تذكر به وزیر اصفهان را نجات می دهد؟

تذكر به وزیر اصفهان را نجات می دهد؟ به گزارش كاراموند دیماه سال قبل بود كه رئیس سابق فراكسیون پاسخگوی مجلس با مطرح كردن هشت پرسش، طرح سوال از مونسان در مجلس را با جدیت بیشتری نسبت به تذكرهایی كه گرفته بود، اعلام كرد؛ سوالاتی كه محوریت شان بیشتر میراث فرهنگی و به خصوص وضعیت اصفهان بودند.


به گزارش کاراموند به نقل از ایسنا، هر چند علل مختلفی دست به دست هم دادند تا وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای پاسخگویی پشت تریبون نرود، اما به نظر می آید وضعیت میراث فرهنگی به خصوص در اصفهان بگونه ای است که توجه نمایندگان جدید مردم در مجلس شورای اسلامی را هم به خود جلب کرده، بگونه ای که به قول معروف هنوز نرسیده، تذکر دادن به مونسان آن هم برای اصفهانِ تاریخی و جهانی را در پیش گرفته اند.
از زمان تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تذکرهای مختلفی از جانب نمایندگان مجلس به مونسان رسید، به حدی که از حدود یک سال قبل یعنی ۱۲ شهریور که مونسان بعنوان وزیر این وزارتخانه رای مجلس را گرفت، تا اواخر اردیبهشت سال جاری، او ۲۱ تذکر کتبی (طبق اعلام سایت خبری این وزارتخانه) از نمایندگان مردم در صحن مجلس گرفت.
مهمترین تذکر که به سوال از مونسان انجامید (هرچند اجرایی نشد) به یکم دیماه سال قبل برمی گردد. در آن زمان علاوه بر پرسش هایی که برخی نمایندگان مجلس پس از وقوع هر اتفاق تلخی در حوزه انتخابی شان در رسانه ها از مونسان پرسیده بودند، فراکسیون پاسخگوی مجلس قرار شد به صورت رسمی اولین سوال را از او درباره وضعیت چند محوطه تاریخی مشخص شده در کشور داشته باشد و رئیس وقتِ فراکسیون پاسخگو با مطرح کردن هشت سوال، از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست تا درباره بی توجهی به حفظ، نگهداری و مرمت آثار تاریخی کشور و گسترش زیرساخت های صنعت توریسم پاسخگو باشد.
شرح سوال ها بیشترین توجه را متوجه اصفهان می کرد؛ از «آسیب دیدن قلعه شاهدژ واقع در کوه صفه در جنوب اصفهان با قدمت حدود ۱۷۰۰ سال که به علت راه اندازی "تله کابین" صدمه هایی زیادی دید»، تا «نبود واکنش از جانب اداره میراث فرهنگی اصفهان در مقابل تخریب حریم "میدان نقش جهان" به منظور راه اندازی خیابان آقانجفی» و «اعلام نشدن ضوابط حریم چهارباغ بعنوان یکی از خیابان های تاریخی شناخته شده در جهان و این که چرا اداره میراث فرهنگی اصفهان جهت ساخت هتل و بلندمرتبه سازی در محدوده تاریخی چهارباغ مبادرت به صدور مجوز کرده است، به صورتی که بنا به گزارش واصله تا کنون حدود ۳۰۰۰ متر زمین در محدوده تاریخی، بدون مصوبه کمیسیون ماده ۵ تخریب و گودبرداری شده است؟»، در ادامه حتی به وضعیت «سنگ نگاره های شش تا هفت هزارساله تیمره در محوطه باستانی کوچری در شهرستان گلپایگان با راه اندازی سد به زیر آب رفته است» هم اشاره شد که چرا تا کنون مسئولین میراث فرهنگی برای نجات بخشی و صیانت از این آثار باارزش اقدامی نکرده اند؟ و همینطور «ساخته نشدن موزه منطقه ای استان فارس و استان اصفهان با عنایت به این که شیراز و اصفهان شناخته ترین مقاصد گردشگری کشور هستند.»
البته هنوز وضعیت هیچ کدام از موارد اعلام شده در آن برگه سوالات که حتی تقدیم هیات رییسه مجلس هم شد، با گذشته تفاوتی نکرده و به نظر می آید بی تفاوتی ها نسبت به این محوطه های تاریخی ادامه دارد.
شاید بنابراین هم عباس مقتدایی - نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی – بار دیگر تذکر به مونسان درباره وضعیت میراث فرهنگی اصفهان را در دستور کار خود قرار داد و برای اولین قدم مسئله «گذرآقا نجفی» را در اولویت قرار داد.
مقتدایی بعنوان به نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی – اسلامی به وزیر میراث فرهنگی «به خاطر تخریب بافت شرقی میدان نقش جهان، عدم ساماندهی آن محدوده تاریخی به بهانه گذر آقانجفی و ابلاغ نشدن ضوابط بازبینی حریم نقش جهان از سال ۹۵ تا کنون» تذکر داد.
در شرح تذکر، این طور توضیح داده شده است: «با توجه به لزوم حفظ "بافت تاریخی میدان نقش جهان" یا حداقل مداخله و پیشگیری از هر گونه تخریب برای ایجاد گذرهای جدید همچون گذرآقا نجفی و ساخت و سازهای غیرقانونی مانند هتل، مجتمع تجاری و... در حریم این بافت تاریخی، ضروریست تا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ابلاغ «طرح بازبینی حریم میدان نقش جهان» که از سال ۱۳۹۵ معطل مانده است، تعجیل و با متخلفان برخورد کند.»
هر چند به نظر می آید دیگر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم باید مانند روال دور گذشته مجلس، نسبت به وضعیت دیگر محوطه ها و آثار تاریخی مانند «طاق بستان کرمانشاه»، «گم شدن آلبوم نفیس دوره ناصری از کاخ گلستان»، «وضعیت ساخت و ساز در عرصه و حریم برج طغرل و ابن بابویه»، «زیرگذر شوش» - که صحبت های جدیدی از احتمال آغاز باردیگر کار در آن مطرح می شود –، «ساخت هتل و تله کابین در شیوشگان کرمان» و ده ها مورد دیگر وارد کار شده و حساس باشند، اما پاسخ گرفتن از این اقدام برای اصفهان و وضعیت نامناسب آثار تاریخی آن از گذر آقا نجفی گرفته تا ساخت و سازهای غیرمجاز در محور فرهنگی تاریخی اصفهان می تواند قدم بزرگی برای حفاظت از میراث فرهنگی کشور باشد.1399/05/26
14:14:42
5.0 / 5
2332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری