ایرج راد خبر داد

آخرین وضعیت ثبت مشاغل هنری در وزارت كار

آخرین وضعیت ثبت مشاغل هنری در وزارت كار به گزارش كاراموند ایرج راد كه اخیرا از ثبت مشاغل هنری در وزارت كار اطلاع داده است، درباره آخرین وضعیت تحقق این امر اظهار داشت: شیوه نامه تشكیل انجمن های صنفی هنری نهایی شده و به دو وزارتخانه كار و فرهنگ و ارشاد عرضه شده است.


رئیس هیات مدیره خانه تئاتر كه بعنوان نماینده هنرمندان این رشته در كمیسیون تشكیل انجمن های صنفی هنری حضور دارد، درباره تازه ترین اقدامات این كمیسیون به ایسنا اظهار داشت: روز چهارشنبه، ۲۷ فروردین ماه، جلسه ای با حضور اعضای كمیسیون بند ۴ كه اعضای انجمن های صنفی شامل یك نماینده از تئاتر، یك نماینده از سینما، یك نماینده از موسیقی، دو نماینده از هنرهای تجسمی و دو نماینده از رسانه هستند، تشكیل شد.
او افزود: در این نشست شیوه نامه اجرایی تشكل های صنفی بررسی گردید و پس از اعلام دیدگاه اعضای كمیسیون، شكل نهایی آن به تصویب اعضا رسید.
راد افزود: این شیوه نامه اجرایی مصوب، برای امضا به دو وزارت كار و فرهنگ و ارشاد فرستاده خواهد شد و پس از آن وارد مراحل اجرایی می شویم.
این هنرمند تئاتر تصریح كرد: اجرایی شدن مصوبات این شیوه اجرایی بر عهده كمیسیون بند ۴ است و نحوه عملكرد این كمیسیون در ابلاغیه ای كه برای وزارتخانه های كار و فرهنگ و ارشاد ارسال شده، مشخص شده است.
به گفته ایرج راد، این كمیسیون موظف است در دو سال آینده انجمن های صنفی را سر و سامان دهد.
تا زمان شكل گیری كانون فراگیر سراسری انجمن های صنفی فرهنگ و هنر و رسانه، كمیسیون ماده ۴ كه در تاریخ ۲۲ آبان سال ۹۸ به تصویب هیات وزیران رسیده است، به جای این كانون فعالیت می كند و با تشكیل این كانون سراسری، تمام وظایف این كمیسیون به هیات مدیره كانون منتقل خواهد شد.
با شكل گیری كانون فرهنگ، هنر و رسانه، تمام شاخه های هنری بعنوان شغل در وزارت كار ثبت می شوند و از تمام مزایای مشاغل دیگر همچون حق بیمه، بیمه ایام بیكاری و... بهره مند خواهند شد.
در حال حاضر هنرمند بودن شغل محسوب نمی گردد و این مسئله ای است كه هنرمندان سال ها به دنبال حل آن بوده اند و اخیرا بحران كرونا ثابت كرد كه حرفه های هنری اگر بعنوان شغل ثبت نشوند، چقدر صدمه پذیر و شكننده هستند.
متن ابلاغیه ها در این لینك قابل مشاهده است.1399/01/28
14:37:18
5.0 / 5
3037
تگهای مطلب: بحران , سینما , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری