كمیسیون اتحادیه جهانی خیرین مسلمان و موسسات خیریه جهان اسلام انجام شد

كمیسیون اتحادیه جهانی خیرین مسلمان و موسسات خیریه جهان اسلام انجام شد كاراموند: كمیسیون اتحادیه جهانی خیرین مسلمانان و موسسات خیریه جهان اسلام با حضور تعدادی از علمای جوامع اسلامی در تهران اجرا شد.به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، در ابتدای این نشست حسین انواری، سرپرست سابق كمیته امداد امام خمینی(ره) و رئیس كمیسیون اتحادیه مسلمانان با بیان این مطلب كه بشر بطور مداوم نیازهایی را دارد، گفت: میزان منابع موجود در عالم برای توجیه نیازهای بشر كافی نیست، این بدان معنا نیست كه طبیعت این نیاز را برای بشر فراهم ننموده باشد چون عدالت كافی در توزیع وجود ندارد منابع در اختیار انسان ناكافی اعلام می شود.

وی افزود: خیررساندن جزء خاصیت فطری انسان هاست. خیررسانی امری است كه برای اقشار جامعه وجود دارد اما اگر همین فطرت هم مدیریت نشود شاهد این هستیم كه بیشتر منابع و امكانات در دست یك سری افراد خاص قرار می گیرد و باردیگر برخی افراد جامعه نیازمند می شوند، در اینجا است كه نیاز شكل گیری اتحادیه خیرین مسلمان و موسسات خیریه جهان اسلام احساس می شود.

رئیس كمیسیون اتحادیه مسلمانان اظهار داشت: خیرین جهان اسلام باید این امكانات و فطرت پاك انسانی را مدیریت كنند و این اتحادیه می تواند این امر را مدیریت كند، كار مهم دیگر این كمیسیون اولویت بندی نیازهای جوامع اسلامی است، اگر نیازهای اصلی تامین نشود در این صورت حتی اگر نیازهای فرعی تامین گردد گره گشا نیست، در نتیجه باید بدانیم كه مدیریت امكانات، اولویت بندی و تسهیل در این كار سه اصل مهمست كه باید در این اتحادیه به آن پرداخته شود.

انواری اشاره كرد: اتحادیه جهانی خیرین مسلمان به جهت ایجاد شبكه ی ارتباطی میان خیرین و موسسات خیر جهان اسلام می تواند گامی مهم در جهت گسترش گفتمان حمایت گرایانه ی اسلامی و بستری در اجرای راهبرد «دیپلماسی حمایت» و تشكیل امت اسلامی و تحقق تمدن نوین اسلامی باشد.

وی اضافه كرد: در «دیپلماسی حمایت» باید به ارائه راهكارها، الگوی مناسب و باورپذیری این امر توجه داشته باشیم. شناسایی خیرین، حمایت مادی و معنوی در جهت بسترسازی و ایجاد جامعه تقریب نهاد خیرین، بهره مندی از ظرفیت خیرین، الگوسازی، ارائه خدمات مشاوره ای، ایجاد فرصت های جدید جهت عضویت در ساختارهای نودوستانه و حمایت گرایانه و ایجاد نقش جهانی در كمك رسانی در حوادث طبیعی و غیر مترقبه همچون اهداف این اتحادیه است.

رئیس كمیسیون اتحادیه مسلمانان اشاره كرد: یمن و فلسطین اولویت اول است و برنده فردی است كه برای كمك به دیگران در این امر سبقت بگیرد.

انواری با ارائه پیشنهادی در خصوص تشكیل یك شبكه اجتماعی اظهار داشت: شناسایی و تجمیع گروه هایی كه در كشورهای دیگر فعالیت خیرخواهانه دارند باید انجام و سپس با آنها ارتباط برقرار كرد و از الگوهای مناسب آنها بهره برد.

كمك به جوامع بحران زده اسلامی بركات الهی را به همراه خواهد داشت

مولوی عبدالرحیم نامدار نائب الرئیس اتحادیه خیرین مسلمان در ادامه با بیان این كه خداوند در قرآن می فرماید: «انسان های مسلمان تمام آن چه خداوند به شما مكنت داده در راه خدا انفاق كنید»، اظهار داشت: اگر ما به فكر اسیران و بحران زده های بحرین، عراق، یمن، فلسطین، پاكستان، سوریه و... باشیم خداوند بركات خودرا بر ما نازل خواهدنمود.

وی اضافه كرد: بنیان گذار حكومت اسلامی ایران با تاسی از رسول خدا(ص) و اهل بیت(ع) اشاره داشت: «ملت ایران در راه خدا خرج كنید تا خدا نعمت خودرا بر شما روا كند.»

نائب الرئیس اتحادیه خیرین مسلمان اظهار داشت: ما باید تعریف قلوب نماییم و دل دیگران را بدست بیاوریم و این را پیامبر رحمت(ص) به ما آموزش دادند.

عمار شبر از اساتید حوزه علمیه عراق در ادامه با بیان این مطلب كه گزارش ها باید در این اتحادیه به صورت عملی باشد، اظهار داشت: پس از بررسی اتحادیه باید اقدامات لازم را در جهت پیش برد اهداف داشته باشیم و با آنهایی كه می خواهند كمك كنند تماس گرفته و نیازهای ضروری جهان اسلام را اعلام كنید، ما در عراق افراد نابغه زیادی داریم كه نمی توانند درس بخوانند و مزدوران اسرائیل آنها را شناسایی و به اروپا می برند، این افراد شاید بعدها دشمن ما شوند برای اینكه ما نتوانستیم امكانات را برای آنها فراهم نماییم.

نیازمند یك شبكه ی حمایتی در میان كشورهای اسلامی هستیم

در ادامه حجت الاسلام سید عبدالله حسینی مشاور دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با ارائه موفقیت هایی كه در بعضی دولت ها و سایر ادیان الهی در امتداد از بین بردن فقر در میان جوامع خود داشته اند، اظهار داشت: اگر به جامعه ی یهودیان و خجه ها بنگریم خواهید دید كه در میان آنها فقیری وجود ندارد و حتی شیعه های اسماعیلی هند نیز در میان خود فقیری ندارند، همیشه این سوال را باید از خود داشته باشیم كه یهودی ها و صهیونیست ها از نظر مالی چگونه مشكل خودرا حل كردند و با تشكیل سازمان ایپك هر سناتور آمریكایی را می خرند.

وی اضافه كرد: وقتی بنده در تانزانیا میهمان خجه های اثنی عشری بودم آنها یك راه كار داشتند بدین شكل كه بودجه یك ساله را می‎ نوشتند و هر یك از حاضرین برای رفع هركدام از مشكلات داوطلب می شدند. ما باید از تجربه این افراد استفاده نمائیم و یك شبكه ی حمایتی در میان كشورهای اسلامی داشته باشیم.

رقیه شبلی كرمانشاهی از اساتید دانشگاه شام و جامعه االمصطفی در ادامه این نشست اظهار داشت: بنده در حدود هفت سال در بحران سوریه بوده ام و در آنجا شاهد بودم كه چگونه مردم و به خصوص كودكان آنها در بحران بودند، البته مسئولین و خیرینی بودند كه از آنها حمایت كنند اما حمایت در این اتحادیه برای رفع مشكلات آنها باید با برنامه ریزی باشد. تامین نیاز آنها باید به صورت دائمی باشد نه موقت.

در ادامه فرشید ارناسی از تركمن صحرا با ارائه این راه كار كه ما باید اولویت اصلی خودرا روی بحث آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت بگذاریم، اشاره كرد: اگر دانش آموزان از همان سنین ابتدایی مورد توجه قرار بگیرند و برای مسائل آموزشی آنها اهمیت قائل شویم در این صورت می توانیم آینده بهتر و به دور از فقر را برای آنها بسازیم، در این صورت آنها قدرت علمی شان بالا می رود و راحت تر می توانیم در مقابل قدرت ها بایستیم.

در ادامه سید صادق موسوی از لبنان با اشاره به آیه ای از قرآن كه خداوند در آن می فرمایند: « انفاق كنید و بدانید كه اموال در دست شما امانت الهی است»، اظهار داشت: اگر به این مساله دقت كنیم آن زمان است كه می توانیم به سایر افراد جامعه كمك نماییم و این كمك ما بدون منت است، اگر این دیدگاه را داشته باشیم آن زمان است كه ما به سراغ افراد نیازمند می رویم.

راه كارهای خیریه با راهبردهای جدید باید اصلاح شود

حجت الاسلام مصطفی بردبار دبیر هیات امنا و هیات مدیره سازمان خیر اسلامی در ادامه با اشاره به سخنی از شهید مطهری اظهار داشت: «شهید مطهری می گوید: «عدالت هدف نهایی مومن و اسلام نیست، عدالت عالی ترین مقدمه و دستاورد برای توحید است»، اگر به رفتارهای خیرخواهانه به این شكل نگاه نماییم راحت تر می توانیم در این امر حركت نماییم.»

وی در ادامه با اشاره به نامه ۲۰۹ نهج البلاغه امام علی(ع) كه در آن می فرمایند «خدا واجب كرده است كه پیشوایان عدالت خودرا در سطح ضعیف ترین مردم نگه دارند تا هیجان فقر موجب نشود كه فقیر از دین خداود گریزان شود.»

حجت الاسلام بردبار اشاره كرد: سوژه خیریه در دنیا پر چالش ترین عناوین دوران معاصر است كه گرفتار انحراف های زیادی در دنیا شده است، خلیی ها امروز پولشویی ها و مطامع سیاسی خودرا از این دریچه انجام می دهند.

دبیر هیات امنا و هیات مدیره سازمان خیر اسلامی اشاره كرد: خداوند متعال منابع كشورهای جهان اسلام را در دنیا برتر قرار داده است و نظام سلطه با استعمار، تحقیر منابع انسانی و همین طور قرار دادن حكام ظالم نگذاشتند از این نعمت ها به بهترین شكل بهره برداری شود.

وی اضافه كرد: راه كارهای خیریه با راهبردهای جدید باید اصلاح گردد و دیگر شیوه های سنتی پاسخگو نیست و باید منابع پایدار برای خیریه ها ایجاد كرد، به همین دلیل ارتباط ها در این زمینه باید تقویت شود.

باید به زیرسخت های كشورهای اسلامی توجه ویژه كرد

در ادامه محمد برجاوی از فعالان جبهه مقاومت لبنان اظهار داشت: امام خمینی(ره) نظرشان براین بود كه مستضغین باید در شورهای اسلامی مورد توجه قرار بگیرند، بدین سبب توجه به زیرساخت های كشورهای اسلامی در سرلوحه كار است.

وی افزود: كمیته امداد امام خمینی(ره) در لبنان به صورت مستقل عمل می كند و در داخل و خارج از كشور ما به مستضعفان كمك می نماید، كمیته امداد در لبنان ۱۴هزار نفر را تحت پوشش خود قرار داده است.

این عضو جبهه مقاومت اشاره كرد: صهیونیست ها اهتمام دارند در این راه ما را عقب بیندازند، آنها در حمله به لبنان موسسات اسلامی را هدف قرار می دادند، هم اكنون در یمن و فلسطین خطراتی داریم و آن هم مساله یهودی سازی قدس شریف است، فلسطینی ها خصوصاً در قدس با مشكلاتی مواجهند، امروز همه باید در كنار مردم فلسطین باشیم.

برجاوی اظهار داشت: اهمیت این اتحادیه در این است كه ابتدا همدیگر را خواهیم شناخت و سپس توانمندی های خودرا می توانیم بین هم منتقل كرده تا نیازمندی های مستضعفین جهان اسلام را برطرف نماییم.

اتحادیه جهانی خیرین مسلمان باید به دنبال توسعه هسته های مردمی باشد

محمد محمدی فر عضو هیات موسسه اتحادیه خیرین مسلمان و نماینده كمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان این كه یكی از چالش های پیش رو در جهان ارائه خدمات انسانی به دیگران است، اظهار نمود: متاسفانه این مساله مورد سوءاستفاده های سیاسی فرقه ای قرار می گیرد، برای از بین رفتن این سوءتفاهم و خدمت ناب به محرومین حتما تفكر و تدابیری باید اندیشیده شود.

وی افزود: در جهان اسلام با مساله ی فقر راهبردی مواجه هستیم. آنچه مهمست رعایت اولویت در جوامع محروم مسلمان است كه یمن و فلسطین در راس این اولویت است، البته از موازی كاری و پراكندگی هم باید پرهیز كرد.

عضو هیات موسسه اتحادیه خیرین مسلمان اشاره كرد: ابتدا شبكه خیر و احسان اسلامی در چارچوب تقریب مذاهب اسلامی باید به دنبال توسعه هسته های مردمی باشد و از این ظرفیت بهره ببرد.

محمدی فر تصریح كرد: در فرهنگ دینی اسلام هر فرد می تواند انفاق كننده باشد، اگر این فرهنگ در همه جا بعنوان یك فرهنگ قالب جا بیافتد می توان به قوام حركت خود پایبند بود.

در ادامه فتحی الهرازی نماینده مردم سوئیس در این كمیسیون با بیان این كه تاكنون ۶ میلیون طفل در یمن مدرسه نرفتند، اظهار داشت: مركز موسسه ما در ژنو قرار داد، تا به امروز موسسه ما در یمن كار درختكاری انجام داده و توانسته ایم ۲۰۲۵ درخت كاشته و اهتمام داریم این تعدا را به دو میلیون درخت رتقاء دهیم، در مورد مسائل آموزشی هم به دانش آموزان یمنی و معلمان و هیات آموزشی آنها كمك می نماییم.

سید متقی مدیر موسسه امام صادق(ع) نیجریه در ادامه این نشست اضافه كرد: مناطق مسلمان نیجریه توسط صهیونیست ها تحت الشعاع قرار دارد، تعداد زیادی از مراكز دینی و خانه های مسلمانان توسط صهیونیست ها از بین رفته است، فلسطین و قدس اولویت همه است اما برادران خود در آفریقا را فراموش نكنید، آفریقا امروز مظهر فقر بوده و این در حالیست كه منابع طبیعی گسترده ای در آفریقا وجود دارد اما استعمار ما را از پای درآورده و امیدواریم به مسلمانان نیجریه كمك گردد.

در ادامه سیدعبداالهی نظام از سوریه اظهار داشت: در مورد سوریه همه می دانید كه چه شرایطی وجود دارد، مردم امروز خانه و مراكز اسلامی خودرا از دست دادند و تحریم اقتصادی فشار زیادی را به مردم این كشور وارد كرده است و خواستاریم ایران و كمیته امداد امام خمینی(ره) به مردم سوریه كمك كنند.

وی افزود: برخی كشورها موسسات خیریه ندارند یا موسسات آنها كم است، بدین جهت كمیته امداد باید تجربیات خود و همین طور كمك های مالی خودرا به این موسسات دریغ نكند، البته نباید به كمك های مالی خود از طرف ایران وابسته شد بلكه باید موسسات خودكفا را تاسیس نماییم و اینها بتوانند كمك ها خودرا ادامه بدهند، نمی توان از ایران انتظار داشت به همه كشورهای اسلامی كمك نماید.

منبع:

1398/08/25
01:50:50
5.0 / 5
4435
تگهای مطلب: اهدا , بحران , برند , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری