منتظر جلد دوم پری دخت نباشید

منتظر جلد دوم پری دخت نباشید به گزارش كاراموند ایسنا/اصفهان نویسنده‌ی كتاب «پری دخت» با اشاره به اینكه كتابش جلد دومی ندارد، از نوشتن كتابی دیگر درباره خاطرات یك دهه شصتی اطلاع داد.


هواداران حامد عسگری، عادت داشتند نام او را پای ابیات و اشعار ببینند اما طی یك سال گذشته، انتشار اولین اثر نثر او به اسم «پری دخت»، نامش را بعنوان نویسنده هم بر سر زبان ها انداخته و این كتاب را به چاپ بیست و دوم رسانده است. خالق آثاری چون «سرمه ای» و «پریشب»، در «پری دخت» راوی نامه نگاری های دو شخصیت خیالی به نام سیدمحمود و پری دخت در عصر قاجار شده تا رسم عاشقی آنها را در روزگار فراق ترسیم كند.
عسگری كه به تازگی، جهت شركت در برنامه «پری دخت خوانی» میهمان مركز آفرینش های ادبی قلمستان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان شده بود، در گفتگو با ایسنا درباره شیوه نوشتن كتاب «پری دخت» اظهار نمود: از گری كاسپاروف، قهرمان روسی شطرنج جهان می پرسند تابه حال باخته ای؟ می گوید یك بار؛ شبی سرد و برفی داشتم از مسكو به شهری دیگر می رفتم كه ماشینم در جاده خراب شد. چراغ روشن كلبه ای در دور دست را دیدم و هر طور بود خودم را به آن رساندم و پیرمرد ساكن آن به من پناه داد و پس از صرف غذا، چشمم به یك دست شطرنج افتاد. با پیرمرد شطرنج بازی كردم و وی در طول بازی دو مهره رخ را اصلاً تكان نداد و مرا شكست داد. پس از بازی خودم را به او معرفی كردم و پرسیدم از چه روشی بهره برده كه بدون حركت دادن دو مهره رخ مرا شكست داده است. وی خاطرنشان كرد من نمی دانستم این مهره ها چطور حركت می كنند!
وی افزود: كتاب های زیادی درباره قواعد فنی داستان نویسی وجود دارد كه من هم آنها را خوانده ام اما پری دخت را بر اساس این اصول ننوشتم. سرم بالاست ازاین جهت كه در این كتاب كم فروشی و گران فروشی نكردم. پری دخت بضاعت من بوده است نه كلمات من. تمام قدرت بازوهای فكری و ذهنی خویش را جمع كردم و شد كتاب پری دخت. این اثر اساسا ایرادهایی دارد و از هر كس كه برای آن نقد بنویسد ممنونم و از نقد استقبال می كنم.
نویسنده كتاب «خانمی كه شما باشید» درباره اینكه چرا شخصیت های كتاب پری دخت به وصال نمی رسند توضیح داد: انگار ذات و اصل این دنیا بر اساس نشدن است. دنیای ما دنیای نشدن هاست و همه ما آرزوهایی داشته ایم كه نشده است. ما جزء ناچیزی از جهان هستیم و شش هزار كره زمین در خورشید جا می شود. در این دنیا نباید همه چیز طبق میل ما اتفاق بیفتد. در عشق هم هدف ها كم كم بزرگ می شود و گاهی هدف های بزرگ تر اولویت پیدا می كند.
عسگری علت آزار دادنِ شخصیت زن كتاب «پریدخت» را هم چنین بیان كرد: زن ها علیرغم دروغ و باور اشتباهی كه وجود دارد موجوداتی بسیار قوی هستند. در قصه این یك اصل است و درام بر بستر رفتارهای زنانه بهتر شكل می گیرد. تصمیمات زن تصمیمات عجیب وغریبی است و زن در عشق پاك بازتر از مرد است كه در ماجرای یوسف و زلیخا هم این مورد را می بینیم. در كل همیشه پای یك زن در بین است.
وی با تاكید بر اینكه كتاب پری دخت جلد دومی ندارد، درباره آثاری كه قصد نوشتن آنرا دارد اظهار داشت: هیچ لذتی بالاتر از نوشتن برایم وجود ندارد و اگر روزی حداقل هزار كلمه ننویسم راضی نمی شوم. هم اكنون روی نوشتن دو كتاب فكر می كنم كه فقط طرح آنها آماده است. به جز آن، در حال نوشتن كتابی از سفرنامه حج خود و كتابی هم از خاطرات یك دهه شصتی هستم كه امیدوارم دومی به نمایشگاه كتاب تهران برسد.
این نویسنده، خطاب به علاقه مندان قاجاری نویسی اظهار نمود: خوشبختانه از دوران قاجار صنعت چاپ شكل گرفت و كتاب های زیادی از آن دوران باقی مانده است. یك نویسنده باید این را در نظر بگیرد كه آیا می خواهد سفرنامه بنویسد یا نامه عاشقانه یا دیالوگ؟ می توان با خواندن منابع و كتاب هایی كه در بازار موجود است به نثر آن دوران نزدیك شد؛ البته كسی با كتاب قاجاری خواندن، قاجاری نویس نمی گردد و بنده هم این داعیه را ندارم. درواقع نویسنده باید این قدر چنین كتاب هایی را بخواند و با نثر آن مأنوس شود كه كلمات آن ملكه ذهنش شود تا بتواند از آنها كاركرد بگیرد.1398/09/28
15:17:08
5.0 / 5
4665
تگهای مطلب: زنان , سفر , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری