محفل مجازی ادبی گلشن كردستانی میزبان شعرا و نویسندگان كردستانی شد

محفل مجازی ادبی گلشن كردستانی میزبان شعرا و نویسندگان كردستانی شد به گزارش كاراموند كردستان مراسم افتتاح محافل ادبی استان با عنوان «محفل ادبی گلشن كردستانی» با حضور علاقه مندان و اهالی فرهنگ و ادب استان به صورت مجازی برگزار گردید.


مدیرکل کتابخانه های عمومی استانگفت: شناسایی و استفاده از ظرفیت های فعالان عرصه شعر و ادب برکات فراوانی در حوزه فرهنگی کشور دارد.
محمد خدومی در ابتدای جلسه ضمن تقدیر از بانیان راه اندازی محافل ادبی در این نهاد فرهنگی، اظهار نمود: پشتیبانی از گسترش جریان های ادبی، با همراهی شاعران و نویسندگان این حوزه در کشور و به تبع آن در استان کردستان امری ضروری بود که خوشبختانه کتابخانه های عمومی به صورت اصولی در حال انجام آن است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه ساماندهی فعالان حوزه شعر و ادب به ارتقای شاخص فعالیتهای فرهنگی منجر می شود، اضافه کرد: کردستای در این حوزه از استان های سرآمد در کشور است و این مهم هم در بیانات مقام معظم رهبری در فرهنگی نامیدن استان عنوان شده است.
وی با اشاره به اینکه سیدمحمود گلشن کردستانی از مفاخر و بزرگان استان کردستان به حساب می آید، اظهار داشت: محافل ادبی زمینه مناسبی برای معرفی بزرگان عرصه ادبیات کشور است و باید از این حرکت اصولی بعنوان یک فرصت مهم با محوریت کتابخانه های عمومی بهره گرفته شود.
نغمه مستشارنظامی، دبیر محافل ادبی کشور هم ضمن تشکر و تقدیر از زحمات و تلاشهای بانیان راه اندازی محافل ادبی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور، عنوان کرد: این اقدام سرمنشاء اتفاقات و رویدادهای خوبی در عرصه شعر و ادب خواهد بود.
وی اظهار داشت: کردستان از استان های ادب پرور است و امیدواریم با راه اندازی محافل ادبی ظرفیت های ناشناخته استان شناسایی شود و استعدادهای آن بیشتر از پیش شکوفا گردد.
دبیر محافل ادبی کشور بر ضرورت توجه به پیشکسوتان در محافل ادبی تصریح کرد و اضافه کرد: همینطور استفاده از آثار و تجربیات بزرگان شعر و ادب در استان های مختلف با محوریت کتابخانه های عمومی امری قابل توجه و اثرگذار است.
گفتنی است؛ سیدمحمود گلشن کردستانی 27 دیماه سال 1309 در سنندج متولد شد، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سنندج پشت سر گذاشت و تحصیلات متوسطه را در تهران به پایان رساند سپس به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و ضمن خدمات فرهنگی و آموزشی، به تحصیل خود در شیراز ادامه داد و از دانشکده‏ ادبیات در رشته‏ ی ادبیات فارسی فارغ التحصیل شد چندی در دبیرستان‏ های شیراز، همدان و تهران به تدریس اشتغال داشت، او بعد از انقلاب اسلامی هم با شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدای جمهوری اسلامی همکاری داشت.
گلشن از سال 1330 به سرودن شعر پرداخت و در سال 1333 به محافل ادبی تهران راه پیدا کرد و در انجمنی به ریاست محمدعلی ناصح شرکت کرد.
شعرهای گلشن معمولا در روزنامه‏ های کردستان همچون «ندای غرب»، «زاگرس» و «سنندج» به چاپ می رسید؛ او بیش تر در چارچوب غزل شعر می گفت.
این شاعر به غیر از سرودن شعر، به نقاشی هم علاقه داشت و در این حوزه هم فعال بود؛ وی در طول دوره فعالیت ادبی خود با چند انجمن ادبی همچون انجمن ادبی صائب همکاری داشت و شعرهایش در نشریه ی انجمن صائب منتشر می شد.
«گلبانگ»، «تندر» و «توفان» (حوزه ی هنری 1377)، دفتری از «گزیده ی ادبیات معاصر»، نیستان 1379، از آثار منتشرشده این شاعر هستند.
سیدمحمود گلشن کردستانی پس از تحمل یک دوره بیماری قلبی چندساله در دیماه سال 1371 درگذشت.
منبع:

1399/05/02
23:47:39
5.0 / 5
2498
تگهای مطلب: خدمات , شركت , شعر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری