما بگیرند و نظر او را در چنین مواقعی جویا شوند.
محمدحسین صوفی البته همچون موارد حاشیه ساز قبلی در این مصاحبه هم توضیح داده است که فیلم کامل را ندیده است و برای همین نمی تواند اظهار نظر کند. صوفی همینطور از حجم بالای کار صداوسیما گفته است و اینکه بیشتر از ۱۵۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی در حال فعالیت هستند و اساساً شورای نظارت نمی تواند موردی برنامه ها را بررسی کند.

دبیر شورای نظارت بر صداوسیما اما در ادامه با اشاره به اینکه پروتکل هایی در چنین بحث هایی باید مشخص باشد از آموزش مجریان در هنگام چنین بحث هایی سخن گفت و البته به یک نکته عجیب هم اشاره نمود که «صداوسیما کمتر برنامه زنده داشته باشد»
صوفی در توضیح بیشتر این جمله گفته است: «ما قبلاً سفارش هایی به سازمان صداوسیما کرده ایم. اول اینکه کمتر برنامه زنده داشته باشند و ترجیحاً برنامه های گفتگو محور، ضبطی و تولیدی باشد. در این صورت کارشناسان می توانند برنامه را ببینند و هرگونه ایراد و اشکالی را اصلاح کنند. چنین برنامه هایی ایراد کمتری دارند.»
با این سخن صوفی به نظر می آید هنوز چاره این شورا برای دوری از حاشیه ها به ضبطی کردن برنامه ها ختم می شود؛ ماجرایی که حواشی آن از سال قبل با چند برنامه زنده شروع شد و هنوز هم ادامه دارد.
فارغ از دو مصداقی که در هفته اخیر منجر به واکنش شورای نظارت بر صداوسیما در بحث پیام های بازرگانی و برنامه های زنده شد از این نهاد انتظار می رود بیشتر مخاطب را در جریان رسمی و رسانه ای نشست ها و جلسات خود قرار دهد و صرفا فعالیت هایشان به واکنش به اتفاقات و حواشی محدود نماند.
از طرف دیگر این مطالبه هم وجود دارد که شورای نظارت بر صداوسیما در مواردی که وعده پیگیری داده است با جدیت آنها را دنبال کند. به صورت مثال تبلیغ اینستاگرام در تلویزیون و در برنامه های مختلف یکی از مواردی بود که چندی قبل گفته شد تخلف است اما این رویه همچنان در برنامه های تلویزیونی ادامه دارد و ظاهراً به هیچ رویکرد جدیدی منجر نشده است.
پیشنهاد هفته؛ بازپخش مناظره های سیاسی پس از چند دهه
بعد از چند دهه هنوز هم عنوان جنجالی ترین مناظره های تلویزیونی به مناظره های دهه ۶۰ می رسد، به سالهای ابتدایی انقلاب که در تلویزیون رسمی کشور نمایندگانی از گروه ها و احزاب مختلف را می دیدید که خیلی علمی و مستدل اسلحه را کنار گذاشته و در جریان معرفی و جدل و دیالوگ با هم برآمده اند.
مناظره های بهار ۶۰ که در یک طرف آیت الله مصباح و عبدالکریم سروش و در طرف دیگر افرادی چون احسان طبری از ایدئولوژیست های حزب توده و فرخ نگهدار نماینده و عضو شورای مرکزی سازمان فداییان خلق قرار داشتند. مناظره هایی که باآنکه پخش زنده نداشت اما گفته می شد کوچک ترین جرح و تعدیل و سانسوری هم نداشته است و با شجاعت تلویزیون امکان پذیر شد.

این مناظره ها که با حضور آیت الله بهشتی و نورالدین کیانوری در قسمت های دیگری ادامه پیدا کرد در مرحله ای متوقف گردید و در همه این سال ها از آن بعنوان الگویی برای مناظره بین عقاید و تفکرات مختلف یاد می شد.
مجری در ابتدای این مناظره ها اعلام می کرد که «پیرو اطلاعیه شورای سرپرستی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در خصوص دعوت از گروه ها جهت شرکت در یکسری مباحث اساسی، اینک پیرامون ۳ مبحث اصلی ایدئولوژی و عقیده، مسائل سیاسی و مسائل اقتصادی ابتدا بحث خواهد شد» و بدین سان طرفین در باب مسائل مختلفی وارد گفتگو شدند و مردم زیادی مخاطب آنها قرار گرفتند.
حالا هفت قسمت از این مناظره ها همزمان با درگذشت آیت الله مصباح مقرر است از رادیو گفت و گو پخش شود که از شب گذشته ۲۴ دی شروع شده است و تا هفته آینده هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن می رود.


منبع:

1399/10/26
12:27:22
0.0 / 5
1026
تگهای مطلب: استاندارد , بازیگر , برند , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری