معاون گردشگری استانداری فارس در گفت و گو با كاراموند:

دیوانخانه بزودی احیا می شود

دیوانخانه بزودی احیا می شود به گزارش کاراموند فارس طرح های مختلفی برای احیاء و باززنده سازی بافت تاریخی و فرهنگی و ارتقاء کیفیت فضاهای گردشگری در شهر شیراز مد نظر مدیران و مجموعه های مختلف شامل استانداری و میراث فرهنگی فارس و شهرداری شیراز بوده که یکی از این طرح ها، احیای مجموعه زندیه است.


طی سالهای گذشته، طرح احیای مجموعه زندیه، بعد از تدوین و تصویب توسط مراجع مختلف قانونی، وارد فاز اجرایی و در بخش هایی منجر به اقدامات زیباسازی و بصری مناسبی نظیر آزادسازی محوطه پیرامونی ارگ کریمخانی و انجام نماسازی ها و فضای بصری مناسب، در محدوده بازار وکیل و معابر منتهی به آن، شده است.
به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، یکی از مهمترین بخش های اجرایی در طرح احیای مجموعه و میدانگاه زندیه، نجات و بازپیرایی و احیای بناهای تاریخی و پرارزش موجود در این محدوده شامل دیوانخانه، خانه محتشم و حتی ساختمان بانک ملی بوده است.
احیای دیوانخانه عملیاتی می شود
معاون گردشگری و امور زوار استانداری فارس در گفت و گو با ایسنا، از برداشته شدن گام های بلندی برای احیای دیوانخانه اطلاع داد و اظهار داشت: با پیگیری های استاندار و همراهی وزیر ارتباطات، مبحث جابه جایی ساختمان مرکز ۱۱۸ مخابرات فارس، مراحل نهایی را طی می کند.
سید علی نقی طیب لقمانی اضافه کرد: در راه اجرای پروژه پرارزش میدانگاه زندیه، ۲ ساختمان اداری را باید مد نظر قرار می دادیم، یکی ساختمان مرکز ۱۱۸ مخابرات و دیگری ساختمان بانک ملی بود که خوشبختانه با رایزنی های استاندار محترم و همراهی وزیر ارتباطات و مدیرعامل بانک ملی، کار پیشرفت مناسبی داشته و بزودی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
او از تأمین ملک مناسب برای جابه جایی مرکز ۱۱۸ مخابرات فارس اطلاع داد و اظهار داشت: حالا به دنبال انجام اقدامات اداری در ارتباط با ارزش گذاری املاک و انجام تهاتر هستیم و امیدواریم که به زودی، کار جابه جایی این مرکز عملیاتی شود.
معاون استانداری فارس تصریح کرد که بلافاصله پس از جابه جایی این مرکز، ساختمان کنونی مخابرات تخریب و به محوطه بیرونی دیوانخانه، بعنوان یکی از بناهای بسیار پرارزش تاریخی شیراز، اضافه می شود.


الحاق حیاط بانک ملی به میدانگاه زندیه
وی همینطور ابراز امیدواری کرد که با عنایت به رایزنی های انجام شده، تا آخر سال جاری حیاط ساختمان بانک ملی به محوطه مد نظر در طرح میدانگاه زندیه اضافه و الحاق و مراحل بعدی هم با سرعت دنبال شود.
طبیب لقمانی با یادآوری اینکه ساختمان بانک ملی شیراز، یکی از بناهای پرارزش تاریخی به حساب می آید، تاکیدات استاندار فارس بر تبدیل این بنا به موزه را یادآور و متذکر شد: با عنایت به رایزنی های انجام شده امیدوار هستیم که بزودی مراحل تبدیل این ساختمان به موزه مسکوکات، اجرایی و کار نهایی شود.
معاون استانداری فارس با اشاره به اینکه مجوزهای مورد نظر در این خصوص دنبال شده است، اظهار داشت: به دنبال پیگیری و رفع مسائل و تنگناهای اداری هستیم و امیدواریم که با نهایی شدن طرح، تا آخر سال جاری ابتدا حیاط مجموعه به میدانگاه الحاق و ساختمان هم در آینده نزدیک به موزه تبدیل گردد.
اقدامات اساسی در بافت تاریخی شیراز
طبیب لقمانی، اقدامات اجرایی شده در بافت تاریخی شیراز توسط شهرداری را اساسی و پرارزش خواند و اظهار داشت: الان بالغ بر ۲۰ گروه پیمانکاری مشغول فعالیت در زمینه بدنه سازی، کف سازی، محوطه سازی و احیا و باززنده سازی معابر بافت هستند.
معاون استانداری فارس با اشاره به اینکه شهرداری شیراز بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان به این امر مختص کرده است، اظهار داشت: علاوه بر شهرداری، دوایر خدمات رسان نظیر آب و برق هم برای اجرای طرح های بهسازی، نوسازی و... شبکه های آب و روشنایی معابر و... همراهی لازم را داشته اند.
طبیب لقمانی ضمن اشاره به اقدامات اندیشیده شده برای رفع مشکلات شبکه آب و نوسازی و بهسازی این شبکه، اظهار داشت: شهرداری هم همراستا، تدابیری را برای مطلوبسازی امکان دفع آبهای سطحی از معابر مختلف بافت تاریخی اقداماتی اندیشیده و اجرایی کرده یا در دست اجرا دارد.
معاون استانداری فارس ضمن اشاره به اینکه انتقال ۲ پست برق در راه بهسازی و باززنده سازی بافت فرسوده، ضروری تشخیص داده شده است، اظهار داشت: بزودی جلسه ای با مسؤلان شرکت توزیع برق شیراز برای انتقال این پستها و همینطور بحث ایجاد یا بهسازی و نوسازی روشنایی معابر بافت متناسب با معماری آن خواهیم داشت.
طبیب لقمانی با تاکید براینکه اجرای پروژه احیای مجموعه زندیه یکی از طرح های مهم گردشگری شیراز به حساب می آید، ابراز امیدواری کرد که با رفع موانع موجود، عملیات اجرایی تسریع و بزودی این طرح به شکل کامل آماده بهره برداری شود.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، پروژه احیای مجموعه زندیه در یک محوطه با وسعت حدودا ۳۰ هکتاری طراحی شده است و ارگ کریمخانی، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل، دیوانخانه، خانه محتشم، موزه پارس و.... در بر می گیرد.
در این محدوده، ساختمان های اداری مختلفی هم قرار دارد که گاها نظیر ساختمان بانک ملی، کتابخانه ملی، موزه پارس و... به واسطه تاریخی، نوع سازه یا کاربری فرهنگی و هنری، دارای ارزش بوده و به شکلی باید ضمن الحاق به مجموعه زندیه، حفظ شود.1399/10/10
15:42:54
5.0 / 5
1220
تگهای مطلب: تاریخی , خدمات , شركت , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری