در نشست خبری به بهانه برگزاری یك همایش مطرح شد:

سوء مدیریت ضربه بدی به مركز فیلم سازی باغ فردوس زد

سوء مدیریت ضربه بدی به مركز فیلم سازی باغ فردوس زد كاراموند: در حالی خبر می رسد كه ˮدومین همایش فارغ التحصیلان مركز اسلامی فیلمسازی باغ فردوس در موزه سینما برپا می شود ˮ كه بانیان مركز اسلامی آموزش فیلم سازی با قاطعیت اعلام می كنند كه ˮانجمن سینمای جوان با بچه های ما شكل گرفت و حتی پایه های سینمای مستند با بچه های سینمای باغ فردوس به وجود آمد.ˮ


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا طبق خبر رسیده از روابط عمومی، نشست رسانه ای چهلمین سالگرد مركز اسلامی آموزش فیلمسازی باغ فردوس چهارشنبه ۱۸ دی ماه در موزه سینما انجام شد.كامران ملكی (موسس انجمن فارغ التحصیلان باغ فردوس) در این جلسه مطرح كرد: دومین همایش فارغ التحصیلان باغ فردوس روزهای شنبه و یكشنبه (هفته آینده) با حضور همه اعضا و فارغ التحصیلان انجام میشود. مركز در رشته های مختلف فارغ التحصیل دارد كه با نگاه كردن به فارغ التحصیلان گذشته، به اسامی مطرحی خواهیم رسید.
رهبر قنبری، كارگردان درباره ایده اصلی تشكیل این انجمن اظهار داشت: تشكیل این انجمن ناشی از عشق و علاقه همایون علیخانی است، من هم بعنوان یكی از اعضای این انجمن به آنها پیوستم. سینمای ایران وامدار باغ فردوس است.
وی درباره منابع مالی این انجمن اظهار داشت: واقعا تا الان منابع مالی نداشتیم. فقط زمان مدیریت محمدمهدی حیدریان، او منبع مالی بسیار اندكی در اختیار ما قرار داد.
خسروی كوهستانی بیان كرد: ما اهتمام می نماییم مستقل باشیم و به جایی وابسته نباشیم. یكی از سیاست های ما در گذشته آموزش غیر ایرانیها بود كه بعنوان نمونه از بچه های افغانستان افرادی معرفی گشتند، اما الان دیگر این كار را اجرایی نمی نماییم و فقط به بچه های ایرانی اختصاص می دهیم.
وی درباره اهمیت و جایگاه حضور این مركز بیان كرد: وقتی در مورد سینما صحبت می نماییم منظور ما سینمایی نیست كه به شكل تجربی و عادی سوژه گفت و گو شود بلكه سینمایی است كه بعنوان پدیده فرهنگی بعد از انقلاب با خلا روبرو شده بود و نیاز به نیروی جدید انسانی داشت اما آموزشگاهی نداشتیم كه نسل بعدی برای سینما را تربیت نماییم بدین جهت به مدیر حرفه ای، مكان و اساتید مطرح و در نهایت نیاز به نیروهای انسانی جهت آموزش داشتیم تا راه اندازی شود.
او اضافه كرد: برخی از بهترین اساتید و مجموعه ای كه بهترین بوده و هست را در اختیار داشتیم كه از شروع دهه هفتاد كلید خورد و به اینجا رسیدیم.
سیاوش دولتسرایی كارگردان درباره تاریخچه این انجمن اظهار داشت: اینجا یكی از بهترین مدارس فیلمسازی بود اما گمان می كنم سوء مدیریت در مقطعی از زمان ضربه بدی به اینجا وارد كرد و در نهایت فیلمسازی به بخش انجمن سینمای جوانان رسید البته كه تاسیس انجمن سینمای جوان با بچه های انجمن ما بود.
وی افزود: با قاطعیت عرض می كنم انجمن سینمای جوان با بچه های ما شكل گرفت و حتی پایه های سینمای مستند با بچه های سینمای باغ فردوس به وجود آمد.
همایون علیخانی راجع به ارتباطات انجمن فیلمسازی باغ فردوس بیان كرد: می توان گفت تاكنون هیچ تشكل ماندگار كه بتواند همیشه به سینمای ایران كمك نماید، نداشتیم. ما با سازمان سینمایی صحبت كردیم كه از دانش آموختگان ما حمایت كرد و این مساله منجر به برگزاری نخستین همایش در سال قبل بود و خانه سینما هم كمك هایی كرد. البته فارابی، انجمن سینمای جوان و... نیز حمایت هایی كردند، اما امسال سازمان سینمایی حمایت كوچكی جهت راه اندازی این همایش دارد و در آینده بر عهده خود فیلمسازان بوسیله دادن حق عضویت خواهد بود. این جمع آوری بودجه در برگزاری كلاس ها و... هزینه می شود.
علیخانی اظهار داشت: مستقل بودن را از دهه شصت یاد گرفتیم و هیچ توقعی هم از هیچ كجا نداریم و تمایل داریم همیشه مستقل بودنمان را حفظ نماییم. این مركز و انجمن بدون داشتن یك تشكل قوی برای رسیدن به اهداف خوب فیلمسازی جدید نمی تواند موفق باشد پس ملزم به آموزش نیروهای جدی و نو است و باید بوسیله فارابی، انجمن سینمای جوان و... كه در كنار ما هستند بتوانیم در این عرصه قدم های محكمی برداریم.
غلامرضا صیامی زاده درباره برنامه های آینده این انجمن اظهار داشت: یك بخش از هدفگذاری های ما مربوط به داخل است كه بوسیله همكاری با گروه سینمای هنر و تجربه پیش می بریم و بخش خارجی به واسطه دفتری كه در استانبول داریم فیلم های فارغ التحصیلان را در سینمای تركیه اكران می كند. در مرحله بعد فروش تلویزیونی، مراكز فرهنگی و... نیز برای آثار داریم و به واسطه شركایی كه داریم شاید در اروپا نیز قدم هایی برداریم.
ارد عطارپور مستندساز درباره مستند این انجمن بیان كرد: فیلم های مستند ساخته شده توسط دانشجویان باغ فردوس با كیفیت بود و اعضا نیز تمایل زیادی برای حضور آثار مستند داشتند بدین جهت گرایش آموزش فیلمسازی مستند در باغ فردوس وجود داشت. این انگیزه بچه های باغ فردوس نسبت به مستندسازی به این جهت بود كه در دوره ای وارد سینما شدند كه رخدادهای اجتماعی مهمی در جامعه شكل گرفته بود و حس می كردند می توان با سینمای مستند و با واقع گرایی وظیفه خودشان را ادا كنند، سهم خواهی نمی كردند و بدون چشم داشت به موقعیت های اجتماعی و مالی بهتر پذیرفتند تا در جاهای مختلف ایران فعالیت خودرا ادامه دهند.
عطارپور اظهار داشت: افرادی كه در بدنه سینمای مستند ما در ایران و خارج شناخته می شوند و آثارشان نیز اهمیت دارد بی ترید ردی از بچه های باغ فردوس در آموزش آنها خواهید دید و فكر می كنم این روند همچنان ادامه دارد.
رستم ایران نژاد بازیگر درباره همایش این دوره اظهار داشت: روزهای بیست یكم و بیست و دوم دی ماه همایش برگزار میشود و بچه های شهرستان هم جمعه بیستم دی ماه به ما می پیوندند. در این همایش برنامه ها و كارگاه های مختلفی با حضور اساتید مختلف داریم. در یكی از این برنامه ها، هیات موسس اعلام و این هیئت موسس به ثبت وزارت فرهنگ و ارشاد خواهد رسید و مدیریتشان مادام العمر است.
وی اظهار داشت: مركز در رشته های مختلف فارغ التحصیل دارد و با نگاه كردن به فارغ التحصیلان گذشته، به اسامی مطرحی خواهیم رسید. با عنایت به نیاز جامعه امروز و پتانسیلی كه در سیاست انجمن و مكانی كه در اختیار داریم به بخش های نقاشی، عكاسی و... نیز بپردازیم و به صورتی پاتوق فرهنگی راه اندازی خواهد شد.
منبع:

1398/10/18
14:53:19
5.0 / 5
4763
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری