محوطه ای كه هنوز سامان ندارد؛

آقای شهردار! لطفا یك مرتبه ایستگاه تئاتر شهر پیاده شوید

آقای شهردار! لطفا یك مرتبه ایستگاه تئاتر شهر پیاده شوید به گزارش كاراموند آقای حناچی! شما را به خدا یك شب در ایستگاه متروی تئاتر شهر پیاده شوید و ببینید چه اتفاقاتی در حاشیه این فضای فرهنگی و هنری در جریان است؛ این شكل از بی سلیقگی و آشفتگی، شایسته پایتخت است؟به گزارش كاراموند به نقل از مهر، محدثه واعظی پور منتقد و فعال رسانه ای طی یادداشتی به انتقاد از عملكرد شهرداری تهران نسبت به سامان دهی وضعیت حاكم بر فضای پیرامون مجموعه «تئاتر شهر» در چهار راه ولیعصر (عج) پرداخت.
در متن این یادداشت چنین آمده است:
تئاتر شهر، چهار راه ولیعصر و پارك دانشجو بخشی از هویت شهر تهران است. بخشی كه نمی توان آنرا نادیده گرفت و وجوه بصری اش را تخریب و تحقیر كرد.
تئاتر شهر شاید برای خیلی از شهروندان تهرانی، لوكیشنی خاطره انگیز یا مهم نباشد، اما برای اقشاری كه هنر تئاتر را دوست دارند، صاحب آبرو و اعتبار است.
طی چند سال گذشته، سعی شده این بخش از شهر، از هر گونه نماد و نشانه فرهنگی خالی و تبدیل به منطقه ای پرازدحام و حتی زشت شود؛ ساخت یك بنای بلند و مرتفع در كنار تئاتر شهر و در محدوده آن، تجمع دستفروشان و راه اندازی ایستگاه مترو، همه كوششی بوده كه شهرداران محترم تهران و مدیران شهری در یك دهه اخیر انجام داده اند تا تئاتر شهر، آنگونه كه شایسته است، دیده نشود!
پیش از این برای ورود به محوطه خارجی تئاتر شهر، باید از میان بساط قابلمه فروش ها و دمپایی فروش ها می گذشتیم و حالا، شب ها كنار این محوطه جگركی ها هم بساط كرده اند و فروشنده ها با سر و صدا، سوسیس و لوبیای داغ می فروشند!
این روزها اما نابه سامانی و هرج و مرج اطراف این مجموعه هنری و فرهنگی زیبا، كه زمانی نماد تئاتر ایران و خانه هنرمندانش بود، به اوج رسیده است. قبل از این برای ورود به محوطه خارجی تئاتر شهر، باید از میان بساط قابلمه فروش ها و دمپایی فروش ها می گذشتیم و حالا، شب ها كنار این محوطه جگركی ها هم بساط كرده اند و فروشنده ها با سر و صدا، سوسیس و لوبیای داغ می فروشند!
سكوت شهرداری تهران درباره این حجم از شلوغی و ازدحام در این محوطه فرهنگی، كمی عجیب است. به نظر می آید اولین وظیفه یك شهردار، تامین آرامش و نظم شهر باشد. حفظ دستاوردها، حراست از نمادهای هویتی و نشانه هایی كه تاریخ یك شهر را نشان می دهند، بخش مهمی از وظایف شهرداران است، كه معمولا به هیچ انگاشته شده و می شوند.
شهرداران تهران در یك دهه اخیر بیشتر از آن كه به فكر این وجوه شهر باشند، یا تراكم فروخته اند و برج و بزرگراه ساخته اند، یا باغ های شمال شهر را ویران كردند تا مجتمع بسازند. نتیجه این كه، میراثی كه به شهردار فعلی رسیده و حاشیه های بی انتها شهرداری، فرصتی برای توجه كردن به نمادهای فرهنگی پایتخت مظلوم و گرفتار نگذاشته است. پایتختی كه زیبایی و شكوهش را از دست داده و هر روز بیشتر از روز قبل مورد تهاجم شهروندان و مدیرانی قرار می گیرد كه از شهرهای دیگر به تهران سرازیر شده اند، آمده اند پول در بیاورند، پیشرفت كنند و به مراتب بالاتری برسند. جماعتی كه تعصبی به این شهر ندارند و با آن خاطره ندارند. محله های اصیلش را نمی شناسند و یادشان نمی آید تهرانی های واقعی، چه خصلت ها و آدابی داشتند.
آقای حناچی! شما كه در رشته معماری تحصیل كرده اید و متولد تهران هستید، حتما بیشتر از من می دانید تئاتر شهر یك معماری ویژه و منحصر به فرد دارد. دست كم شما، كه متولد این شهر هستید یك مرتبه در هفته به محله های تهران سر بزنید، به نمادهای هویتی آن رجوع كنید و وضعیتشان را ببینید. امیدوارم این گشت و گذار فقط به برج میلاد یا پردیس سینمایی ملت ختم نشود.
شما را به خدا ببینید این شهر و ساكنانش چطور زندگی می كنند. هجوم دستفروشان در میدان تجریش، میدان هفت تیر و چهار راه ولی عصر(عج) را ببینید و برایش چاره كنید. قرار نیست ملت بی نوا را از نان خوردن بیاندازید، اما كاش این گره كور را باز كنید. سیمای پایتخت به شدت كریه و فقیر شده است.
آقای شهردار، شما را به خدا یك شب در ایستگاه متروی تئاتر شهر پیاده شوید و ببینید چه اتفاقاتی در حاشیه این فضای فرهنگی و هنری در جریان است. اصلا بی خیال تئاتر و اعتبارش، این شكل از بی نظمی، بی سلیقگی و آشفتگی شایسته پایتخت است؟
شما شهردار استراتژیك ترین شهر ایران هستید، اجازه ندهید روند تخریب تهران ادامه یابد. پایتخت علاوه بر مشكلات بزرگی همچون ترافیك، ازدحام، آلودگی و... از بی تدبیری رنج می برد.
آقای شهردار! تدبیر كنید و به فكر احیای هویت از دست رفته این شهر باشید.


منبع:

1398/09/07
12:23:16
5.0 / 5
4654
تگهای مطلب: زندگی , زیبایی , سینما , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری