فرماندار سنندج:

راه اندازی كتابخانه در شهرها و روستاها از نیازهای فرهنگی جامعه است

راه اندازی كتابخانه در شهرها و روستاها از نیازهای فرهنگی جامعه است به گزارش كاراموند كردستان فرماندار و رئیس انجمن كتابخانه های عمومی شهرستان سنندج اظهار داشت: راه اندازی كتابخانه در شهرها و روستاها از نیازهای فرهنگی جامعه است كه باید از جانب متولیان و مسؤلان به خوبی مورد توجه قرار گیرد.


محمد ابراهیم زارعی در اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج و بخشداری های تابعه که با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار نمود: پشتیبانی از کتاب و کتابخانه امری ضروری و از نیازهای اساسی جامعه است.
وی عنوان کرد: سنگ اندازی در راه ایجاد و راه اندازی کتابخانه پذیرفتنی نیست و متولیان این حوزه و همینطور مسؤلان باید بسترهای لازم را برای توسعه این نهاد فرهنگی در شهرها و روستاها فراهم نمایند.
زارعی با تاکید بر اینکه کتاب باید همواره در اولویت باشد، اضافه کرد: با وجود کمبودها و کاستی هایی که در این عرصه وجود دارد باید از کتابخانه های عمومی بعنوان یکی از ارکان توسعه فرهنگی بیشتر از پیش حمایت کرد.
فرماندار از خدمات کتابخانه های عمومی در فضای مجازی از زمان انتشار کرونا قدردانی نمود و اظهار داشت: بهره گیری از ظرفیت های موجود به منظور ترویج مطالعه و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی امری مهم می باشد که خوشبختانه نهاد در این حوزه عملکرد خوبی داشته است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج هم در این نشست با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 12 باب کتابخانه عمومی نهادی است، اضافه کرد: از این تعداد 7 باب در شهر سنندج و بقیه در روستاهای شهرستان واقع شده اند.
محمد بهرامی با اشاره به فعالیت 7 باب کتابخانه عمومی مشارکتی در سنندج، بیان نمود: هم اکنون نزدیک به 13 هزار نفر در کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج عضویت دارند که بخش بیشتر اعضا را بانوان می سازند.
وی در ارتباط با تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج عنوان کرد: تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی این شهرستان 119 هزار عنوان در 260 هزار نسخه با موضوعات متنوع است.
بهرامی زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج را 6 هزار و 534 متر مربع برشمرد و اظهار داشت: در آینده ای نزدیک کتابخانه عمومی ماموستا قانع در روستای تنگیسر افتتاح و راه اندازی می شود.
رئیس اداره امور کتابخانه های عمومی استان کردستان هم در این نشست با اشاره به اینکه تمرکز فعالیتهای نهاد هم اکنون در فضای مجازی است، عنوان کرد: کتابداران شهرستان سنندج در این زمان چند عنوان ملی و استانی کسب کرده اند.
محمد جلیل سیدی از افتتاح محافل شعر و ادب گلشن کردستانی در کتابخانه های عمومی اطلاع داد و اضافه کرد: بر این اساس در شهرستان های تابعه محفل های ادبی برای ساماندهی نویسندگان و شاعران فعال می شود.
وی با اشاره به اینکه امسال 5 هزار نسخه کتاب از نویسندگان و ناشران بومی خریداری خریداری شده است، تصریح کرد: پشتیبانی از آثار بومی با وجود محدودیت های مالی از اولویت های این نهاد فرهنگی در استان است.
سیدی در انتها با تقدیر از عملکرد شهرداری سنندج در پرداخت نیم درصد به حساب انجمن کتابخانه های عمومی سنندج، خاطرنشان کرد: توجه شهرداری سنندج به کتابخانه های عمومی و اجرای قانون نیم درصد در رفع خیلی از مشکلات کتابخانه در این شهرستان اثرگذار بوده است.
منبع:

1399/05/08
21:27:35
5.0 / 5
2409
تگهای مطلب: خدمات , شعر , طلا , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری