موحدی نژاد خبر داد

شركت بیش از ۳ میلیون دانش آموز در مسابقه درسهایی از قرآن

شركت بیش از ۳ میلیون دانش آموز در مسابقه درسهایی از قرآن كاراموند: مدیرعامل مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی اظهار داشت: بیست و نهمین دوره مسابقات هفتگی دانش آموزی درسهایی از قرآن با حضور حدود سه میلیون دانش آموز از بیش از 40 هزار مدرسه در مسابقه مجازی شركت می كنند.به گزارش کاراموند به نقل از مهر، نشست خبری بیست و نهمین دوره مسابقه دانش آموزی درس هایی از قرآن با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد موحدی نژاد مدیرعامل مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی بامداد امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه در محل این مؤسسه انجام شد.

موحدی نژاد با تشریح کارهای مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی اظهار داشت: این مؤسسه کارهای مختلفی در حدود هفت تا هشت موضوع دارد. یکی از کارهای مؤسسه برگزاری مسابقه درس هایی از قرآن حجت الاسلام والمسلمین قرائتی است که در طول ۲۸ دوره قبل این مسابقات هر سال ۲.۵ الی ۳ میلیون دانش آموز در این مسابقه شرکت کرده اند.

وی ادامه داد: زمانی که حجت الاسلام قرائتی ۴۰ سال پیش برنامه درس هایی از قرآن را آغاز کرد، توجه ویژه ای به نسل جوان داشتند. به جهت اینکه جوانان و دانش آموزان بیشتر ترغیب شوند تا این برنامه را ببینند از سال ۷۱ مسابقات را برای دانش آموزان کشور شروع کردیم. جامعه مخاطب این برنامه دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان (دور اول و دوم متوسطه فعلی) هستند.
وی افزود: گسترش و ترویج فرهنگ قرآنی بین جوانان و نوجوانان، دانش افزایی و تعمیق معارف دینی و قرآنی برای نسل نو، آشناسازی نسل جوان با سیره عملی دوده (ع) و غنی شدن مطلوب اوقات فراغت نسل جوان همچون اهداف برنامه درس هایی از قرآن در این مؤسسه است.
موحدی نژاد با اشاره به اهداف برگزاری این سلسله مسابقات که هر پنج شنبه از شبکه یک و تکرار آن از شبکه قرآن پخش می شود اظهار نمود: در شروع سال تحصیلی در مدارس جهت شرکت در برنامه اطلاع رسانی و به علاقه مندان یک فرم پاسخنامه داده می شود که مسئولیت پخش و جمع آوری آن با مربی قرآن مدرسه است. امتیاز شرکت کنندگان ثبت می شود و طی ۱۸ هفته تحصیلی مسابقه ادامه دارد. افرادی که طی این ۱۸ هفته بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند به منطقه معرفی می گردند.
مدیرعامل مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی اظهار داشت: از بین حدود ۳ میلیون شرکت کننده، حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر به مناطق معرفی می گردند. در آنجا آزمون حضوری بین این افراد برگزار می گردد که حدود ۳ درصد از افرادی که بالاترین امتیاز را کسب کردند از جانب مؤسسه جایزه می گیرند تا امروز حدود ۲۸ هزار مدرسه و ۴۶ درصد دانش آموزان کشور در مسابقات شرکت کردند.
وی با اشاره به اینکه برنامه درس هایی از قرآن پنج شنبه ها پس از اذان مغرب و عشا از شبکه یک سیما، شنبه ها، ساعت ۱۳: ۳۰ از شبکه قرآن و معارف سیما و یکشنبه ها، ساعت ۲۰ نیز از بخش معارف شبکه سراسری رادیو معارف به سمع و نظر مخاطبان می رسد.
موحدی نژاد با اشاره به ادامه مسابقات در دوره بحران کرونا اظهار داشت: امسال ما هم مانند همه بخش های از بحران کرونا متأثر شدیم و ادامه سلسله درس ها با حضور مخاطبان و نیز برگزاری مسابقات در مدارس مقدور نیست، پس با همکاری آموزش و پرورش قرار شد دوره بیست و نهم مسابقه درس هایی از قرآن بوسیله شبکه شاد اجرا شود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره تولید اپلیکیشن ویژه این مسابقات اظهار نمود: طراحی یک اپلیکیشن می تواند مورد بحث و برنامه ریزی قرار گیرد اما ما نمی خواهیم شبکه دانش آموزی شاد را به سبب گستردگی دایره مخاطبان از دست بدهیم.
موحدی نژاد درباره شرایط شرکت در مسابقات مذکور اظهار داشت: پیش تر فقط دانش آموزان دوره اول و دوم متوسطه در مسابقه شرکت می کردند و از سال قبل این مسابقه بطور آزمایشی در دوره ابتدایی هم اجرا شد که فقط دانش آموزان پایه ششم مجاز به شرکت در مسابقه شدند. طی همین اجرای آزمایشی ۱۷ هزار مدرسه ابتدایی نیز به ما پیوستند.
مدیرعامل مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی با اشاره به تبلیغ مسابقه درس هایی از قرآن در ابتدای هر سال تحصیلی و ثبت نام دانش آموزان متقاضی نزد مربیان قرآن و معاونت پرورشی مدراس، اظهار نمود: این مسابقه جزو برنامه های افتخاری مدارس است و نه جزو برنامه های موظفی و الزامی آموزش و پرورش.
وی افزود: سپس پاسخنامه سوالات هر هفته از طرف دانش آموزان داده و شنبه ها به معلم مربوطه داده می شود و سپس تصحیح و امتیاز داده می شود. خیلی از مدارس برای دانش آموزانی که در مدرسه بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند، جوایز اهدا می کنند. این مسابقه هفتگی برگزار می گردد و امتیازات شنبه و یکشنبه برای دانش آموزان ثبت می شود.
مدیرعامل مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی با اشاره به همکاران مؤسسه در اجرای مسابقات درس هایی از قرآن در مدارس، اظهار داشت: حدود ۴۰ هزار نفر در سراسر کشور شامل همکاران معاونت پرورشی، مدیران مدارس و مربیان با ما همکاری می کنند.

موحدی نژاد از همه افرادی که در این برنامه مؤسسه را یاری کردند، خصوصاً از همکاران وزارت آموزش و پرورش در معاونت پرورشی و اداره کل قرآن و عترت آموزش و پرورش قدردانی کرد.
وی با اشاره به اینکه تا دوره بیست و هشتم روال مسابقه برگزاری به صورت کتبی و حضوری بوده است، افزود: اما شیوع ویروس کرونا سبب شد تا روال برگزاری مسابقه تغییر کند و طی جلسات و گفت وگوهایی که با وزارت آموزش و پرورش داشتیم، مقرر شد این مسابقه به صورت مجازی و با بهره گیری از ظرفیت اپلیکیشن آموزشی «شاد» با روند گذشته (تبلیغات، ثبت نام، ارسال پاسخ نامه، تصحیح پاسخ نامه ها، جمع امتیازات و آزمون منطقه ای و پایانی) صورت گیرد.

1399/08/21
22:19:55
5.0 / 5
1801
تگهای مطلب: اپل , اهدا , بحران , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری