بدل های اینستاگرامی قیصر

بدل های اینستاگرامی قیصر به گزارش كاراموند «۱۳ سال پیش در چنین روزی قیصر امین پور درگذشت؛ در همه این ۱۳ سال، علاوه بر پرداخت های سخیف و مبتذل تصویری از شعر او، بازار انتساب شعرهای جعلی به او هم داغ بوده است.»به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «سال گذشته که شعری منتسب به قیصر امین پور در یکی از کتاب های کمک درسی ناشری گردن کلفت انتشار یافته بود، با کوروش ساسانی که روان درمانگری است علاقه مند هنر و ادبیات و چند اثر داستانی هم ترجمه کرده است، هم کلام شدم تا بپرسم ملت واقعا از چه روی چنین می کنند. خب، ماجرا از فضای مجازی هم فراتر رفته بود و انتساب جعلیات به یک شاعر به انتشار در یک کتاب کمک درسی که قاعدتا با شمارگان فراوان هم منتشر می شوند، رسیده بود. ساسانی آن روز دو انگیزه را برای جاعلان لیست می کرد: یکی این که ماجرا اقتصادی می باشد و جاعلان می خواهند از لحاظ مالی منتفع شوند: «شبکه های اجتماعی میل به تایید شدن و در اینجا لایک گرفتن را در کاربران خود تقویت کردند. این، از منظر اقتصادی هم قابل بررسی است؛ لایک و دنبال کننده می گیرند تا بعدها از طریق صفحه شان تبلیغ و به همین فراخور درآمد کسب کنند. کسانی که متن یا شعری را به نام دیگران جعل می کنند، می توانند از همین مسیر و با این انگیزه وارد عمل شوند و طرفدار جمع کنند.»

اما انگیزه دیگری که او رصد کرده بود چه بود؟ این که می خواهند دیده شوند: «گاهی هم امکان دارد آدم ها در شبکه های اجتماعی برعکس عمل کنند؛ یعنی ابتدا چیزی بنویسند و به نام شاعری بزرگ منتشرش کنند و بعد از مدتی که آن نوشته خوب در شبکه های اجتماعی چرخید و دست به دست شد، ادعا کنند که آن متن را آنها نوشته اند و به نام دیگران انتشار یافته است. به این صورت ابتدا با انتساب متنی که نوشته اند به شاعری معتبر، مشروعیت می گیرند سپس ادعا می کنند نوشته از آن خودشان است. این انگیزه، خلاف انگیزه نخست که بیشتر اقتصادی به نظر می آید، مبتنی است بر میل آدم ها به بیشتر دیده شدن.»

قیصر امین پور، از شاعران محبوب جاعلان است؛ در شبکه های اجتماعی و بخصوص اینستاگرام، بارها سطرهایی آبکی بعنوان شعر او انتشار یافته و دست به دست شده است. وی در این بلا تنها نیست و حسین پناهی و سیمین بهبهانی و چند شاعر دیگر هم جزو محبوب ترین ها هستند. البته گفتیم که قیصر، گرفتار بلایی دیگر هم شد و شعری منتسب به او از کتابی کمک آموزشی هم سر درآورد. خب وقتی شاهد سلطه شبکه های اجتماعی هستیم و حتی روزنامه نگارها و محقق ها هم از داده های مردمی منتشرشده در شبکه های اجتماعی بدون صحت سنجی استفاده می نمایند، از نویسنده آن کتاب هم انتظاری نمی رفت. و این البته باز هم آخر ماجرای قیصر در اینستاگرام نیست.

معروف ترین شعرهایی که قیصر ننوشت!

بین متن های گوناگونی که در شبکه های اجتماعی به قیصر نسبت داده شده، پنج متن بیشتر از بقیه دیده شده و تن شاعر را در گور لرزانده است.

حالا اگر بروید در سایت یا کانال تلگرامی کمپین مبارزه با انتشار جعلیات نام قیصر را سرچ کنید، این پنج شعر را می یابید؛ پیش از این به پویش مبارزه با نشر جعلیات پرداخته ایم؛ کارزاری که زیر نظر استادان دانشگاه، دانشجویان ادبیات و تاریخ و خانواده چند شاعر که بیشتر در معرض صدمه جعل قرار گرفته اند، اداره می شود. بهار مشیری، آنا پناهی، علی بهبهانی، زردشت اخوان ثالث و آیه امین پور که دختر قیصر است، از اعضای این پویش هستند.

این پنج متن جعلی را مرور کنیم:

در ستایش دوره گرد

«یاد دارم در غروبی سرد سرد

می گذشت از کوچه ما دوره گرد

داد می زد: کهنه قالی می خرم، دست دوم، جنس عالی می خرم

کوزه و ظرف سفالی می خرم

گر نداری، شیشه خالی می خرم» و الی آخر.

ته ماجرا هم نوشته اند: «شعر از زنده یاد قیصر امین پور. دوستان عزیز این پست را گذاشتم تا هنگام خرید عید یاد کسانی که دستشان خالی است هم باشید هر چند اندک....»

چگالی شناسِ شاعران

«آدم هایی هستند در زندگی تان

نمی گویم خوبند یا بد...

چگالی وجودشان بالاست...

افکار

حرف زدن

رفتار

محبت داشتن شان

و هر جزئی از وجودشان امضادار است...

یادت نمی رود

هستن های شان را...

بس که حضورشان پررنگ است

رد پا حک می کنند، اینها روی دل و جانت...

بس که بلدند باشند...

این آدم ها را، باید قدر بدانی...

وگرنه دنیا پر است از آن دیگر

بی امضاهایی که شیب منحنی حضورشان، همیشه ثابت است...

بعضی از آدم ها ترجمه شده اند

بعضی از آدم ها فتوکپی آدم های دیگرند

بعضی از آدم ها با چند درصد تخفیف به فروش می رسند

بعضی از آدم ها فقط جدول و سرگرمی دارند

بعضی از آدم ها خط خوردگی دارند

بعضی از آدم ها را چند بار باید بخوانیم تا مفهوم آنها را بفهمیم

بعضی از آدم ها را باید نخوانده کنار گذاشت

از روی بعضی آدم ها باید مشق نوشت

از روی بعضی آدم ها جریمه!!!»

و الی آخر. و امضا کرده اند که شعری است زیبا از قیصر امین پور! شعر را از صفحه طرفداران یکی از بازیگران سینمای ایران برداشته ایم و البته که بارها در ده ها صفحه بازنشر شده است. قیصر چگالی شناس هم بوده است. نمی دانید بدانید!

گاهی هم این طور می شود

«گاهی گمان نمی کنی ولی خوب می شود

گاهی نمی گردد که نمی گردد که نمی شود

گاهی بساط عیش خودش جور می شود

گاهی دگر تهیه به دستور می شود

گه جور می شود خود آن بی مقدمه

گه با دو صد مقدمه ناجور می شود

گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است

گاهی نگفته قرعه به نام تو می شود

گاهی گدای گدایی و بخت با تو یار نیست

گاهی تمام شهر گدای تو می شود

گاهی برای خنده دلم تنگ می شود

گاهی دلم تراشه ای از سنگ می شود»

و الی آخر. اسماعیل امینی، شاعر و طنزپرداز از بین جعلیاتی که به قیصر امین پور منتسب می شود، همین متن را مثال زده است.

برای عید نوروز؛ قربانت: قیصر امین پور!

«دیرگاهی است که افتاده ام از خویش به دور!

شاید این عید به دیدار خودم هم برسم»

زیرش هم نوشته اند: «تک بیتی از قیصر امین پور برای عید نوروز. این دو مصرع جعلی، از پرطرفدارترین جعلیات منتسب به قیصر امین پور است و بخصوص این که بارها همراه با تصاویری آبکی و ژست های مکش مرگ ما از دختران و پسران همراه شده است.

قیصر در همکاری با شهرداری منطقه یک شیراز!

«من پاییز را جارو می کنم

زمستان را پارو می کنم

تابستان را می شویم

تا همیشه بهار باشد

من رفتگرم

آفتاب و آب و باد

همکاران من هستند

اما کاش می توانستم

دل های مردم را هم آب وجارو کنم...»

زیر پست هم نوشته اند که شعر از قیصر امین پور است و این مزخرفات را با عکس پاکبان زحمتکش شهرداری منطقه یک شیراز همراه کرده اند.»

منبع:

1399/08/08
14:31:22
5.0 / 5
1610
تگهای مطلب: بازیگر , دانشگاه , زندگی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری