در قالب جلد دوم یك طرح پژوهشی؛

شعر سایه در موسیقی ایرانی منتشر گردید

شعر سایه در موسیقی ایرانی منتشر گردید به گزارش كاراموند كتاب شعر سایه در موسیقی ایرانی نوشته مهدی فیروزیان در چارچوب جلد دوم از طرح پژوهشی پنج جلدی سایه و موسیقی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.به گزارش كاراموند به نقل از مهر، كتاب «شعر سایه در موسیقی ایرانی» نوشته مهدی فیروزیان در چارچوب جلد دوم از طرح پژوهشی پنج جلدی «سایه و موسیقی» توسط انتشارات «هنر موسیقی» در دسترس مخاطبان قرار گرفت. جلد نخست این كتاب با عنوان «موسیقی ایرانی در شعر سایه» سال ۱۳۹۶ انتشار یافته بود.
مهدی فیروزیان پژوهشگر ادبیات و موسیقی در این كتاب كه به محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی تقدیم شده، به گردآوری اطلاعات آوازها و آهنگ هایی كه با شعر هوشنگ ابتهاج (سایه) ساخته شده پرداخته است و ضمن معرفی دقیق آنها، از دیدگاه تلفیق شعر و موسیقی آن آثار را نقد و بررسی نموده است.
از جمله بخش های كتاب «از پس پرده ها» نام دارد كه درباره‌ی پشت صحنه‌ی تولید آثار موسیقایی نوشته شده و نویسنده در نگارش آن از اطلاعاتی كه در گفتگوهای چندساله با سایه به دست آورده بهره برده است.
هوشنگ ابتهاج در سال های مدیریت بخش موسیقی رادیو خاطرات بسیاری با هنرمندان بزرگ عرصه‌ی موسیقی سنتی مانند محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، عبدالوهاب شهیدی، همایون خرّم، حسین علیزاده، شهرام ناظری دارد و خیلی از اشعار او را همین هنرمندان در موسیقی به كار گرفته اند.
فیروزیان بر مبنای پژوهش های میدانی، خاطرات سایه و دیگر هنرمندان، چگونگی پدید آمدن این آثار را توصیف كرده و سپس از نظرگاه علمی و انتقادی به آنها نگریسته است. دراین زمینه علاوه بر شرح وقایع زندگی سایه و هنرمندان موسیقی، شرح برخی اشعار ابتهاج و شأن نزول آنها هم نوشته شده است. ضمن اینكه بررسی صدمه شناسانه‌ی پیوند شعر و موسیقی و شناساندنِ هنجارهایی كه موسیقی دانان در تصنیف سازی باید از آنها آگاهی داشته باشند، از دیگر مطالب مهم كتاب است.
این كتاب را انتشارات هنر موسیقی در ۶۴۰ صفحه با قیمت ۹۸ هزار تومان منتشر نموده است.

1398/10/09
21:55:23
5.0 / 5
4578
تگهای مطلب: زندگی , شعر , طلا , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری