هراس از یك هژمونی فرهنگی و اقتصادی؛

اختلاف ترامپ و چین به سینما كشیده شد

اختلاف ترامپ و چین به سینما كشیده شد كاراموند: دیزنی و هالیوود از طرف دادستان كل آمریكا متهم شدند كه در مقابل خواسته های چین سر تعظیم فرو آورده و تولیدات خودرا بمنظور ورود به بازار این كشور سانسور كرده اند!به گزارش کاراموند به نقل از گاردین، «ویلیام بار» دادستان کل ایالات متحده در تازه ترین سخنان خود به شرکت «والت دیزنی» و دیگر استودیوهای هالیوودی حمله کرده و گفته آنها به حزب کمونیست چین «سر تعظیم فرو آورده اند».
اتهام های «بار» قسمتی از یک تلاش ادامه دار دیپلماتیک و روابط عمومی از طرف دولت دونالد ترامپ مقابل پکن هستند. دادستان کل گفته چین یک «کمپین تهاجمی و سازمان یافته اقتصادی برای رسیدن به اوج برتری اقتصاد جهانی و عبور از ایالات متحده بعنوان ابرقدرت اول جهان راه اندازی کرده است.»
دادستان کل در سخنرانی خود در میشیگان رهبران سازمانی آمریکا مخصوصاً رهبران صنعت فیلم را متهم به پیشبرد اهداف هژمونی چین کرد. وی گفت دیزنی در ابتدا مقابل فشار چین در خصوص نساختن فیلم سال ۱۹۹۷ «کوندون» درباره دالایی لاما و ضمیمه شدن تبت توسط چین مقاومت کرده بود، اما بعد تسلیم شد. بار اظهار داشت: «آن لحظه شجاعت دوام زیادی نداشت».
چین فیلم های دیزنی را ممنوع کرده بود که موجب شد این شرکت برای ساختن فیلم «دالایی لاما» معذرت خواهی کند. در ادامه مدیریت دیزنی با مسئولان چینی لابی کرد تا بتواند یک دیزنی لند در شانگهای بسازد و به مسئولان چینی اجازه دادند نقشی در اداره پارک داشته باشند.
ویلیام بار اظهار داشت: اگر دیزنی و دیگر شرکت ها به تعظیم مقابل چین ادامه بدهند، هم رقابت پذیری و رفاه خود در آینده و هم نظم لیبرال کلاسیکی که به آنها اجازه رشد داده بود را به خطر می اندازند.
دادستان کل همین طور از استودیوهای هالیوودی انتقاد نمود که در ازای توزیع فیلم هایشان در چین قبول کرده اند فیلمنامه ها را تغییر بدهند. او به دو یاد شده کرد و ادعا داشت که ملیت شخصیت ها در فیلم ها تغییر کرده تا پکن راضی باشد.
پکن نسبت به این مسئله اعتراض داشت که ویروس زامبی ها در فیلم «جنگ جهانی زد» از چین نشات می گرفت. همین طور شخصیت مرموز «باستانی» در فیلم «دکتر استرنج» در ابتدا قرار بود اهل تبت باشد اما بعد اصالت او به سلتیک تغییر یافت.
دادستان کل در سخنرانی خود شرکت های تکنولوژی آمریکایی همچون گوگل، مایکروسافت، یاهو، اپل و سیسکو را هم موردانتقاد قرار داد و گفت آنها «بازیچه اثرگذاری چینی» هستند.


منبع:

1399/04/27
21:22:54
5.0 / 5
2704
تگهای مطلب: اپل , اهدا , سینما , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری