جشنواره موسیقی دانشجویی صبا شروع شد؛

عصبانیت دبیر و طرح چند انتقاد با خنده

عصبانیت دبیر و طرح چند انتقاد با خنده به گزارش كاراموند آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی صبا شامگاه شنبه دوم آذر با حضور برخی از دانشجویان و هنرمندان در تالار فارابی دانشگاه هنر تهران برگزار گردید.به گزارش كاراموند به نقل از مهر، آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی «صبا» شامگاه شنبه دوم آذر ماه با حضور برخی از دانشجویان و هنرمندان در تالار فارابی دانشگاه هنر تهران برگزار گردید. در ابتدا علی توكلی كه اجرای این برنامه را برعهده داشت، به پشت تریبون آمد و ضمن خوشامدگویی به حضار، از آنها درخواست نمود تا با عنایت به درگذشت استاد حسین دهلوی یك دقیقه سكوت كنند. این در شرایطی است كه بابك خضرایی مشاور بخش پژوهشی جشنواره موسیقی صبا به روی صحنه آمد و متنی را در مورد استاد حسین دهلوی قرائت كرد.
اجرای گروه همنوازان كردستان از بخش های بعدی این برنامه بود.
انتقادهای آقای مدیر و علل عدم حضور برخی از هنرمندان خارجی
حمید عسكری رئیس دانشكده موسیقی دانشگاه تهران هم در این مراسم اظهار داشت: از پاییز سال ۹۶ سیمرغ جشنواره موسیقی صبا به پرواز درآمد. به این علت از واژه سیمرغ استفاده می كنم كه در این دو سال با وجود دشواری ها، سختی ها و پیچیدگی های فراوانی روبه رو بودیم. دراین مدت قیمت دلار رشد سه الی چهار برابری داشت، قیمت بنزین سه برابر شد و در یك هفته گذشته شبكه اینترنت جهانی در ایران با قطعی روبه رو بود.
وی افزود: همین قطع شدن اینترنت سبب شد بعضی از میهمان هایی كه قرار بود از خارج از كشور در این مراسم حضور پیدا كنند، این امكان برایشان فراهم نشود و ما از حضور آنها در دومین جشنواره موسیقی صبا محروم شویم. اما دومین دوره این جشنواره به نقطه ای رسید كه با استقبال گرم و حضور شما عزیزان دانشجو به راه اندازی شد. به هر ترتیب سیمرغ جشنواره موسیقی صبا در دو سال قبل مراحل سختی را سپری نمود و باید به این جوانان خلاق، خوش ذوق و با پشتكار جانانه تبریك اظهار داشت كه نهایتاً كار را به این نقطه رساندند. خیال مهم ترین عنصر هنر است و هنرمند با خیالش از مابقی افراد جدا می شود و همهما می خواهیم دنیای بهتری داشته باشیم و خیال ما، خیال دنیای بهتر است.
محمدرضا تفضلی مشاور هنری جشنواره هم بعد از سخنان عسگری برنامه های دومین دوره جشنواره موسیقی صبا را شرح داد.
بخش دیگر مراسم افتتاحیه دومین دوره جشنواره موسیقی صبا به دونوازی پیانو مروارید آقاپور و گیتار محمود محب زاده اختصاص داشت كه این دو هنرمند دقایقی به اجرا پرداختند. ضمن اینكه اجرای گروه كُر آوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی هم بخش دیگر این مراسم بود كه این گروه به اجرای ۵ قطعه پرداخته و اجرای بی نقصی را به نمایش گذاشتند.
آقای دبیر و متن تندی كه قرائت نشد
پوریا رمضانیان دبیر دومین جشنواره موسیقی صبا هم در این برنامه اظهار نمود: بنده شب گذشته متنی انتقادی و گلایه آمیز را آماده كرده بودم كه بعنوان دبیر جشنواره در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره موسیقی صبا قرائت كنم اما به علت اینكه در ابتدای مراسم دكتر بابك خضرایی متنی را در مورد استاد حسین دهلوی قرائت كرد، بعنوان یك موسیقیدان مجدداً به روحیات او تأمل كردم؛ به اینكه علیرغم تمام بی انصافی هایی كه در حق این بزرگمرد تاریخ موسیقی ایران گذشت، اما با استقامت و تحمل این زندگی را گذراندند.
وی افزود: دكتر حمید عسكری ریاست دانشكده موسیقی دانشگاه هنر هم مسائلی كه در این دو سالی كه جشنواره موسیقی صبا برگزار شد، مطرح نمودند و برعكس بنده كه می خواستم این مسائل را با اخم بیان كنم اما او با لبخند بیان كردند، همین طور بعد از شنیدن قطعات گروه كُر اوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی كه فضای موسیقایی و روحانی بوجود آورده اند، فكر می كنم به خودم اجازه ندهم كه این متن راقرائت كنم. بنده مسئولیت تمام اتفاقات جشنواره را عهده دار هستم و وظیفه خودم می دانم كه از تك تك شما عزیزان تشكر كنم كه از جشنواره موسیقی صبا حمایت كردید و امیدوارم كه تا آخر جشنواره باما همراه باشید و اگر قصوری بود، مقصر آن بنده هستم.
سیاوش مهرآیین دبیر بخش میان رشته ای جشنواره و سرپرست تیم طراحی گرافیك هم به روی صحنه رفت و لحظاتی به صحبت پرداخت. ضمن اینكه در اواخر این مراسم هم كارن كیهانی و هادی مجیدی روی صحنه آمده و با مجری برنامه درباره برنامه های اختتامیه جشنواره موسیقی صبا و یادبود استاد پرویز مشكاتیان به گفتگو پرداختند.
اجرای قطعه ای از مجید تحریری با نام «بیدار شو» با حضور سهراب شهیدی و حسین محرمی و علی علائی حسن ختام مراسم افتتاحیه دومین جشنواره موسیقی صبا بود و تم اصلی این اثر هم برگرفته از قطعه مثنوی افشاری استاد محمدرضا شجریان بود.

1398/09/03
23:20:40
5.0 / 5
4334
تگهای مطلب: اینترنت , تالار , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری