برگزاری شب داریوش شایگان و شناخت هند

برگزاری شب داریوش شایگان و شناخت هند به گزارش كاراموند شب داریوش شایگان و شناخت هند برگزار می گردد.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، مجله «بخارا» با همكاری مركز دایره المعارف بزرگ اسلامی و نشر فرزان روز به مناسبت هشتاد و پنجمین سالگرد تولد زنده یاد دكتر داریوش شایگان در ساعت پنج پس از ظهر روز شنبه (پنجم بهمن ماه ۱۳۹۸) مراسمی را در مركز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی(واقع در نیاوران. كاشانك. مركز دایره المعارف بزرگ اسلامی. نرسیده اجودانیه. پلاك ۲۱۰) برگزار می نماید.
در این مراسم كاظم موسوی بجنوردی، فتح الله مجتبایی، نیر طهوری، محمدمنصور هاشمی و علی دهباشی درباره آشنایی، سوابق مطالعاتی و آثاری كه داریوش شایگان درباره فلسفه، ادیان و مذاهب هند و جریان های فرهنگی در گذشته تاریخی هند كه به زبان فرانسه و فارسی نوشته اند، سخنرانی می كنند.
داریوش شایگان بیشتر از نیم قرن پیش كتاب «ادیان و مكتب های فلسفی هند» را تالیف كرد كه هنوز بعد از گذشت پنجاه و چند سال از منابع معتبر دراین زمینه محسوب می شود. همینطور رساله دكتری او Les relations de l'hindouisme et du soufisme: D'apres le Majma al-Bahrayn de Dara Shokuh) به زبان فرانسه كه بعدها توسط جمشید ارجمند به فارسی ترجمه شد: (آیین هندو و عرفان اسلامی بر مبنای مجمع البحرین داراشكوه) كه این كتاب در حوزه تطبیقی اسلام و آیین هند از منابع درجه اول به شمار می آید.
مسئله هند همواره در نگاه او بررسی می شد و آخرین سخنرانی شایگان درباره ماهاتما گاندی در جشن یكصد و پنجاه سالگی تولد او بود.1398/11/04
16:31:32
5.0 / 5
4336
تگهای مطلب: تاریخی , جشن , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری