مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:

سرانه مطالعه در آذربایجان شرقی حدود ۱۱ الی ۱۳ دقیقه است

سرانه مطالعه در آذربایجان شرقی حدود ۱۱ الی ۱۳ دقیقه است به گزارش كاراموند مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان این كه هم اكنون سرانه ی مطالعه در استان حدود 11 الی 13 دقیقه است، اظهار داشت: این رقم حتی از سرانه كشوری نیز پایین تر بوده و این درحالی است كه در كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه سرانه مطالعه به شكل قابل توجهی بالا است.


به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، محمد محمدپور در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه كتاب در ارتقای سرانه ی مطالعه در جامعه، هدف از برگزاری این رویداد فرهنگی در تبریز را ارتقای سرانه مطالعه مردم به ویژه نسل جوان و افزایش سهم كتاب در سبد خانواده ها عنوان نمود.
وی به سبب های پایین بودن سرانه ی مطالعه در كشور و استان اشاره نمود و اظهار داشت: عوامل مختلفی می تواند در پایین بودن رغبت به مطالعه در استان دخیل باشد كه از آن جمله می توان به خانواده بعنوان ركن و مهد تربیت فرد و زمینه ساز رغبت به مطالعه اشاره نمود.
وی ادامه داد: فرهنگ كتابخوانی باید از همان دوران كودكی و توسط والدین به بچه ها آموزش داده شود و كودك خودرا در فضایی آكنده از دانش و آگاهی و كتاب و كتابخوانی مشاهده كرده و روند رشد و تكامل خودرا لابه لای كتاب ها طی نماید.، اما متاسفانه امروزه بخاطر درگیر بودن خانواده ها با مشكلات و مسائل اقتصادی، از كتاب و كتابخوانی فاصله گرفته اند و این امر سبب شده كتاب جایگاه شایسته و مطلوبی در خانواده ها نداشته باشد.
وی ادامه داد: مدرك گرایی جامعه، عامل مهم دیگر كه به افت مطالعه در جامعه منجر شده است؛ به نحوی كه متاسفانه در دهه های گذشته مدرك گرایی جایگزین آگاهی بخشی و آگاهی افزایی شده و این امر سبب شده فرد چه در مدرسه و چه در دانشگاه صرفا برای ستاندن مدرك مطالعه كند و به مطالعات عمومی اهمیتی ندهد.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از دیگر عوامل پایین بودن سرانه ی مطالعه را تقدم نگرش اقتصادی در جامعه عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه این نوع نگرش سبب شده تا كتاب در اولویت های بعدی افراد چه در سطح مردم و چه مدیران قرار گیرد.
محمدپور تشریح كرد: متاسفانه گاه تولید كتاب در دانشگاه یا محل كار و... برای كسب رتبه و امتیاز اتفاق می افت و بدین جهت كتاب تولید شده اقناع كننده و مخاطب محور نیست و این خود در كاهش رغبت به مطالعه اثرگذار می باشد.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همین طور نوع ارائه ی كتاب را در افزایش یا كاهش علاقه به مطالعه مهم ارزیابی كرد و اظهار داشت: ناشر باید بتواند كتاب را به شكلی منتشر كند كه از نظر صفحه آرایی، حروف چینی، آرایه های داخلی كتاب، طراحی روی جلد و حتی قطع كتاب و... نظر خواننده را به كتاب جلب نماید.
محمدپور برگزاری نمایشگاه كتاب را در تغییر نگرش و ذائقه ی مردم نسبت به كتاب و مطالعه مهم عنوان نمود و اظهار داشت: مسیر توسعه پایدار و مطلوب جامعه از گذر كتاب و مطالعه اتفاق می افتد.
بر طبق این گزارش، هفدهمین نمایشگاه بین المللی كتاب تبریز ۲۹ مهر لغایت ۴ آبان در نمایشگاه بین المللی كتاب تبریز برگزار می شود.
منبع:

1398/07/21
19:51:13
5.0 / 5
4379
تگهای مطلب: دانشگاه , فرهنگ , مد , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری