محمد تنابنده با مهر مطرح كرد؛

وسواس های سعید آقاخانی در نون خ

وسواس های سعید آقاخانی در نون خ كاراموند: محمد تنابنده از نویسندگان مجموعه نون. خ2 كه قسمتی از طراحی موقعیت ها و سیناپس اولیه فیلمنامه با همكاری او صورت گرفته است، درباره طراحی شوخی های سریال توضیحاتی ارائه نمود.محمد تنابنده كه در این فصل از مجموعه تلویزیونی «نون. خ» در نگارش سیناپس و طراحی فیلمنامه با امیر وفایی بعنوان نویسنده اصلی فیلمنامه همكاری داشته است، درباره چگونه پیوستن خود به گروه تولید این سریال به خبرنگار مهر اظهار داشت: سعید آقاخانی طرحی كلی برای فصل دوم داشت و از من خواست در پرداخت قصه و سیناپس كمك كنم.
وی درباره نوع این همكاری نیز توضیح داد: من به همراه سعید آقاخانی سیناپس و طراحی اولیه قسمت ها را در می آوردیم و امیر وفایی كه دیالوگ نویس بی نظیری است، دیالوگ ها را می نوشت و به فیلمنامه تبدیل می كرد. نخستین چیزی كه برای ما شرط بود این بود كه در تمام سكانس ها در وهله اول قصه را جلو ببریم و جایی وجود نداشته باشد كه قصه درجا بزند.
بنای مان این بود در هر سكانس شوخی كنیم
نویسنده «نون. خ ۲» افزود: من و سعید آقاخانی درباره این قصه ها گپ می زدیم و بنای مان بر این بود كه در هر سكانس با یك موضوع شوخی نماییم. شوخی ها هم به صورتی باشد كه با هارمونی و فضای كار همخوانی داشته باشند.
تنابنده با اشاره به سكانسی كه بعد از پخش موردتوجه مخاطبان هم قرار گرفت، اظهار داشت: در جشن انار كه قرار بود یك نفر را بعنوان باغبان نمونه انتخاب كنند ما با امیر وفایی فكر كردیم كه چه كار نماییم كه هم قصه جلو برود هم شوخی های جالبی داشته باشیم و به این نتیجه رسیدیم كه با جشنواره فیلم فجر شوخی نماییم و از سویی هم اهتمام داریم در شوخی ها حد و اندازه را نگه داریم و خوشبختانه وفایی این اندازه را در دیالوگ نویسی به خوبی رعایت می كند.

بیشتر سراغ شوخی با اهالی هنر رفتیم
وی درباره اینكه چقدر نگران بودند كه در «نون. خ» شوخی ها برخورنده نباشد؟ بیان كرد: خیلی نگرانی بابت چنین مسأله ای نداشتیم ولی كوشیدیم اندازه شوخی خیلی نباشد و برخورنده نباشد خوشبختانه امیر وفایی هم اندازه شوخی ها را خیلی خوب می دانست.
ذات كمدی این است كه در كنار اینكه قصه جلو می رود نقد هم داشته باشد البته ما كوشیدیم در نقد هم اندازه را نگه داریم و یكی از رویكردهایمان این بود كه بیشتر با اهالی هنر شوخی نماییم چون حس كردیم ظرفیت اهالی هنر بالاتر است. البته این روزها فضای نقد خیلی بهتر شده است و ظرفیت ها بالاتر رفته است این نویسنده همین طور درباره تلاش نسبت به نقد اجتماعی در قصه نیز اظهار نمود: ذات كمدی این است كه در كنار اینكه قصه جلو می رود نقد هم داشته باشد البته ما كوشیدیم در نقد هم اندازه را نگه داریم و یكی از رویكردهایمان این بود كه بیشتر با اهالی هنر شوخی نماییم چون حس كردیم ظرفیت اهالی هنر بالاتر است. البته این روزها فضای نقد خیلی بهتر شده است و ظرفیت ها بالاتر رفته است.
سعید آقاخانی روی متن وسواس داشت
وی كه برادر محسن تنابنده است و قبل از این نگارش فیلمنامه سریال های «قرعه» و «خونه یكی» را بر عهده داشته است، درباره همكاری در «نون. خ» تصریح كرد: تمام قصه ها و طراحی هایی كه من انجام می دادم در مرحله بعد با امیر وفایی و سعید آقاخانی چك می شد. آقاخانی خودش فیملنامه نویس درجه یكی است و به شكل عجیبی روی متن وسواس دارد. زمانی كه كه من موقعیت ها را طراحی می كردم، اگر لحظه ای درنمی آمد همان جا می گفت.
این نویسنده درباره حساسیت های آقاخانی نیز اظهار نمود: او خودش هم كرد است و به مسائل اشراف داشت و مهمترین چیز برایش این بود كه شوخی ها برخورنده نباشد و به كردها احترام گذاشته شود.
تنابنده درباره طراحی كاراكترهای متنوع در این سریال نیز توضیح داد: ما فكر كردیم باید یك قصه اجتماعی و انسانی داشته باشیم و می خواستیم شخصیت ها واقعی و رئال باشند و آدم هایی باشند كه دور و بر خود می بینیم. بطور مثال نوری آدمی است كه دوست داریم چنین شخصیتی را ببینیم، او خانواده دوست است و رابطه اش با دخترانش شیرین است. از طرفی هم مردم روستا در تمام مشكلات سراغ او می آیند.

كاهش اغراق شخصیت مهیار با انگیزه ازدواج
وی در واكنش به اینكه بعضی از شخصیت ها مثل «مهیار» در فصل قبل اغراق هایی داشتند كه موردانتقاد هم قرار گرفت و در این فصل شدت اغراق های آن كاهش داشته است، اظهار داشت: آقاخانی چون خودش بازیگر درجه یكی است، سر صحنه هر بازیگری كه كمی بازی هایش غلو شده می شد، جلوی آنرا می گرفت. برای مهیار هم انگیزه ای مثل ازدواج گذاشتیم و او همانطور كه در سریال تكرار می كند، می خواهد روی پای خود بایستد و طبیعتاً باید جدی تر می شد و برای همین بازی هایش هم كمی نسبت به فصل قبل متفاوت شده است.
تنابنده در آخر درباره اینكه چقدر ممكنست نام و كارش با محسن تنابنده برادرش مقایسه شود، اظهار داشت: برای من خیلی طبیعی است كه این مقایسه ها صورت بگیرد و خدا را شكر كه او موفق است با این وجود من از همان ابتدا شروع كردم كه بطور آكادمیك در حوزه هنر فعالیت داشته باشم. قبل از این هم كار تئاتر و نمایشنامه نویسی انجام داده ام.


منبع:

1399/02/01
14:14:17
5.0 / 5
2879
تگهای مطلب: بازیگر , جشن , جشنواره , سریال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری