بهمن صالحی شاعر گیلانی درگذشت

بهمن صالحی شاعر گیلانی درگذشت كاراموند: ایسنا/گیلان بهمن صالحی شاعر گیلانی یكی از آخرین شاگردان نیما یوشیج امروز در سن 82 سالگی فوت كرد.


بهمن صالحی متولد سال ۱۳۱۶ در شهر رشت و یكی از استعدادهای درخشان دوران خویش است. وی كه قبل از انقلاب تمایل به تغزل با رویكردهای اجتماعی - آرمانگرایانه داشت، بعد از طلوع سپیده انقلاب اسلامی، همچون خیلی از شاعران مستعد و دارای ریشه های اعتقادی، اشعارش رنگ و بوی اجتماعی - آیینی گرفته و تجربیات وی از شعر اجتماعی توانسته به رویكرد جدیدش غنایی دوچندان بخشد.
صالحی از سال ۱۳۳۳ به سرودن شعر پرداخت كه شعرهای او از سال ۱۳۳۵ بطور مداوم در مجلاتی همچون «فردوسی»، «سپید و سیاه» و «امید ایران» منتشر می شد. وی در آغاز بیشتر به قالب غزل می پرداخت، اما بعد از آشنایی با نیما یوشیج به سرودن شعر نیمایی روی آورد. در سال ۱۳۴۵ نخستین مجموعه شعر خودرا با نام «افق سیاه تر» منتشر نمود.
مشخصه اصلی آثار بهمن صالحی آن است كه اشعارش بی دست انداز و با روابط ساده است. چیزی بیشتر از اینكه مخاطب در نگاه نخست خود دریابد، نمی خواهد عرضه نماید، اما حس آن در ذهن ادامه می یابد.
از صالحی كتاب های مختلفی همچون «باد سرد شمال»، «كسوف طولانی»، «نخل سرخ»، «میثاق عاشقان»، «بانوی آب»، «خطوط دلتنگی»، «مردی از گیلان» و «گزیده ادبیات معاصر» چاپ شده و محور اصلی این آثار نیز اجتماعی، مذهبی، دینی، دفاع مقدس، یادكرد بزرگان گیلان و عشق به ایران اسلامی است.
بیان احساسات و عواطف شخصی در منقبت اهل بیت(ع) و شخصیت های فرهیخته جامعه از وی چهره ای ممتاز در عرصه ادبیات انقلاب اسلامی نشان میدهد.
صالحی دست كم ۶۰ سال با شعر زیسته، اما برجستگی «عاطفه» در اشعار جوانی و «اندیشه» در اشعار متاخرش از وی چهره ای ماندگار و به یادماندنی در ادبیات معاصر بر جای گذاشته است.
این شاعر گیلانی كه یكی از آخرین شاگردان نیما یوشیج بود بعد از طی یك دوره بیماری، امروز در سن ۸۲ سالگی فوت كرد.
منبع:

1398/09/05
15:09:18
5.0 / 5
4663
تگهای مطلب: شعر , فرهیخته , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری