صالحی عنوان كرد:

ضرورت افزایش كشش تقاضا در عرصه فرهنگ و هنر

ضرورت افزایش كشش تقاضا در عرصه فرهنگ و هنر به گزارش كاراموند ایسنا/مركزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: میانگین فضای سبز شهری به ۱۱ متر می رسد، اما فضای فرهنگی و هنری در كشور سانتیمتری است.دكتر علی صالحی در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان مركزی كه امروز در اراك برگزار شد، با اشاره به اینكه در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه كشور اتفاقات خوبی رقم خورده است، اما هنوز بخشی از لیوان خالی است كه باید این بخش خالی هر روز كم و كمتر شود، از تاخیر در مسافرت به استان مركزی عذرخواهی نمود و اضافه كرد: استان مركزی فرصت قابل توجهی در اختیار دارد كه امید است طی تفاهم نامه ای كه با استانداری مركزی منعقد می شود نقشه راه فرهنگی و هنری و رسانه ای استان طی ۲ سال آخر عمر دولت دوازدهم مشخص شود.

وی اظهار داشت: در تفاهم نامه با استانداران هزار و ۱۱۸ میلیارد ریال برای ۲ سال آینده دیده شده است كه تا آخر سال ۹۹ برنامه های مدنظر اجرایی شود. بخش قابل توجهی از اعتبارات به توسعه زیرساخت ها اختصاص می یابد و می توان از این ظرفیت برای تكمیل تالار و كتابخانه مركزی اراك و سینما فرهنگ اراك استفاده گردد.

وی با اشاره به منابع انسانی كه در حوزه فرهنگی وهنری در اختیار است، بیان كرد: در سال ۱۳۵۷ كل دانشجویان هنر كشور حدود ۵ هزار نفر بودند. این دانشجویان در سال ۱۳۹۷ به حدود ۳۰۰ هزار نفر می رسد كه ظرفیت و فرصتی برای فرهنگ و هنر كشور قلمداد می شود.

صالحی خاطرنشان كرد: از سال ۹۳ تا ۹۷، تعداد عنوان نمایش های اجرا شده در كشور ۲ برابر و تعداد مخاطبان از ۲ میلیون نفر به ۸ میلیون نفر افزایش یافته است.

وی با اشاره به تنظیم سندهای توسعه ای اظهار نمود: طبق پیمایش انجام شده در سال ۱۳۹۶، ۹۵ درصد مردم در طول یك سال به تئاتر نرفته اند و این امر نشانگر نبود تناسب بین منابع و بازار مصرف است در حالیكه یكی از مهمترین مسائل كه باید مورد توجه قرار گیرد، مساله افزایش كشش تقاضا در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر ضرورت افزایش محصولات فرهنگی و هنری در سبد مصرفی خانوارها اظهار داشت: در هر حوزه ای باید به اقتصاد پایدار نگاه ویژه داشت، باید محصولات و خدمات فرهنگی و هنری، فضای فرهنگی و هنری لازم را برای دیده شدن، شنیده شدن و پسندیده شدن داشته باشند تا در سبد خانوارها قرار گیرند، اما متاسفانه در این عرصه با شرایط و وضعیت تلخی مواجه هستیم.

وی بیان كرد: در دهه ۷۰ مبحث استانداردسازی فضای سبز شهری مورد توجه قرار گرفت و شهرها به دنبال افزایش سرانه این فضا(متوسط سرانه ۱۱ متری) و تامین اكسیژن جسم انسان ها رفتند، اما متاسفانه فضای فرهنگی و هنری ما سانتیمتری است در حالیكه از باب نیاز زندگی شهری و فعالیت ها، فضای فرهنگی و هنری بسیار مهم و واجب است.

صالحی بر لزوم توسعه زیرساخت های فرهنگ و هنر تصریح كرد و اظهار داشت: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باید از مطالبات كوتاه مدت و گلخانه ای به سمت مطالبات پایدار حركت كنند، چرا فضای سبز جسمی باید بیشتر از فضای سبز معنوی باشد؟ باید نوع نگاه بودجه ریزی های استانی و كلان تغییر یابد.

وی در مورد اقدامات انجام شده برای توسعه زیرساخت های فرهنگی و هنری در شهرها اظهار داشت: بحث خیابان ها، گذرها، میادین و مجتمع های فرهنگ و هنر مدنظر است كه كار در هشت شهر شروع شده و این اتفاق بطور قطع به اقتصاد فرهنگ و هنر و توسعه هویت شهری كمك شایانی خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به افزایش مراكز فرهنگی و هنری اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل ۶۰ كتابخانه راه اندازی شد و امسال هم ۸۰ كتابخانه دیگر افتتاح می شود، در حوزه سینما، از ۲۰۰ سینمای بخش خصوصی در ابتدای دولت دوازدهم به ۶۰۰ سینما رسیده ایم و سینما امید هم كه با همكاری وزارت كشور، سازمان سینمایی و شهرداری ها در شهرهای بدون سینما ایجاد می شود هم اتفاق خوبی را رقم خواهد زد.

وی در ادامه، دیگر ابزار و اجبار توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر را تقویت فضای صنفی و نهادهای مدنی و رسانه ای برشمرد و اضافه كرد: وزارت ارشاد به دنبال روانسازی فضای شكل گیری صنوف است كه این امر با توافق صورت گرفته با وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی میسر می شود تا شكل گیری اتحادیه های سراسری، استانی و شهرستانی تسهیل شود.

صالحی با اشاره به اینكه تقویت و رفع موانع كسب و كار فرهنگی مدنظر است و در این راستا اقداماتی چون كاهش مجوزها از بیشتر از ۱۰۰ مجوز به ۳۶ مجوز انجام شده است كه تسهیلگری اقتصادی را به دنبال دارد، اظهار داشت: مقدمات دولت الكترونیك و پنجره واحد در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه انجام شده است و طی چندماه آینده تمام خدمات به واسطه پنجره واحد انجام می شود.

وی با اشاره به اقداماتی در جهت تحقق عدالت جغرافیایی خاطرنشان كرد: ایران فقط تهران نیست، این نگاه كه برپایه آن تهران فقط دیده شود و پایتخت منبع پایداری اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باشد باید تغییر كند. هرچند تعدد و تكثر فعالیت ها سبب شده است كه امروز همه ایران تهران باشد، امروز منابع انسانی كه باید قدردان آنها بود در تمام ایران دیده می شوند و نسل جوان در كنار پیشكسوتان، امیدآفرین آینده ایران هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سابقه، تمدن و فرهنگ و هنر دوره معاصر استان مركزی، اظهار داشت: به نظر می آید كه حلقه اتصال فرهنگ، صنعت و كشاورزی در این استان باید بیشتر متصل شود، فرهنگ ضلع اصلی توسعه ایران در كنار صنعت و كشاورزی است و هرگاه توسعه قابل اعتنایی در كشور رقم خورد یك جزء آن محكم آن فرهنگ و هنر بوده است و هر بار در این مثلث، فرهنگ و هنر غایب بود توسعه دوام بالایی نداشت. باید این سه ضلع برای توسعه كشور بخصوص توسعه استان مركزی در كنار هم قرار گیرند.

وی با اشاره به تشكیل جلسه ای در تهران جهت پیگیری مطالبات و درخواست های مطرح شده در جلسه توسط اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، در پاسخ به بعضی از مطالبات مطرح شده، انجام اصلاحیه در حوزه پرداخت یارانه مطبوعات و بررسی تعدد صدور مجوز نشریات در هیات نظارت را همچون اقدامات انجام شده دانست.

صالحی در مورد پشتیبانی از خبرنگاران با پرداخت تسهیلات كم بهره خاطرنشان كرد: خبرنگاران اگر كارت حرفه ای صلاحیت داشته باشند خیلی از موارد و مسائل آنها رفع خواهد شد، در جریان رسانه ای كشور كارت صلاحیت حرفه ای تعریف نشده است، البته این مساله در چارچوب لایحه ای توسط دولت مورد نظر است كه رده بندی، صلاحیت و خدمات رفاهی برای خبرنگاران برپایه این لایحه معنا پیدا می كند.

وی با اشاره به ظرفیت صنعتی و معدنی استان مركزی اظهار داشت: این ظرفیت می تواند به هنرهای تجسمی نزدیك شود، كه در كنار جنبه هنری، ابعاد اقتصادی هم خواهد داشت و بطور قطع در چارچوب تفاهم نامه منعقد شده بین وزارت ارشاد و استانداری مركزی می توان برای هنرهای تجسمی و فیلم كوتاه اتفاقات خوبی را رقم زد.

وزیر ارشاد در مورد مطالبات هنرمندان حوزه هنرهای نمایشی در مورد راه اندازی یك سالن بلك باكس اضافه كرد: در تالار مركزی اراك این سالن در نظر گرفته شده است و در چارچوب تفاهم نامه مذكور این نیاز هم تامین خواهد شد، همینطور در مورد اختصاص منازل مسكونی به آموزشگاه های موسیقی باید استان تصمیم بگیرد.

صالحی پیگیری مبحث مالیات مطبوعات از راه كمیسیون مشترك وزارت ارشاد با سازمان مالیاتی كشور، اختصاص وام برای كتابفروشی های جدید و نوسازی كتابفروشی های قدیمی، پیگیری بیمه طراحان مد و لباس، جدی گرفته شدن انجمن مفاخر استان را از دیگر موارد مدنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.
1398/09/21
16:02:31
5.0 / 5
4344
تگهای مطلب: استاندارد , تالار , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری