رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه:

روزی به نام شریف رضی در تقویم كشور ثبت گردد

روزی به نام شریف رضی در تقویم كشور ثبت گردد به گزارش كاراموند رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه با اشاره به اینكه در حق نهج البلاغه و گردآورنده آن كم لطفی شده است، تاكید كرد: باید روزی به نام «شریف رضی» در تقویم كشور ثبت گردد.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، آیت الله سیدجمال الدین دین پرور، نماینده ولی فقیه و رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه، امروز در نشستی خبری به مناسبت ایام سال روز ارتحال علامه شریف رضی، گردآورنده نهج البلاغه اظهار داشت: با اینكه نهج البلاغه در طول تاریخ اسلام مورد توجه بوده و شریف رضی شخصیت برجسته و معروف جهان عرب و اسلام هست، باز به این كتاب و گردآورنده آن در دوره ما كم لطفی شده و می شود.
وی با اشاره به اینكه بهای لازم به ایشان داده نشده است، اضافه كرد: شریف محدث، مفسر و از همه بالاتر، فقیه است؛ در تحقیقاتی كه داشته ایم مبانی فقهی شریف رضی را از ۵۲ باب فقهی استخراج و چاپ كرده ایم؛ ایشان در تفسیر هم مفسر بزرگی بوده و آثاری از ایشان بر جا مانده است؛ پس حق بزرگی بر جهان تشیع و ما دارد.
دین پرور با اشاره به اینكه نهج البلاغه در طول هزار سال جاودانه شده است، اشاره كرد: كتب روایی و حدیثی زیاد داریم، ولی این اثر شریف، جاودانه شده است و امروز در عرصه بین المللی نیز نام نهج البلاغه و شریف رضی راه پیدا كرده در صورتیكه دشمنان نمی خواهند این مسئله مطرح شود.
تقطیع؛ راز ماندگاری نهج البلاغه
رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه با طرح این سؤال كه چرا علامه این كتاب را تقطیع كرده و ناقص آورده است، اضافه كرد: معتقدم كه علت ماندگاری و جاودانگی نهج البلاغه تقطیع شریف رضی بوده است؛ برای اینكه امام علی(ع) مطالب بسیار زیادی داشته اند كه وی این مطالب را كه در آن تخصص داشته متناسب با زمان و موقعیت ها و مسئله سنی و شیعه انتخاب و تقطیع كرده است.
دین پرور با اشاره به خطبه شقشقیه امام علی(ع) اضافه كرد: در این خطبه بحث مهمی در مورد خلفا مطرح گردیده است و بسیاری از اهل سنت به سبب همین خطبه بر نهج البلاغه ایراد می گیرند، ولی رضی مطالب دیگری هم بیان كرده همچون سفارش امام علی(ع) به خلیفه دوم در خصوص عدم حضور فیزیكی وی در یكی از جنگ ها كه این جمع بندی سبب شده تا حتی اهل سنت هم به آن اهتمام داشته باشند؛ همین طور تخصص و علمیت و تیزهوشی او را می رساند.
رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه با تاكید بر اینكه علامه رضی با این خدمت بزرگ به شیعه ماندگار شده است، اشاره كرد: همین مسئله می طلبد كه روز درگذشت علامه شریف رضی كه روز ششم محرم است بعنوان روز شریف رضی در تقویم كشور ثبت و شخصیت ایشان معرفی شود تا مردم بیشتر از پیش به این كتاب و این شخصیت رو بیاورند.
وی با اشاره به اینكه در چند سال قبل از طرف یكی از فضلای حوزه، متن كامل نهج البلاغه گردآوری و خطبه ها كامل شده است، بیان كرد: این مجموعه از طرف حجت الاسلام والمسلمین سید صادق موسوی انجام شده، ولی به ترتیب خطبه های كنونی نهج البلاغه نیست و اگر این ترتیب هم توسط پژوهشگران دیگر صورت گیرد كار بسیار خوبی خواهد بود.
دین پرور با اشاره به اینكه هنوز اقدامی رسمی برای ثبت روزی به نام علامه رضی انجام نشده است، بیان كرد: از رسانه ها در خواست می نماییم تا فرهنگ سازی كرده و زمینه این كار را فراهم آورند.
رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه همین طور با اشاره به جلساتی كه با برخی نهادهای نظامی كشور داشته اند، اشاره كرد: در این جلسات مقرر شده تا دفاع مقدس بعنوان یك حركت نظامی بر طبق فرمایشات امام در نهج البلاغه مورد تحقیق قرار گیرد تا سیره و سخنان امام(ع) در زمینه دفاع و جنگ تبیین شود كه مقدمات آن فراهم گشته است.
تربیت حافظان نهج البلاغه
دین پرور با اشاره به موج به وجود آمده در زمینه ترویج نهج البلاغه، اظهار نمود: در بعضی شهرها همچون كاشان، به شهر نهج البلاغه معروف شده و الان حدود ۴۰ نفر حافظ نهج البلاغه هستند؛ همین طور در مشهد در فضای مجازی فعالیت های در ترویج نهج البلاغه صورت می گیرد و در اصفهان در زمینه ادبی و شعر كارهایی كرده اند و از غربتی كه بوده تا حدودی بیرون آمده است.
رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه اضافه كرد: ازدیگر كارهایی كه از طرف بنیاد انجام شده این است كه نهج البلاغه به مالایی، فرانسه، ژاپنی، انگلیسی، اردو... ترجمه و تابحال كنگره های مختلفی هم در این زمینه برگزار شده و نهج البلاغه خوانی هم در بعضی مساجد در شهرها در شب های یكشنبه رواج دارد و رو به گسترش است و جزوه هایی هم در این زمینه تهیه شده است.
دین پرور با اشاره به اینكه تمبری هم در مورد شریف رضی چاپ شد، تاكید كرد: باید روزی در تقویم جمهوری اسلامی به نام علامه شریف رضی ثبت گردد و از مسئولان هم درخواست داریم در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشند؛ برای اینكه هرقدر برای عظمت كتاب نهج البلاغه و گردآورنده آن كار انجام دهیم باز هم حق آنان ادا نخواهد شد.
منبع:

1398/06/13
20:16:48
5.0 / 5
4401
تگهای مطلب: تخصص , شعر , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری