كارگردان بی سرنشین با مهر مطرح كرد

روایتی از پیاده روی اربعین با ویلچر، آرزوی مادرشهید چگونه مستندشد؟

روایتی از پیاده روی اربعین با ویلچر، آرزوی مادرشهید چگونه مستندشد؟ به گزارش كاراموند محمدمهدی فكریان مستندساز درباره مستندی كه با مبحث آرزوی یك مادر شهید برای حضور در پیاده روی اربعین ساخته است، توضیحاتی ارائه نمود.محمدمهدی فكریان كارگردان فیلم مستند «بی سرنشین» در گفتگو با خبرنگار مهر در معرفی خود و آثارش توضیح داد: من متولد ۷۲ هستم و دیپلم گرافیك و كارشناسی كارگردانی مستند از دانشگاه صداوسیما تهران دارم. همینطور نویسنده و كارگردان بیشتر از ۲۰ اثر مستند و داستانی كوتاه و نیمه بلند هستم كه فراش، الف لام میم، مرد مردم، من و توافق یهویی و چند نماهنگ بعضی از این آثار است.
فكریان درباره ایده و روند ساخت مستند خود بیان كرد: ایده ساخت این فیلم، از یك مادر شهید و ارزوی او جهت شركت در پیاده روی اربعین آغاز شد و بعد به ویلچری رسیدیم كه یادگار تنها پسرش بود و این فیلم بر همین مبنا ساخته شد.
وی افزود: ما می خواستیم از كلیشه هایی كه در این مورد (پیاده روی اربعین) بود در فیلم فاصله بگیریم و از زاویه ای جدید به این رخداد بپرداریم. برای همین با وجود مصاحبه هایی كه با افراد داشتیم؛ در مرحله تدوین تصمیم گرفتیم كه از هیچ گونه مصاحبه ای استفاده نكنیم و به وسیله پیام های تلگرامی كه بین شخصیت ها جابجا می شوند به كارمان داستان بدهیم تا مخاطب با آن همراه شود. چون كه دوربین مخفی فی نفسه داستان محور نیست و بر موقعیت های مختلف استوار است.
سازنده بی سرنشین درباره زمان ساخت و معرفی عوامل فیلم عنوان كرد: بودجه ساخت فیلم از راه دفتر خودمان و كاملا شخصی تامین شد و نیازی به دریافت مجوز خاصی نبود. مراحل ایده پردازی و فیلمنامه ابتدایی حدودا ۱ ماه طول كشید، و مرحله تولید هم ۲ هفته زمان برد. كه به علت شرایط آنجا بسیار كار دشواری بود. مرحله تدوین هم حدودا ۵ ماه طول كشید. به دلیل اینكه چندین بار فیلمنامه تغییر نمود. در معرفی عوامل هم ابتدا باید فیلم را تقدیم كنم به مرحوم حاج علی بدیعی كه مدیر تولیدی كار را به عهده داشت در راه كمك رسانی به مردم زلزله زده كرمانشاه جان خویش را از دست داد.
فكریان در مورد جشنواره مستند سیما اظهار نمود: جای چنین جشنواره هایی كه به فیلمسازهای مستقل اجازه دیده شدن آثارشان در تلویزیون را بدهد، در رسانه ملی ما بسیار خالی بود كه خوشبختانه این جشنواره آنرا محقق كرده است و امیدوارم كه هرسال با شكوه تر برگزار بشود.
وی در انتها بیان كرد: این جشنواره ساعت پخش مناسبی دارد ولی ای كاش می شد در شبكه های دیگر هم تكرار مستندها روی آنتن می رفت. نكته دیگر آرای مردمی است كه واضح نیست و من بعنوان فیلمساز در نهایت از اینكه چند نفر به فیلمم رای دادند و نظرشان در مورد اثر چه بوده اطلاعی ندارم ازاین رو آن طور كه باید كارایی خویش را ندارد و صرفا برای متصدیان جشنواره و برنامه مناسب می باشد نه تولید كنده اثر.
سومین جشنواره تلویزیونی مستند سیما، از ۱۵ تیرماه با پخش آثار راه یافته به مرحله مسابقه، كار خویش را شروع كرده است و فیلم مستند «بی سرنشین» هم چهارشنبه بیستم شهریور ماه ساعت ۱۹ از شبكه مستند روی آنتن رفت و ساعت ۲۴ و ۱۱ بامداد امروز پنجشنبه بازپخش می شود.


منبع:

1398/06/21
12:59:12
5.0 / 5
4470
تگهای مطلب: جشن , جشنواره , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری