مراسم ازدواج لاكچری

مراسم ازدواج لاكچری كاراموند: فرهنگ مردم ما پر از سنت‌های خوب و پسندیده می باشد؛ سنت‌ها و عرف‌هایی كه از قدیم تا به امروز باقی‌ مانده و نسل‌به‌نسل و سینه‌به‌سینه منتقل شده اما گاهی درمیان آن‌ها رسم‌ و رسوم دست‌وپاگیری هم وجود دارد.


 فرهنگ مردم ما پر است از سنت‌های خوب و پسندیده؛ سنت‌ها و عرف‌هایی كه از قدیم تا به امروز باقی‌ مانده و نسل‌به‌نسل و سینه‌به‌سینه منتقل شده‌ است اما گاهی درمیان آن‌ها رسم‌ورسوم دست‌وپاگیری هم پیدا می‌شود كه نه‌تنها نشان از فرهنگ زیبا و غنی مردم ما ندارد، بلكه تاحدودی مردم ما را مردمی سطحی‌نگر و تجمل‌گرا هم جلوه می‌دهد. این روزها دختران و پسران زیادی در آستانه‌ی ازدواج قرار دارند كه از ترس همین آداب‌ورسوم، ناچار دور ازدواج را خط كشیده‌اند. آن‌دسته از جوانان هم كه ازدواج كرده‌اند، درگیر همین قبیل آدابند تا بتوانند زیر یك سقف، زندگی مشتركشان را آغاز كنند. از مخارج سرسام‌آوری مثل خرید جهیزیه‌ی سنگین و رهن خانه‌ی بزرگ و شیك بگیرید تا خرید سر عقد و طلا و هزارویك جور هزینه‌ی دیگر كه اطرافیان توقعش را دارند. دختر و پسر، بلاتكلیفی و سردرگمی دوران عقد را به جان می‌خرند، چون نمی‌توانند از این هفت‌خوان عبور كنند و از پس مخارجش بربیایند. گاهی بد نیست در زندگی، تابوهای ساختگی را شكست و از آن‌ها گذشت. گاهی لازم است متفاوت بود. اگر قرار باشد همه‌ی ما بدون آنكه بدانیم «چرا» یك دستورالعمل مشخص برای زندگی‌مان داشته باشیم، دنیایمان می‌شود دنیای «مینیون»ها! گاهی به‌جای اینكه مثل مینیون‌ها باشیم، باید تابوشكنی كنیم. باید خودمان را از میدان رقابتی كه دیگران برایمان ساخته‌اند، بیرون بكشیم و خود را دچار تجمل‌گرایی دیگران نكنیم. اینكه بعضی عرف‌ها را پس بزنیم و به برخی رسوم غلط «نه» بگوییم، خاص زمانی نیست كه نتوانیم به آن‌ها عمل كنیم و اوضاع اقتصادی‌مان اجازه ندهد؛ این خود ما هستیم كه باید نخواهیم عمل كنیم، حتی اگر دغدغه‌ی مالی نداشته باشیم.
 
..........................................
 
 
 
۴نكته‌ی مهم درباره‌ی خرید جهیزیه
 
جهیزیه همان اسباب و اثاثیه‌ای است كه خانواده‌ها برای شروع یك زندگی به زوج‌ها هدیه می‌دهند. لوازمی ضروری كه بدون وجودشان، چرخ خانه و زندگی نمی‌چرخد؛ مثل وسایل پخت‌وپز یا فرشی كه عروس و داماد زیر پایشان می‌ا‌ندازند. این روزها نه‌تنها مفهوم جهیزیه تغییر كرده است و وسایلی كه به این منظور خریده می‌شود، جزو وسایل ضروری محسوب نمی‌شود، بلكه گاهی عروس‌خانم تا سال‌ها به‌سراغ یكی‌دو قلم از وسایل خانه‌اش نمی‌رود. چرخ خیاطی، سربازكن برقی، سرخ‌كن، بخارشو، اتوی پرس، توستر، تخم‌مرغ‌آب‌پزكن، سرویس كارد آشپزخانه، چرخ‌گوشت و... هركدام از این وسایل ممكن است به‌ندرت استفاده شود، پس در مرحله‌ی اول وسایل غیرضروری را حذف كنید. در مرحله‌ی دوم هم به‌سراغ وسایلی بروید كه كاربرد یكسان دارند؛ مثل ماكروفر، آون‌توستر و گاز فردار یا بخارگر، اتوی معمولی و اتوی پرس. وجود یكی از این وسایل كارتان را راه می‌اندازد و قطعاً كارتان لنگ دیگری نمی‌ماند، مگر اینكه تخصصی از هركدام استفاده كنید كه كمتر چنین اتفاقی پیش می‌آید. در مرحله‌ی سوم وسایلی را حذف كنید كه شاید به آن‌ها نیاز داشته باشید اما برای شروع زندگی می‌توانید بدون آن‌ها هم سر كنید؛ مثل ماشین ظرفشویی یا آب‌میوه‌گیری. این وسایل قطعاً به كارتان می‌آید اما اگر برای شروع زندگی وجود نداشته نباشد، خللی در كیفیت زندگی‌تان ایجاد نمی‌كند و در مرحله‌ی چهارم وسایلی را كه عیناً مثل هم هستند، حذف كنید. دو دست روتختی، دو سرویس قاشق و چنگال، دو سرویس ظروف چینی و... بهتر است همه‌ی این دوتایی‌ها را یكی كنید.
 
 
 
خرید عقد مهم است، آرامش ما مهم‌تر
 
هنوز هم دربین بسیاری از خانواده‌ها رسم خرید عقد پابرجاست. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید كه به‌هر دلیلی می‌خواهید این خریدها را انجام دهید، چند نكته را باید به خاطر داشته باشید؛ نكاتی كه كمكتان می‌كند زودتر از بند آداب‌ورسوم نفس‌گیر پیش از ازدواج رها شوید و زندگی‌تان را هرچه بهتر و دوست‌داشتنی‌تر آغاز كنید. 
 
۱. لوازم اضافه نخرید:‌ به‌عنوان مثال اگر اهل لوازم آرایشی نیستید و به سلامت پوست‌تان اهمیت می‌دهید، نیازی نیست انواع كرم‌های آرایشی صورت را بخرید یا به‌دنبال خرید لاك‌های بی‌شمار و رنگارنگ باشید. اگر آقاداماد یك ماشین ریش‌تراش باكیفیت دارد، چه نیازی است كه دوباره ماشین ریش‌تراش بخرد؟ سعی كنید بدون اینكه به خوشایند دیگران توجه كنید، فقط لوازم «ضروری» را خریداری كنید. 
 
۲. گران نخرید: خرید ساعت مارك یا كت و شلوار گران‌قیمت، تأثیری بر كیفیت زندگی مشتركتان نمی‌گذارد. تنها چیزی كه در این رسم‌ورسوم دست‌وپاگیر می‌تواند به كمكتان بیاید، فداكاری و قناعت شماست، پس به‌سراغ اجناس گران‌قیمت نروید و سعی كنید با خریدی مختصر از این مرحله هم به‌سلامت عبور كنید. 
 
۳. بعدها بخرید: خرید سرویس طلا برای عروس، یكی از خریدهای كمرشكن و پرهزینه‌ی پیش از ازدواج است. خرید یك سرویس طلای مناسب چیزی حدود ۴، ۵میلیون تومان برایتان تمام می‌شود كه این رقم برای زوج‌هایی كه می‌خواهند تازه زندگی مشتركشان را آغاز كنند، اصلا رقم كمی نیست. شاید بهتر باشد این خرید را به تعویق بیندازید و اگر اطرافیان به شما فشار می‌آورند، سعی كنید ظریف‌ترین و كم‌وزن‌ترین سرویس‌های بازار را بخرید كه چیزی حدود ۲میلیون تومان قیمت دارند. ساده‌ترین راه هم این است كه به‌جای سرویس طلا، سرویس نقره بخرید و این موضوع را بین خودتان نگه‌دارید تا بعد در زندگی هر زمان كه احساس نیاز كردید و شرایطش را داشتید، برای خودتان طلا بخرید. در این فهرست، لوازم دیگری هم هست كه می‌شود خریدشان را به تعویق انداخت، پس با خیال راحت از فهرست خرید حذفشان كنید تا به مشكل مالی برنخورید. 
 
 
 
عروسیِ كم‌هزینه كه می‌گویند، یعنی چه؟ 
 
اگر می‌خواهید جشن ازدواج بگیرید اما نگران هزینه‌های آن هستید، می‌توانید با اجرا كردن چند راهكار ساده به مراد دلتان برسید. شاید در نگاه اول هركدام از این راهكارها، اندكی در هزینه‌یهایتان كاهش ایجاد كند، اما جمع این اعداد و ارقام می‌تواند عدد بزرگی باشد كه در زندگی‌تان تأثیرگذار خواهد بود.
 
مهم‌ترین نكته این است كه بدانید نیازی نیست همه‌ی جشن‌ها شبیه هم باشد و خودتان را برای این یك شب، تا چندین ماه یا حتی سال، درگیر وام و اقساطش كنید. قدیم‌ترها مردم با توجه به اوضاع‌واحوال خودشان، جشن عروسی را تدارك می‌دیدند اما این روزها افراد برای عروسی سعی می‌كنند مراسمی برگزار كنند كه جایگاهی بالاتر از جایگاه اجتماعی خودشان دارد. 
 
اگر می‌خواهید برای رزرو باغ یا تالار اقدام كنید، از این نكته غافل نشوید كه در روزهای تعطیل و پنجشنبه، بهای تالار و باغ بیشتر است، پس جشنتان را در اواسط هفته برپا كنید. اگر هم عجله‌ای ندارید، بگذارید پس از بهار و تابستان جشن بگیرید كه بهای تالارها و باغ‌تالارها یك تكان اساسی می‌خورد.
 
گل‌آرایی ماشین، میز و حتی خرید دسته‌گل عروس، هزینه‌بر است. شرایط را طوری رقم بزنید كه هزینه‌ها را كاهش دهید؛ برای مثال گل‌آرایی ماشین را ساده‌تر انتخاب كنید و اگر شرایط را نامساعد دیدید، گل‌آرایی میز را حذف كنید. 
 
در انتخاب آتلیه به‌دنبال اسم‌ورسمش نباشید. كفش آهنی به‌پا كنید و تمام شهر را در پی یك آتلیه‌ی خوب با قیمت مناسب بگردید. چیزی كه باید بیابید، یك آتلیه با سبك كار خاص و نورپردازی حرفه‌ای است. پكیج آتلیه‌های صاحب‌نام از ۵میلیون تومان شروع می‌شود كه همین پكیج را در آتلیه‌های گمنام‌تر تا ۲میلیون تومان هم پیدا می‌كنید. ضمناً تأكیدی وجود ندارد كه از مراسم شما، فیلم‌برداری حرفه‌ای بشود. شاید بتوانید هزینه‌ی آتلیه‌ی خود را به رقمی به‌مراتب كمتر هم برسانید.
 
بزرگ‌ترین سایز آلبوم، مناسب‌ترین سایز نیست. قطعی را انتخاب كنید كه نگهداری از آن ساده باشد و خیلی كوچك یا خیلی بزرگ نباشد. تعداد صفحات آلبوم و قطع آن، بر قیمت نهایی تأثیرگذار است. لطفاً منطقی انتخاب كنید و در لحظه تصمیم‌گیری نكنید. 
 
عكاسی مستند، عكاسی آتلیه، عكاسی باغ، عكاسی اسپرت و... نیازی نیست همه‌ی این عكاسی‌ها را انتخاب كنید. عكس اسپرت و عكس‌هایی را كه می‌شود بعدها انداخت، از پكیجتان حذف كنید و هزینه‌ی الكی برای خودتان نتراشید. همچنین عكس‌های مجلس را حذف كنید، چون این عكس‌ها را دخترخاله‌ و دخترعمه هم می‌توانند با یك دوربین معمولی، برای ثبت خاطرات خوبتان بیندازند. از ما می‌شنوید، فیلم‌برداری مجلس را هم حذف كنید و از یك آشنا یا دوست كمك بگیرید. 
 
كلیپ اسپرت، كلیپ روز، فیلم حاضر شدن عروس‌خانم و آقاداماد، انواع دوربین، كرین، هلی‌شات و هزارویك جور برنامه‌ی دیگر وجود دارد ولی توصیه می‌كنیم شما تجملات را به‌كلی حذف كنید. باور كنید اینكه باغ ۵۰۰هزار تومانی كرایه كنید یا باغ ۱۵۰هزار تومانی، اهمیت چندانی ندارد. چیزی كه اهمیت دارد، سبك كار عكاس و هنر اوست، پس سخت نگیرید و همان‌طور كه گفتیم، به‌جای اسم‌ورسم به‌دنبال كار خوب باشید.
 
عكس‌های روی شاسی‌ را حذف كنید. اگر این شاسی‌ها را برای سر مجلستان می‌خواهید، به بعدش هم فكر كنید. سه‌چهار شاسی در ابعاد بزرگ را كه حداقل برای هركدام ۷۰هزار تومان هزینه كرده‌اید، می‌خواهید كجا نگهداری كنید؟ یك عكس روی شاسی كافی‌ است تا بعد به دیوار اتاقتان بزنید و خاطره‌ی آن روز همیشه به یادتان بماند. 
 
اگر به‌دنبال آرایشگاه عروس هستید، از همان روشی استفاده كنید كه برای انتخاب آتلیه استفاده كردید. نیازی نیست هزینه‌ای نزدیك به ۲میلیون تومان بپردازید. با ۵۰۰هزار تومان هم كارتان راه می‌افتد. حتماً نمونه‌ی میكاپ و شنیون عروس آرایشگاه را از نزدیك ببینید و به عكس‌هایی كه نشانتان می‌دهند، راضی نشوید. 
 
..........................................
 
 
 
روی بعضی رسم‌های اشتباه، خط قرمز بكشید
 
سرك نكشید
 
 
 
104315.pngهمین حالا ممكن است با خودتان بگویید چطور برای جهیزیه، ماشین لباس‌شویی و اتوی پرس نخریم؟ دیگران چه می‌گویند؟ نگرانی‌تان را درك می‌كنم. چون این روزها درگیر رسمی زشت و ناپسند هستیم كه خودمان موجب به‌وجود آمدن و تداوم آن شده‌ایم. یادتان باشد لوازمی كه در خانه‌ی هر شخص است، برای راحتی و آسایش همان شخص است و نه دیگران. اینكه از كودكی به فرزندانمان بگوییم «حرف مردم همیشه هست» و «برای خوشایند دیگران زندگی نكن»، شعار قشنگی است كه خودمان در همان روز اول زندگی فرزندمان آن را نقض می‌كنیم، آنجا كه به او می‌گوییم درِ خانه‌اش را باز بگذارد و به غریبه‌ها اجازه دهد در جای‌جای زندگی خصوصی‌‌‌ او و همسرش سرك بكشند. در كابینت‌ها را باز كنند، وارد حمام خانه‌یشان شوند، در خصوصی‌ترین جای زندگی یعنی اتاق خوابشان وسایل را برانداز كنند و هیچ نقطه‌ای را برای تماشا از دست ندهند. اگر در خانه كم‌وكاستی‌ای باشد، طعنه بزنند و گلایه كنند و اگر جهیزیه فراتر از حد انتظارشان بود، زوج را به بریزوبپاش متهم كنند. بیایید ترتیبی دهیم تا اقوام و آشنایان برای دیدن زوج جوان و تبریك گفتن به خانه‌یشان بروند، نه برای آنالیز و برانداز كردن اسباب‌واثاثیه‌یشان. به حریم خصوصی‌شان احترام بگذاریم و مَلَك عذابشان نباشیم.
 
اما چطور این كار را انجام دهیم؟ خانه‌ی‌شان را منطقی بچینیم. با شمع و گل و مروارید به جان نقطه‌به‌نقطه‌ی خانه نیفتیم. حال می‌خواهد سرویس بهداشتی باشد یا داخل یخچال عروس. وقتی چشم‌هایمان را ببندیم و حواسمان را بدهیم به دیگران كه چه كردند و چه می‌كنند، نتیجه‌اش می‌شود همین كه وسایلمان را به شكلی عجیب‌وغریب به نمایش بگذاریم. چادر را به شكل گل درآوریم، كف حمام و سرویس بهداشتی را با تور بپوشانیم و ظرف‌های كریستال و بلور را درست مثل یك اثر هنری و ارزشمند، به نمایش بگذاریم. هزینه‌ی چیدمان و تزیین جهیزیه‌ی عروس، این روزها در مشهد از ۲۰۰هزار تومان شروع می‌شود و تا ۷۰۰هزار تومان ادامه دارد؛ چیدمانی كه برخلاف اصول دكوراسیون داخلی، هدفش زیبایی یا راحتی شما در منزل نیست و فقط كمك می‌كند تا لوازمتان بیشتر به چشم دیگران بیاید.
1396/04/23
22:59:24
5.0 / 5
6121
تگهای مطلب: لاكچری , مراسم , لوكس , جشن ویژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری