درخواست ایكوم جهانی برای حمایت مالی از موزه ها پس از دوران كرونا

درخواست ایكوم جهانی برای حمایت مالی از موزه ها پس از دوران كرونا به گزارش كاراموند «ایكوم (جهانی)، نماینده موزه ها در سطح بین المللی، از سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان كشورها درخواست نمود تا با اختصاص بودجه ای حمایتی برای نجات موزه ها، كمك كنند آنها مأموریت شان را در رساندن خدمات مهم و حیاتی برای نسل های آینده ادامه دهند.»


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، شورای بین المللی موزه ها (ایكوم) با صدور اطلاعیه ای نسبت به لزوم تخصیص بودجه ی امدادی به موزه ها در زمان انتشار كرونا تصریح كرد.
در این بیانیه كه پنج شنبه چهاردهم فروردین توسط شورای بین المللی موزه ها (ایكوم جهانی) انتشار یافته و گلناز گلصباحی - عضو هیات اجرایی شورای بین المللی موزه ها - آنرا به زبان فارسی منتشر نموده، آمده است: «شورای بین المللی موزه ها ICOM غم و اندوه عمیق و همبستگی خویش را با مردم صدمه دیدهی سراسر جهان از بیماری COVID-۱۹ ابراز می كند.
ما هم در غم زندگی های از دست رفته، سوگواریم و همدردی خویش را عمیقا به كسانی كه عزیزان خویش را از دست داده اند، بیان می نماییم. همینطور ما از متخصصان بهداشت و درمان، كه با آگاهی از به خطر افتادن زندگی خود، در خط مقدم نبرد با این معضل، به شكلی بی نظیر تلاش می كنند و از جامعه علمی بین المللی، كه خستگی ناپذیر در كوشش برای یافتن درمان هستند، سپاسگزاریم.
دولت ها در سراسر جهان با تعطیل كردن مدارس و اماكن عمومی و وضع قوانین سختگیرانه، اقداماتی ضروری برای پیشگیری از انتشار ویروس انجام داده اند. دو میلیارد نفر در خانه های خود محدود شده اند و تعداد آنها در حال افزایش می باشد. آنها نه فقط سلامتی خود بلكه معیشت شان را هم در خطر می بینند.
با بسته شدن كارخانه ها، فروشگاه ها و ممنوعیت سفر، اقتصاد جهانی در حاشیه ركودی عمیق قرار می گیرد. بخش فرهنگی كه به شدت تحت تاثیر تعطیلی موزه ها، كتابخانه ها، سینماها و تئاترها و (غیره) قرار دارد، با ضرری بزرگ روبرو خواهد شد كه می تواند كلا چشم انداز فرهنگی كل جوامع و كشورها را متاثر كند.
ما با درك این مورد كه اولویت، تضمین سلامت و امنیت اقتصادی جوامع صدمه دیده است، نگرانی خویش را در مورد آینده ی موزه ها و میراث فرهنگی پرارزش آنها ابراز می نماییم.
موزه ها بخش اساسی هویت اقوام و ملل و عنصر اساسی جوامعی هستند كه به آنها خدمت می كنند. آنها مخازن دانشی هستند كه از قرن های متمادی تغذیه شده اند و نقش آنها در آینده بشریت حائز اهمیت می باشد به ویژه، در مواردی كه نبود اطمینان بسیاری در خیلی از موارد زندگی امروزه ما وجود دارد.
موزه هایی كه امروز به صورت موقت بسته شده اند، گاها پیش از این هم به شدت با كمبود بودجه مواجه بوده اند. ازاین رو در ایام آتی هم تعطیلی در انتظار آنهاست.
در ایتالیا، بخش فرهنگی پیشبینی كرده كه در سه ماه آینده سه میلیارد یورو از دست خواهد داد. در اسپانیا به این بخش، ۹۸۰ میلیون یورو فقط در ماه آوریل ضرر خواهد رسید. انجمن موزه های آمریكا AAM تخمین می زند كه یك سوم موزه ها در ایالات متحده آمریكا، باردیگر بازگشایی نخواهند شد.
هزاران نفر از متخصصان موزه، خصوصا متخصصان مستقل و غیر قراردادی، در آستانه ازدست دادن معاش خود هستند یا این اتفاق افتاده است.
ایكوم، نماینده موزه ها در سطح بین المللی، از سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان، درخواست می كند كه اختصاص بودجه حمایتی را به جهت نجات موزه آغاز كنند تا موزه ها بتوانند از این دوره جان سالم به درببرند و مأموریت شان كه رساندن خدمات مهم و حیاتی برای نسل های آتی است، را ادامه دهند.
روند بهبودی جوامع ما بعد از بحران COVID-۱۹ طولانی و پیچیده خواهد بود. موزه ها، بعنوان مكان های بی نظیر در امر انتقال دانش و آموزش همگانی نقش مهمی در ترمیم و تقویت بافت اجتماعی جوامع صدمه دیده دارند. ما برای اطمینان از آینده ی موزه ها، با دولت های ملی، منطقه ای و همینطور با موسسات همكار و سایر سازمان های بین المللی همكاری خواهیم كرد.»
منبع:

1399/01/15
21:44:21
5.0 / 5
3039
تگهای مطلب: بحران , برند , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری