برگزاری مسابقه كتابخوانی با محوریت زندگی شهید زین الدین

برگزاری مسابقه كتابخوانی با محوریت زندگی شهید زین الدین كاراموند: ایسنا/قمرئیس موسسه حماسه 17 از برگزاری مسابقه كتابخوانی ˮتنها، زیر بارانˮ با محوریت زندگی شهید زین الدین آگاهی داد.به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، سردار حسین كاجی، امروز در نشستی خبری با اشاره به اینكه قم مركز تحولات فرهنگی كشور است ولی كاری به صورت اختصاصی برای شهدای آن نشده است، اظهار داشت: موسسه حماسه 17، مردم نهاد و به صورت موقوفه است كه در مورد شهدای قم به فعالیت می پردازد.

وی با اشاره به اینكه كار موسسه از سال ۹۰ با جمع آوری آثار شهدای استان قم آغاز شد، اضافه كرد: حدوا ۶۰۰ ساعت فیلم زمان جنگ تحمیلی از رزمندگان و ۲۳ هزار سند عملیاتی جمع آوری شده است همین طور نزدیك به هزار ساعت صدای بی سیم و هدایت عملیات و سخنرانی های در رابطه با دفاع مقدس مربوط به قم جمع شده است.

رئیس موسسه حماسه ۱۷ با اشاره به اینكه بالای ۳۰۰ ساعت صوت سخنرانی و هدایت عملیات و... از شهید زین الدین داریم، اشاره كرد: نزدیك به ۸۰ جلد كتاب توسط این موسسه تابحال نوشته شده كه ۶۵ سردار لشگر ۱۷ در چارچوب این كتب معرفی شده اند و برخی كتب همانند خط عاشقی هم به صورت موضوعی برای منبری ها و مداحان تدوین شده است.

كاجی افزود: خودسازی به سبك شهدا از آثار تولید شده توسط موسسه است كه اگر جوانان به آن بازگشت كنند برایشان مفیدست همین طور كتاب اقتصاد مقاومتی در امتداد فرمایشات حضرت آقا نشر یافته است.

مصاحبه با ۲۸۰۰ پدر و مادر شهید

وی با اشاره به اینكه اسناد عملیات های لشگر ۱۷ در چارچوب ۴ جلد كتاب تدوین شده است، اظهار نمود: از كارهای دیگر مصاحبه شفاهی با والدین شهدا همراه با تولید فیلم از ایشان است كه بخش كوتاهی از آن به شهید خانواده اختصاص دارد؛ در این راستا ۲۸۰۰ پدر و مادر شناسایی و مورد مصاحبه قرار گرفتند و هزاران خاطره به نفس آنان تولید شد.

كاجی با اشاره به اینكه رزق حلال، ارتباط با روضه و مسجد و روحانیت مهمترین محور مباحث این خاطرات است، افزود: در خاطره یكی از مادران شهدا بیان شده كه ما ۱۶۰ سال روضه(در چند نسل) در خانواده داشته ایم و همین سبب شده تا شهید این خانواده متفاوت از دیگر شهدا باشد.

مسابقه كتابخوانی "تنها زیر باران"وی در بخش دیگر به تشریح مسابقه كتابخوانی «تنها زیر باران» روایت زندگی شهید مهدی زین الدین پرداخت و اظهار داشت: شهید زین الدین علمدار شهدای قم بعنوان فرمانده لشگر است و این كتاب می تواند به خصوص برای قشر نوجوان و جوان برای الگوگیری مناسب باشد.

وی با اشاره به سبب انتخاب این كتاب برای مسابقه اضافه كرد: این كتاب از شروع تولد شهید زین الدین تا موقع شهادت را یاد شده قرار داده و بر خلاف برخی كتب است كه تنها به مقطعی از زندگی یك شهید می پردازند.

كاجی با اشاره به اینكه مقطع فرماندهی لشكر شهید زین الدین با همه اهمیت به نظر من شاخص ترین مقطع زندگی ایشان نیست، اشاره كرد: مطقع شاخص زندگی ایشان زمانی است كه در سن ۱۹ سالگی مسئول عملیات سپاه سوسنگرد می شود و آنجاست كه حسن باقری می گوید من یك جوان متعالی كشف كردم.

وی افزود: وی طراحی عملیات «یا مهدی» را در آن مقطع انجام داد در صورتیكه مبادرت به عملیات مدتی در بن بست قرار گرفته بود؛ زین الدین پس از یك هفته بررسی اطلاعاتی و عملیاتی، این بن بست را می شكند و متعاقب آن كارهای اطلاعاتی و عملیاتی علمیات فتح الفتوح كه ریشه خیلی از پیروزی های بعدی ما در عملیات های دیگر شد توسط ایشان صورت گرفت.

اولین مسابقه بومی برای شهدای قم است

رئیس موسسه حماسه ۱۷ بیان كرد: از دیگر خصوصیات این كتاب قلم روان و ساده آن است كه هر كسی آنرا خوانده به این امر اذعان دارد.

وی با اشاره به اینكه سه كتاب برای شهید زین الدین همچون "پا به پای زین الدین" و "تنها زیر باران" توسط این موسسه انتشار یافته است اظهار نمود: كتاب اول چون بیشتر از هزار صفحه است و تنها سخنان شهید زین الدین است مناسب برای مسابقه نبود پس تنها زیر باران بعنوان كتاب مسابقه در نظر گرفته شد و هر كسی با هر سن و سال و جنسیت آنرا بخواند در سبك زندگی او مفید خواهد بود.

كاجی با اشاره به اینكه این مسابقه نخستین مسابقه بومی برای شهدای قم است، اشاره كرد: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم، سپاه، صدا و سیمای قم و ستاد كنگره شش هزار شهید استان قم در برگزاری این مسابقه همكاری دارند.

راه های شركت در مسابقه كتابخوانی

رئیس موسسه حماسه ۱۷ اظهار داشت: زمان این مسابقه از ۱۳ آبان بعنوان روز استكبارستیزی تا ۱۲ بهمن ماه ۹۸ است و علاقه مندان برای تهیه آن می توانند به فروشگاه های كتاب در سراسر كشور بازگشت كنند، همین طور امكان خرید پیامكی و اینترنتی كتاب وجود دارد.

وی اضافه كرد: جوایز این مسابقه هم شامل اهدای سه میلیون تومان به سه نفر اول بعنوان كمك هزینه كربلا، ده جایزه كمك هزینه مشهد به مبلغ یك میلیون تومان و صد كارت هدیه صدهزار تومانی به صد نفر است.منبع:

1398/08/12
15:06:07
5.0 / 5
4398
تگهای مطلب: اهدا , اینترنت , جایزه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری