مروری بر یك فیلم كوتاه؛

خاطره بازی سینمایی اسكورسیزی در قرنطینه

خاطره بازی سینمایی اسكورسیزی در قرنطینه به گزارش كاراموند مارتین اسكورسیزی با یك فیلم كوتاه كه در دوران قرنطینه در خانه ساخته در شبكه بی بی سی ۲ دیده شد و یادی هم از عباس كیارستمی كرد.به گزارش کاراموند به نقل از گاردین، فیلم کوتاه مارتین اسکورسیزی آخر بخش مجموعه «فرهنگ قرنطینه با مری بِرد» در شبکه بی بی سی ۲ شد.
اسکورسیزی در این مجموعه با یک فیلم کوتاه شخصی که توسط گوشی همراهش در روزهای قرنطینه ساخته است، ظاهر شد. وی در این فیلم گاهی به صورت عمودی و گاهی درحالی که گوشی را به صورت یک چهارم چرخانده تا به شکلی حرفه ای تر چشم انداز مورد نظرش را نشان دهد، درباره مسایل مختلف صحبت کرد.
در این فیلم مختصر می توان نشاط وی در زندگی اش را در آپارتمانش در نیویورک در ایام قرنطینه دید. ما می بینیم که اسکورسیزی در حالیکه در خانه است در برخی از لحظات با چهره ای بسیار درخشان دیده می شود. گویی با آنچه دارد اتفاق می افتد هیچ ارتباطی ندارد. گاهی لبخندی همه چهره اش را می پوشاند و او را سال ها جوان تر نشان داده است.
ما می توانیم در این فیلم قفسه های کتاب را ببینیم با تصاویر خانوادگی و مجسمه ای از آسیای شرقی که شاید مربوط به فیلم «کوندان» یا شاید هم «سکوت» باشد و البته که اسکورسیزی چند کلیپ از فیلم های دیگر را به مخاطبان نشان می دهد؛ کلیپی از «مرد عوضی» هیچکاک که به ما اجازه می دهد تا به ماهیت زندانی شدن فکر نماییم و وی با مهربانی روی موسیقی پس زمینه به صحبت هایش ادامه می دهد.
همچنین در بخشی از فیلمِ «آدمکش ها» سیودماک می بینیم برت لنکستر در نخستین فیلمش در سال ۱۹۴۶ و یک زندانی دیگر از لای میله ها به ستاره ها خیره می شوند و از بیگ بنگ صحبت می کنند و این را یکی از زندانیان از کتابی که از کتابخانه گرفته یاد گرفته است. آیا گرفتار شدن آنها بینشی درباره جهان به آنها بخشیده است؟ غیر ممکن است که بعضی از صحنه های فیلم های خود اسکورسیزی را به یاد نیاوریم؛ جایی که جیک لاموتا در فیلم «گاو خشمگین» به دیوارهای سلولش مشت می زند، یا پوئولی در فیلم «دوستان خوب» غذا را مزه می کند و راسل پا به سن گذاشته در فیلم «ایرلندی» که بولینگ بازی می کند.
اما آن تازگی دیگر وجود ندارد و می توان دید که اسکورسیزی می خواهد باردیگر به کارش برگردد. شما می توانید با انرژی یک اسپرسو باردیگر آغاز به کار کنید. در همین حال اسکورسیزی یادی از آخرین دیدارش با کیارستمی فیلمساز فقید ایرانی می کند و آنچه را که کیارستمی به وی درباره غیرقابل اعتماد بودن زمان گفت، یادآور می شود؛ هیچوقت وقت کافی وجود ندارد حتی وقتی خودت هستی و به نظر می آید زمان همه آن چیزی است که داری.
اسکورسیزی ۷۷ ساله یادآوری می کند او هم از ۱۳ مارس در این آپارتمان زندانی شده و در ادامه درباره تولید فیلم جدیدش «قاتلان ماه کامل» هم صحبت می کند و می گوید این پروژه در حال جلو رفتن است، گرچه او نمی داند چه موقع می تواند آنرا شروع کند.
وی در بخشی از این فیلم می گوید: ما داشتیم سخت روی پروژه های مختلف کار می کردیم. همه چیز داشت می چرخید و می چرخید و ناگهان یک حادثه و توقف. اولش یک کم حس آرامش بود. لازم نبود جایی بروم یا کاری بکنم. یعنی باید کارهایی می کردم اما مجبور نبودم. یک جور آرامش بود.
وی تاکید می کند که آنچه در آینده بر آن تاکید خواهد داشت به کار بستن چیزهایی است که از قرنطینه یاد گرفته است.

1399/03/10
12:56:57
5.0 / 5
2592
تگهای مطلب: زندگی , سینما , فرهنگ , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری