یك هفته با فضای مجازی موسیقی ؛

خواننده ای كه مهاجرتش را در آزادی تكذیب نمود

خواننده ای كه مهاجرتش را در آزادی تكذیب نمود شایعه مهاجرت یکی از خوانندگان مطرح موسیقی کشورمان، درگذشت یک چهره مطرح موسیقی نواحی منطقه قزلباش و دلنوشته یک رهبر ارکستر همچون رویدادهای مهم موسیقی کشورمان در فضای مجازی بودند.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: در روزهای کرونائی که تقریباً تمامی کارهای مربوط به حوزه موسیقی در تعطیلی کامل به سر می برند و به غیر از برگزاری چند رویداد موسیقایی در فضای مجازی و البته چند اجرای زنده محدود که به صورت آنلاین توسط بعضی از مجموعه های دولتی و خصوصی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، فعالیت چشم گیر دیگری در حوزه موسیقی صورت نمی گیرد. شرایطی که به طور قطع نخستین و شاید تنهاترین دلیل کمرنگ شدن فعالیت ها در این عرصه نظام پرچالش اقتصاد موسیقی ایران است که کمتر تهیه کننده و تولید کننده ای به حضور موثر در این فضای ملتهب و نامعلوم قدم می گذارد.
همین شرایط باعث شده در این اوضاع و احوال نامعلوم کرونائی فضای مجازی تبدیل به بستر تازه ای برای استمرار هنرمندان با مخاطبان و طرفداران شان شود. فضایی که علاوه بر عرضه تازه ترین محصولات، گاه به ویترین حواشی و اظهارنظرهای متنوع هنرمندان نیز بدل می شود.
«یک هفته با فضای مجازی موسیقی» عنوان سلسله گزارش های هفتگی سرویس هنر خبرگزاری مهر برای مرور متن و حاشیه رویدادهای موسیقایی از پنجره فضای مجازی در دوران کرونا است.
اجرای سوییت «آرارات» به رهبری ارکستر بابانوئل!
لوریس چکناوریان آهنگساز و رهبر ارکستر مطرح موسیقی کشورمان نیز همزمان با شروع سال نو میلادی دست به ابتکار فانتزی و جالبی زد.
این رهبر ارکستر که در بین مخاطبان ایرانی نیز طرفداران زیادی دارد با پوشش شمایل بابانوئل فیلمی را به بهانه تبریک سال نو و آغاز کریسمس منتشر نمود و در آن اظهار داشت:
«سلام، سلام، سلام. من بابا نوئل سال نو میلادی هستم و عمو نوروز سال نو ایرانی. سال نو میلادی را به تمام مسیحیان دنیا تبریک می گویم. شاد و تندرست و سلامت و برقرار باشید. خدا نگهدار»
چکناوریان در ادامه فایل تصویری تبریک سال نو مسیحی نیز فیلم دیگری را نیز منتشر نموده بود. در این تصویر وی در قالب پوشش لباس بابانوئل بعنوان رهبر یک ارکستر بزرگ به اجرای قطعه «سوئیت آرارات» پرداخته است.
چکناوریان در توضیح این تصویر نیز نوشته بود: «به رهبری ارکستر بابانوئل چکناوریان»

محمد اصفهانی در برج آزادی شایعه مهاجرتش را تکذیب کرد
در لابه لای اخبار ریز و درشتی که پیرامون مهاجرت بعضی از هنرمندان موسیقی در رسانه ها و فضای مجازی منتشر می شود، شایعه مهاجرت محمد اصفهانی خواننده شناخته شده موسیقی کشورمان نیز تبدیل به یکی حاشیه های موسیقی در هفته گذشته شد، خبری که خیلی زود توسط خود محمد اصفهانی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی اش به صورتی تکذیب شد.
محمد اصفهانی طی روزهای گذشته بود که با انتشاری تصویری از حضورش در میدان آزادی تهران که روی تاریخ گرفتن عکس نیز تاکید داشت، نوشته بود:
بعد از طلب تو در سرم نیست
غیر از تو به خاطر اندرم نیست
من مرغ اسیر دام انسم
هرچند که می کشی پرم نیست
قسمی که مرا نیافریدند
گر جهد کنم میسرم نیست
فکرم به همه جهان بگردید
جز یاد تو در تصورم نیست...
عکس در میدان آزادی هشتم دی ماه نود و نه

درگذشت یکی از پیشکسوتان موسیقی قزلباش در جهل رسمی!
حاج دوستعلی صادقلو از هنرمندان پیشکسوت موسیقی منطقه قزلباش که بگفته برخی از کارشناسان و پژوهشگران از آخرین بخشی نسل دوتار ابریشم نواز ترک قزلباش رامیان بودند در آخرین روزهای هفته ای که گذشت فوت کرد.
این استادِ پیشکسوت موسیقی که خبر درگذشت او عمدتاً در فضای مجازی انتشار یافت، به دلیلِ بیماری در هشت سال اخیر دیگر توانایی نواختنِ حرفه ای نداشت، اما تا آخرین روزهای حیاتش به آموزش ساخت و نواختن دوتار همت گماشت.
محمدعلی بسطامی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رامیان هم ساعاتی بعد از درگذشت این هنرمند طی پیامی درگذشت دوستعلی صادقلو نوازنده دوتار و پیشکسوت موسیقی مقامی قزلباش را تسلیت اظهار داشت که متن آن به این شرح است:
خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت و چهره ممتاز موسیقی مقامی قزلباش رامیان سبب تالم و تاسف ما گردید. آن مرحوم عمر پربرکت خودرا در راه صیانت از موسیقی قزلباش سپری نمود که بطور قطع یاد و نامش هیچ وقت فراموش نخواهد شد. اینجانب این ضایعه را به خانواده ایشان، هنرمندان و هنردوستان شهرستان تسلیت می گویم و از خداوند منان برای آن مرحوم رحمت واسعه مسئلت می نمایم.

یک آلبوم به خوانندگی شهرام ناظری که کرونا متوقفش کرد
امین غفاری از نوازندگان شناخته شده ویولن که طی سالهای اخیر همکاریهای مختلفی با ارکسترها و آلبوم ها مختلف داشته در تازه ترین پست اینستاگرامی خود با انتشار عکسی به همراه شهرام ناظری خواننده پیشگام موسیقی ایرانی و همکاران نوازنده اش از دوران سخت کرونائی و متوقف شدن روند ضبط یک آلبوم سخن گفت.
در متن نوشته شده از طرف امین غفاری آمده است:
«دوستان عزیزم یک سال پیش آلبومی رو با خوانندگی استاد شهرام ناظری افسانه ای و آهنگسازی دوست عزیزم بابک باربد و تنظیم زهی بنده و صدابرداری مهدی کریمی آغاز نموده بودیم که کرونا متوقفش کرد و امیدواریم به زودی با اختتام کرونا ادامه پیدا کنه. بارها گفتم موسیقی ایرانی از عشق های زندگی منه. خصوصاً ویولن ایرانی.»

علی رهبری و طرح باردیگر کلیدواژه ای به نام «ارکسترسمفونیک ملی ایران»
علی رهبری رهبر و مدیرهنری پیشین ارکستر سمفونیک تهران که چند سال پیش به سبب تشدید اختلافات خود با مدیران وقت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تعدادی دیگر از مشاوران این مجموعه از سمت خود استعفا و همانند دوران ماقبل حضورش در ایران به فعالیت و رهبری ارکستر در مجوعه های مختلف موسیقایی کشورهای اروپایی مشغول به فعالیت شد در تازه ترین پستش که با کلید واژه «ارکستر سمفونیک ملی ایران» منتشر نموده روند فعالیت ارکسترهای دولتی تحت نظر بنیاد فرهنگی هنری رودکی تهران بار دیگر انتقاد نمود.
توضیح اینکه عبارت ارکستر سمفونیک ملی ایران همچون پروژه هایی بود که در دوران حضور علی رهبری مطرح و سبب بروز اظهار نظرهای متفاوتی شده بود.
در یادداشت علی رهبری که همراه با یک کلیپ معنا داری از افتتاح ارکستر تا به امروز پخش شده، آمده است: «دوستان عزیز، ارکستر سمفونیک تهران ۹۴ از روز اول تا آخرین روز در بالاترین سطح کارش را به صورت بسیار حرفه ای انجام داد و تمام اسناد موجود بر زحمت این جوانان گواهی می دهند. ارکستر سمفونیک مانند فوتبال یک کار تیمی است و بدون هماهنگی و از خودگذشتگی اعضای تیم موفقیت مقدور نخواهد بود.
ارکستر سمفونیک ۹۴ را عده ای از اعضای تیم به دلیلهای مالی عده ای به سبب نداشتن نظم و دیسیپلین و عده ای به خاطر خودخواهی این تیم را ترک کردند و عده زیادی از به اصطلاح اساتید موسیقی ایران هم این ارکستر را تحریم کردند ولی با این وجود، هیچ اثری بر روی کیفیت کار این جوانان نگذاشتند. با وجود اینکه مسئولین بنیاد رودکی و مشاوران هنری اصلاً درکی از ارکستر سمفونیک و چگونگی کارهای درست آن نداشتند، این بچه ها با جان و دل سمفونی نهم بتهوون را شروع کردند، هر ماه با رهبران مختلف کنسرت دادند، آثار شانزده آهنگساز ایرانی را اجرا کردند و پس از دوازده ماه با اجرای سمفونی فانتاستیک برلیوز فعالیت خودرا خاتمه دادند.
بعد از آن، شوراها، مسئولین بنیاد رودکی و برخی از دوستان نه فقط این ثمره فعالیت بچه ها را نتوانستند نگهداری کنند بلکه به آن لطمه های بزرگی نیز وارد کردند.»

کاوه آفاق و حضور در یک چالشِ دوست داشتنیِ پیچیده
کاوه آفاق از خوانندگان جوان موسیقی کشورمان که به سبب سبک و سیاق نسبتاً متفاوت خود طرفداران پرتعدادی هم دارد در تازه ترین پست اینستاگرامی خود که به بهانه انتشار تک آهنگ جدیدش «دوربرگردون» منتشر نموده نوشته است:
«تارِ موی یاغی از اول اجرا رو مخ بود آخرش دیگه خندمون گرفت و مجبور شدیم رها نماییم زودتر. اما اما اما: پس از مدت ها دوربرگردون هم منتشر گردید. قصه این آهنگ این است که در کل حدود این بیست سال سابقه حضور بنده در بازار موسیقی؛ و حدود هفتاد اثری که از بنده به زبان های فارسی و انگلیسی منتشر شده؛ تنها کمتر از انگشتان دست اتفاق افتاده که آهنگساز و ترانه سرای آن آثاری که منتشر می شه خودِ بنده کوچکترینِ شما؛ نبوده باشم.
تنها آثاری معدود بوده مثل «عطر تو» که آراد آریا آهنگش رو ساخت. یا «عشق» که رستاک حلاج ساخت؛ یا «رخ دیوانه» که کارن همایونفرآهنگسازی کرد و دو سه اثر دیگر. و از آن جمله این «دوربرگردون» ِ دوست داشتنی ِ پیچیده ما است. آهنگسازی و تنظیم دور برگردون؛ اثر دکتر محمدرضا چراغعلی است. یکی از خاطره ساز ترین آهنگسازان و رهبران ارکستر کشور و ترانه سرای آن هم دوست شاعر با سابقه ام، سجاد عزیزی آرام است، که ی کروز این پکیج رو به بنده پیشنهاد نمود و اظهار داشت: «چالش کاری جدید توی کارنامه هنری ات نمیخوای؟» با خنده گفتم: «چرا عزیزم کاملاً پایه ام» و با لحن کمدی وار گفتم: «من با افتخار همیشه کارم کار کردن با غول های تمام سبک هاست» و کلی خندیدیم چون هم دکتر چراغعلی هم سجاد ماشالله نه فقط هنرمندان برجسته ای و بزرگی هستند؛ بلکه از نظر جسمی نیز ماشالله هر دو ورزشکار و رشید و بلندبالا هستند. بنا بر این با یه تیر دو نشون زدم و کلی خندیدیم. خلاصه بعد از اختتام ضبط ها هم نوبت مرحله ی طاقت فرسای پُست پروداکشن و میکس و مستر و صداگزینی و پالایش صوتی رسید که از خود پروسه پروداکشن بارها طولانی تر است و این رو؛ هم بنده هم دکتر و هم سجاد مدیون علی رحمانی ِ پر تلاش هستیم و رسماً از علی بابت تحمل وسواس های سرسام آور ِ کاری ما تشکر می نماییم.
همچنین آراد آریا عزیز بابت نظارت کیفی در پالایش اصوات و مسعود نوروزی گرامی به خاطر نواختن ویولون هایش. البته پیانو ها و کیبورد و درام رو هم استاد چراغعلی خودشون نواختند و گیتارهای اکوستیک الکتریک رو هم بنده. مابقی سازها هم مسعود و علی عزیزم. همین طور ارمین مکملی که این روزها برای عکس و طراحی کاور و مقدمات انتشار بسیار زحمت کشید. رفقای عشق!

تبریک آقای خواننده به هم وطنان مسیحی در آستانه سال نو میلادی
مجید اخشابی از خوانندگان با سابقه کشورمان که از او بعنوان یکی از پیشگامان خوانندگی موسیقی پاپ ایران یاد می کنند در تازه ترین پست خود که در قالب یک ویدئو انتشار یافته فرا رسیدن سال نو میلادی را به هم وطنان مسیحی کشورمان تبریک گفت.
این خواننده در پیام ویدئویی خود بیان کرد: فرا رسیدن کریسمس و همین طور سال نومیلادی را به همه هم وطنان مسیحی خودم تبریک گفته و امیدوارم سال پیش رو سال بسیار بهتر، سلامت تر و شادمانه تری سپری شود.
مجید اخشابی که اخیرا تحصیلات عالی خودرا در مقطع دکترای پژوهش هنر به انتها رسانده در سالهای اخیر عمده کارهای خودرا متمرکز بر انتشار تک آهنگ کرده است.

1399/10/12
13:06:51
0.0 / 5
1100
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری