مروری بر كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار غلامپور

مروری بر كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار غلامپور به گزارش كاراموند كتاب «جوانان اهواز زنده اند» جلد اول از كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار احمد غلامپور است. این كتاب از ۱۵ گفتگو تشكیل شده كه شامل سه دوره از زندگی سردار غلامپور می شود.به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، كتاب «جوانان اهواز زنده اند» جلد اول از كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار احمد غلامپور است. این كتاب از ۱۵ گفتگو تشكیل شده كه شامل سه دوره از زندگی سردار غلامپور می شود: دوره كودكی تا انقلاب اسلامی، دوره بعد از انقلاب اسلامی تا وقوع جنگ تحمیلی و دوره هجوم ارتش عراق تا آزادسازی خرمشهر. اولین نشست گفتگو با سردار غلامپور در ۲۷ مرداد سال ۱۳۸۸ در مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزارشده است.

سردار احمد غلامپور در سال ۱۳۳۵ در خانواده ای پرجمعیت در جنوب اهواز به دنیا آمد و در دوران كودكی و نوجوانی علاقه بسیار زیادی به فوتبال داشت. وی در دوران دبیرستان با مسائل اعتقادی و سیاسی آشنا شد و دوستی و معاشرت با افرادی كه در مسجد فعالیت می كردند، وی را به عرصه‌ی مبارزه سوق داد. غلامپور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به عضویت سپاه پاسداران درآمد و با شروع جنگ تحمیلی، به محور سوسنگرد رفت و مسئولیت عملیات را برعهده گرفت. وی در دوره‌ی مقاومت در مقابل تجاوز ارتش عراق و عملیات های سال اول جنگ، حضوری فعال و مؤثر در جبهه ها داشت. وی پس از مدتی به اهواز فراخوانده شد و در پایگاه منتظران شهادت (گلف) در كنار فرماندهان اصلی جنگ ازجمله رحیم صفوی، غلامعلی رشید و حسن باقری قرار گرفت و تجربه ها و توانمندی هایش افزایش یافت.

در عملیات فتح المبین، او جانشین مجید بقایی در قرارگاه فجر بود و همزمان با این عملیات، مسئولیت آماده سازی منطقه عملیاتی بیت المقدس (عملیات آزادسازی خرمشهر) را هم بر عهده گرفت. وی سپس با دستور محسن رضایی، فرماندهی قرارگاه قدس را در عملیات های بیت المقدس و رمضان بر عهده داشت.

مجید مختاری برگزاركننده جلسات گفتگو است كه خود از راویان دوران دفاع مقدس است. وی در هر گفتگو با اشاره به اسناد و مدارك و گزارش های موجود در دفاتر راوی، سؤالاتی را از سردار غلامپور پرسیده است و تلاش كرده تا مسائل و اتفاقات را با طرح سؤالات و پاسخ توسط راوی برای مخاطب روشن و تبیین كند.

متن كتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت احمد غلامپور به صورت سلیس و روان است و با مطالعه كتاب، وقایع مطرح شده در ذهن مخاطب به تصویر كشیده می شود. قرار گرفتن چكیده مطالب در ابتدای هر فصل از خصوصیت های كتاب تاریخ شفاهی سردار غلامپور است به صورتی كه خواننده با آنچه مقرر است بخواند آگاه می شود. همینطور در انتها هر فصل ضمیمه های مربوط به آن هم آورده شده است.

برای دسترسی ساده مخاطبان در انتها كتاب نمایه تعبیه شده است. در جای جای كتاب به منظور مستند محور بودن آن، تصاویر و اسنادی كه به آنها در متن اشاره شده به معرض نمایش گذاشته شده است.

كتاب تاریخ شفاهی سردار غلامپور مشتمل بر ۳۸۶ صفحه است و توسط انتشارات مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سال ۱۳۹۸ منتشر و با قیمت ۳۵ هزار تومان روانه بازار شده است.

وجه تسمیه عنوان كتاب یعنی «جوانان اهواز زنده اند» را می توان در قسمتی از كتاب دید كه می خوانیم: «لشكر ۹ عراق روز نهم جنگ به حمیدیه در ۱۵ كیلومتری اهواز رسید. این لشكر اگر موفق می شد از حمیدیه بگذرد، پس از الحاق با لشكر ۵ وارد اهواز می شد و شهر سقوط می كرد. آیت الله بهشتی با گزارشی كه از شمخانی و دیگران گرفته بود، متوجه شده بود كه اهواز بزودی سقوط خواهد نمود. ایشان پیش امام رفته و گفته بود بچه ها نگران سقوط اهوازند. امام پاسخ داده بودند كه «مگر جوانان اهواز مرده اند؟» این پیام كه از راه شمخانی به بچه ها رسید، خون همه را به جوش آورد و عده ای از جوانان اهواز به فرماندهی غیور اصلی رفتند و به عراقی ها شبیخون زدند و آنها را ده ها كیلومتر عقب راندند.»
1398/11/07
13:55:38
5.0 / 5
4211
تگهای مطلب: زندگی , كتاب , مد , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری