شب منتقدان سینما با معرفی برترین ها به اتمام رسید

شب منتقدان سینما با معرفی برترین ها به اتمام رسید كاراموند: مراسم سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، عصر پنجشنبه 10 بهمن در هتل انقلاب تهران با اجرای فرزاد حسنی اجرا شد.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش رسیده، جعفر گودرزی دبیر شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران در این مراسم اظهار داشت: وعده ما برای تجلیل و معرفی برگزیدگان آكادمی سیزدهمین شب منتقدان سینمای ایران، حدودا یك ماه قبل از این بود كه تقدیر حوادث، اوراقی را در زندگی همه ما رقم زد كه مع الاسف، رنگ و بویی سوگوارانه داشت. شهادت سردار سلیمانی و حوادث بعد از آن، همچون درگذشت غم انگیز هموطنان در مراسم كرمان و جان باختن غریبانه عزیزان مان در سانحه هوایی هواپیمای اوكراین و متعاقب آن، سیل سیستان و بلوچستان، هنوز هم به سختی در خاطرمان جمع می شود و بطور قطع، رمق برگزاری محفلی با نام جشن را بی مسما می كند. اما به هر روی بار امانت آرای آكادمی انجمن یك سو و مهم تر از آن ایفای رسالت صنفی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای صیانت از مرزهای فرهنگی و كیفی تولیدات سینمای ایران در شرایطی كه سینمای مان در هجمه سرمایه بازی ها به سه اصل مراقبت، رونق و ارتقاء نیازمند است، ما را بر آن داشت تا ضمن همدردی و هم آوایی با مردم عزیز، نجیب و شریف كشورمان بر این نكته صحه بگذاریم كه شرط بقاء و ماندگاری سینمای ایران در سیر تاریخی خود كه به امروز ما می نگرد، حفظ و تقویت ارتباط تنگاتنگ با مردم و درك دغدغه ها، آلام و آرزوی آن هاست.
ضمن سپاس از صبوری و همراهی همكاران و عزیزانم در انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، در آستانه رونمایی از تولیدات جدید سینما در جشنواره فیلم فجر شادی، بهروزی و روزهایی روشن را برای مردم كشورم و سینمای نجیب و دوست داشتنی ایران آرزومندم.
گلاره عباسی نیز در قسمتی از این مراسم روی صحنه رفت و به كارهای سوینا بعنوان یك موسسه رادیویی اینترنتی اشاره نمود كه در آن نابینایان فعالیت می نمایند.
در ادامه با پخش فیلم بزرگداشت علیرضا زرین دست، فرزاد حسنی از اسحاق خانزادی و زرین دست دعوت كرد تا بر روی صحنه حضور پیدا كنند و حاضران به افتخار آنها در جای خود ایستادند.
زرین دست در این بخش بعد از دریافت جایزه خود اظهار داشت: از انجمن منتقدان تشكر می كنم كه به سال ها كار من توجه كردند و امیدوارم كه همه شما این تاثیرگذاری برای تان اهمیت داشته باشد.
در ادامه كلیپی از فیلم نامزدهای سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران پخش گردید. سپس فرزاد حسنی در بخش نخست جایزه خلاقیت و استعداد درخشان با دعوت از محمد متوسلانی و منصور ضابطیان، اعلام نمود دیپلم افتخار این بخش تعلق گرفت به سروش صحت برای فیلم "جهان با من برقص".
سروش صحت بعد از دریافت این جایزه اظهار داشت: بسیار هیجان زده ام كه دیپلم افتخار این بخش را از جشن منتقدان دریافت كردم. خوشحالم كه بغل این افراد كاندیدا بودم و امیدوارم جهان كمی با ما برقصد.
تندیس خلاقیت و استعداد درخشان سیزدهمین شب منتقدان به "مسخره باز" ساخته همایون غنی زاده تعلق گرفت. غنی زاده در این بخش اظهار داشت: از اهالی سینما تشكر می كنم به خاطر خوش آمدگویی آنها و از آقای نصیریان به خاطر حمایت شان متشكرم. او درباره رابطه هنرمند و اثر هنری اظهار داشت: اثر هنری وقتی خلق می شود، هنرمندان را شیفته خود می كند و نقد منتقد می تواند این دیوار مسخ شده را فرو بریزد. وظیفه منتقد آگاه نگه داشتن هنرمند است و منتقد این جامعه، مردم آن هستند و هنرمند می تواند جامعه، سیاست و دولت را نقد كند. ما وظیفه داریم زمانی كه رویدادهای تلخی می بینیم آنرا نقد نماییم. ما هنرمندان در مقابل جامعه مسئولیم چون نسبت به هنرمندان قضاوت خواهد شد.
در ادامه كلیپی از نامزدهای بهترین دستاوردهای فنی پخش گردید كه با دعوت از سیاوش اسعدی و محمود گبرلو، تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن نصراللهی برای طراحی صحنه فیلم "سرخ پوست" تعلق گرفت و دیگر تندیس این بخش اهداء شد به جواد مطوری برای جلوه های بصری فیلم "مسخره باز" كه به نیابت از او غنی زاده تندیس را دریافت كرد.
تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای جلوه های بصری فیلم "غلامرضا تختی" داده شد.
در بخش بعدی تندیس بهترین بازیگر نقش مكمل مرد از طرف حبیب اسماعیلی و طهماسب صلح جو به علی نصیریان برای فیلم "مسخره باز" تعلق گرفت.
علی نصیریان اظهار داشت: این جایزه و تندیس بسیار باارزش است كه از طرف انجمن نویسندگان و منتقدان به من اهداء شد. "سرگشتگی ام چه بر سرم آورده است، سر بر تن و دنبال سرم".
برای اهدای دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن ستار اوركی و علیرضا غفاری روی سن آمدند و این جایزه به مسعود سخاوت دوست برای فیلم "شبی كه ماه كامل شد" اهداء شد. نرگس آبیار از جانب آهنگساز این تندیس را دریافت كرد و اظهار داشت: سخاوت دوست نبوغ خاصی در موسیقی دارد و افتخار این را داشتم سه كار را با او دنبال كردم.
تندیس این بخش تعلق گرفت به كریستف رضاعی برای فیلم "ناگهان درخت". او بعد از دریافت جایزه اظهار داشت: من از همكاری با بخش های مختلف سینمای ایران لذت می برم و از صفی یزدانیان سپاسگزارم.
بعد از پخش كلیپی از نامزدهای بهترین تدوین از طرف ژاله صامتی و رضا صائمی، تندیس این بخش اهداء شد به بهرام دهقانی برای فیلم "متری شش ونیم" كه سعید روستایی جایزه او را دریافت كرد.
بعد از پخش كلیپی از نامزدهای بهترین فیلمبرداری، تندیس این بخش از طرف رفیعی جم، علیرضا زرین دست و محسن بیگ آقا به هومن بهمنش برای فیلم "سرخ پوست" و فیلم "متری شش ونیم" تعلق گرفت.
بهمنش در این بخش بعد از دریافت جایزه اظهار داشت: خیلی خوشحالم این دو فیلم در كنار هم مورد تایید مهم ترین مفسران و مفسرین فیلم قرار گرفتند. من از آثار فیلمبرداران پیشكسوت بسیار ایده گرفتم و از نیما جاویدی عزیز تشكر می كنم و از تهیه كننده این فیلم هم تشكر دارم.
این جایزه را تقدیم به برادر كوچك ترم می كنم كه امشب در كنار من بود.
در ادامه، آیین بزرگداشت عباس یاری با حضور علی عباسی و هوشنگ گلمكانی بر روی سن ادامه پیدا كرد. عباسی اظهار داشت: در دورانی كه دل مرده و ورشكسته بودم عباس یاری نقش بسیار مهمی در زندگی من داشت. او یگانه انسانی است كه به انسان روحیه می دهد. او خوش سخن است و غم را از در انسان دور می كند. در دورانی كه همه به مجرد دیدن یكدیگر سر درد دلشان باز می شود و غمی به انسان می افزایند، او غم انسان را می كاهد.
هوشنگ گلمكانی اظهار داشت: اگر عباس یاری نبود مجله "فیلم" وجود نداشت و در سال های اول تعطیل می شد. اگر عباس یاری نبود، سرنوشت من نیز عوض می شد و نقش وی در زندگی من بسیار مهم بوده است. مجله فیلم بعنوان یك پدیده اجتماعی كه ۳۷ سال توانستند كنار هم دوام بیاورند، نقش اصلی را عباس یاری در این فضا داشته است. عباس یاری تنها رفیق من است.
عباس یاری نیز روی سن اظهار داشت: قبول كنید كه خیلی سخت شد. پس از شنیدن این واژه ها كه در رابطه با من گفته شد ایستادن این جا كار بسیار سختی است. واقعیتش دوست داشتم روی این صندلی ها بنشینم و برای دوستانم دست بزنم. او بعد از ذكر خاطراتی از رسانه و سینما، جایزه خودرا به فرزندان برادران فقید خود تقدیم كرد.
در ادامه تندیس خلاقیت در بازیگری از طرف علی علایی و ایمان امیدواری به نوید محمدزاده داده شد. علایی دراین زمینه اظهار داشت: این تندیس چندسال یك دفعه اتفاق می افتد و وقتی بازیگر در چند فیلم شركت می كند و در چند فیلم خاص بوده و در رده های بالا بوده است. سال اول این تندیس به حمید فرخ نژاد با چهار نقش اول اهداء شد. فرهاد اصلانی برای سه فیلم این جایزه را دریافت كرد. امسال این جایزه به بازیگری اهداء شد كه در ایجاد كنش های خلاقانه بسیار موفق بوده است. جایزه این بخش به نوید محمدزاده به خاطر حضور در فیلم "سرخ پوست" و "متری شش ونیم" اهداء شد.
نوید محمدزاده بعد از دریافت جایزه خود، اظهار داشت: برای چندمین بار است كه در این جشن به من لطف داشتید و من را مطمئن می كنید كه روند فعالیت خودرا ادامه دهم. تك تك عوامل كمك می كنند كه بازیگر موفق باشد و دیده شود.
او از سعید روستایی و نیما جاویدی به سبب حمایت های شان در روند فیلم تشكر كرد و جایزه اش را به خانواده هایی اهداء كرد كه فرزندان شان را در سانحه هوایی از دست دادند.
كلیپی از نامزدهای بهترین بازیگر زن پخش گردید و بعد از آن تندیس این بخش از جشنواره از طرف گلاره عباسی و آنتونیا شركا به فرشته صدرعرفایی برای فیلم "شبی كه ماه كامل شد" اهداء شد.
صدرعرفایی در این بخش اظهار داشت: خیلی سپاسگزارم كه من را لایق دانستید برای دریافت تندیس. تیم و گروه است كه موجب موفقیت یك بازیگر می شود و این جایزه برای من بسیار باارزش است، برای اینكه منتقدان درك بالایی از شرایط جامعه دارند.
او اظهار داشت: نام جشن را از این برنامه حذف كردید و نام شب را برای آن برگزیدید: امیدوارم پر از شادی كنار هم پاینده باشیم.
بعد از پخش كلیپی از نامزدهای بهترین نقش اول مرد، تندیس این بخش از طرف كامران ملكی، میلاد كی مرام و جمشید هاشم پور به حامد بهداد برای "قصر شیرین" اهداء كرد.
در این بخش، میلاد كی مرام اظهار داشت: الهی شكر كه هنرمندان هستند و چراغ این محفل را روشن كردند و همیشه لازم نیست حرف بزنیم و سكوت جواب همه مسائل است. حامد بهداد بعد از دریافت جایزه خود ضمن گلایه از اتفاقات رخ داده در ماه های اخیر، اظهار داشت: ما خود خود مردمیم و اسم مزخرف سلبریتی را از روی ما بردارید.
او به هاشم پور اظهار داشت: ای كاش مثل شما باشیم و در میان مردم همانند شما شناخته شویم.
در ادامه تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن به الناز شاكردوست برای "شبی كه ماه كامل شد" اهداء شد. شاكردوست در این بخش اظهار داشت: این جایزه قدرتمندترین جایزه است و افتخار می كنم كه این جا هستم و برای رسیدن به این نقطه جنگیده ام. خودم را مدیون خیلی ها می دانم و خدا فرصت باردیگر زندگی كردن را بابت نعمت حضورم در سینما به من داد. من معتقدم به واسطه سینما می توان آدم بهتری شد. از نرگس آبیار به خاطر تك تك بخش های فیلم "شبی كه ماه كامل شد" سپاسگزارم.
او اظهار داشت: منتقدان بهترین دوستان من در عرصه سینما بوده اند و ایراداتم را به من گفته اند.
در ادامه مراسم شب منتقدان، برای بزرگداشت اكبر عبدی، ایرج طهماسب در كنار او حضور پیدا كرد.
طهماسب اظهار داشت: در مورد یك هنرمند بزرگ حرف زدن افتخار است. تاریخ سینمای قبل و پس از انقلاب كسی را نداریم كه به این حجم در بازیگری تنوع داشته باشد. خواهش می كنم از جاهایی كه سلول بنیادین را نگهداری می كنند سلول بنیادین عبدی را نگه دارند برای آینده!
عبدی بعد از دریافت جایزه بزرگداشت خود، اظهار داشت: بتازگی شنیده ام چندتا از همكاران گفته اند دیگر تلویزیون نمی رویم. تلویزیون خانه ماست و كسی با خانه اش قهر نمی كند.
در ادامه كلیپی از نامزدهای بهترین فیلم نامه پخش گردید. بعد از آن برای اهدای جایزه مهرزاد دانش، احمد عربانی و هوتن شكیبا بر روی صحنه حضور پیدا كردند و دیپلم افتخار برای فیلم "قصر شیرین" به محسن قرایی و محمد داودی و تندیس بهترین فیلم نامه به نیما جاویدی برای فیلم "سرخ پوست" تعلق گرفت. نیما جاویدی بعد از دریافت تندیس به مردم بابت حادثه سقوط هواپیمای اوكراینی تسلیت گفت. او اظهار داشت: در جریان اكران فیلم "سرخ پوست" خیلی از مخاطبان از حال خوب فیلم گفتند كه این حال خوب به عوامل پشت صحنه برمی گردد. آنها زحمت های زیادی برای این فیلم كشیدند. این جایزه بار مسئولیت كاری من را بسیار افزایش داد و امیدوارم بتوانم جواب منتقدانی كه من را انتخاب كردند، بدهم.
دیپلم افتخار بخش كارگردانی بعد از حضور جواد طوسی، غلامرضا موسوی و رضا بابك به نرگس آبیار برای "شبی كه ماه كامل شد" اهداء شد. او از گروه پشت صحنه این فیلم تشكر كرد و اظهار داشت: خوشحالم این جایزه را از كسانی می گیرم كه استاد من هستند. ما احتیاج به همدلی برای وطن داریم و نگاه منتقدی خودرا می توانیم بوسیله اثرها بیان نماییم.
دیپلم افتخار بهترین كارگردانی تعلق گرفت به سعید روستایی برای فیلم "متری شش ونیم".
روستایی بعد از دریافت جایزه اظهار داشت: كار نماییم نه برای نرمال سازی شرایط، بلكه برای این كه بتوانیم ثبت نماییم این دوران را در تاریخ.
تندیس بهترین كارگردانی تعلق گرفت به نیما جاویدی برای فیلم "سرخ پوست".
نیما جاویدی بعد از دریافت این تندیس اظهار داشت: امشب نخستین باری است كه دارم در ایران جایزه می گیرم و این برایم خیلی باارزش بود كه در كشور خودم جایزه گرفتم.
در بخش پایانی جایزه بهترین فیلم، تندیس بهترین فیلم تعلق گرفت به مجید مطلبی برای فیلم "سرخ پوست". به دعوت مجید مطلبی، عوامل فیلم سرخ پوست روی صحنه حضور پیدا كردند و در قابی یادگار كنار هم قرار گرفتند.
منبع:

1398/11/11
00:34:23
5.0 / 5
4216
تگهای مطلب: آهنگساز , اهدا , اینترنت , بازیگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری