یك مدرس نهج البلاغه:

درباره غدیر كوتاهی شده است

درباره غدیر كوتاهی شده است به گزارش كاراموند یك مدرس نهج البلاغه معتقد می باشد كه درباره غدیر كوتاهی شده است، او می گوید: پیام غدیر بر روی زمین مانده و درباره آن كوتاهی شده است.


سیده امیمه اردبیلی در گفت و گو با ایسنا عنوان كرد: امیرالمومنین از همان ابتدا ارجحیت و افضلیت هایی نسبت به صحابه داشته اند، ۱۲۴ هزار پیغمبر كه مبعوث می شوند به قوم خود می گفتند ما آخرین پیغمبر نیستیم و پیغمبری می آید كه آخرین پیغمبر، آیینش آخرین آیین و كتابش آخرین كتاب است.
وی افزود: وقتی كه پیغمبر مبعوث می شود نخستین كاری كه می كند این است كه حكومت تشكیل می دهد چون می خواست مردم فرهنگ زندگی كردن زیر سایه امام عادل را یاد بگیرند، هنگامی كه رسول الله به معراج می رود از رسولان الهی و انبیا سوال می كند شما برای چه مبعوث شدید؟ همه در جواب می گویند ما بر محور توحید الهی و رسالت شما و ولایت مولا امیرالمومنین مبعوث شدیم.
این مدرس نهج البلاغه ادامه می دهد: پیغمبر دغدغه اش این بود كه مردم فرهنگ زندگی كردن زیر سایه امام عادل را برای سعادتمند شدن یاد بگیرند. از رسول الله و به ترتیب امیرالمومنین تا امام یازدهم، یازده نور برای ما انسان ها فرستاده شده اما دوازدهمین نور را نمی یینیم، چرا؟ چون ما هنوز فرهنگ زندگی كردن زیر سایه امام عادل را یاد نگرفتیم. رسول الله بارها و بارها امیرالمومنین را معرفی می كرد و اینكه چقدر افضلیت ها نسبت به صحابه دیگر دارد.
اردبیلی اظهار نمود: در دعای ندبه می خوانیم، سَدَّ الْأَبْوَابَ إِلَّا بَابَه... داستان این است زمانی كه پیغمبر مسجدالنبی را می سازند عده ای از اصحاب بنی هاشم خانه هایشان را به شكلی درست می كنند كه درب آن داخل مسجد باز می شد و روز نهم ذی الحجه این آیه نازل می شود كه پیغمبر همه درهای خانه اصحاب به سمت مسجد بسته شود و فقط در خانه خودت و امیرالمومنین باز باشد. صحابه ناراحت شدند و گله كردند كه حضرت علی (ع) فرمودند این امر خداست، و خداوند می خواهد افضلیت امیرالمومنین را برساند.
وی اشاره كرد: سوژه دیگر ابلاغ آیه برائت در ماه ذی الحجه است، بعد از فتح مكه وقتی كه آیات اول سوره برائت نازل می شود كه برائت مِن الله... می گویند این آیات را چه كسی می خواهد در مكه بخواند؟ بعد پیشنهاد دادند كه ابوبكر این آیات را بخواند، چرا ابوبكر؟ چون ابوبكر كه در جنگ ها شركت می كرده هیچ كسی از او زخمی برنداشته، یعنی مشركان مكه از او كینه ای به دل ندارند. جبرییل بر پیغمبر نازل می شود كه ای پیغمبر یا خودت باید این آیات را برسانی یا كسی از اهل خودت، كه بلافاصله رسول خدا امیرالمومنین را برای ابلاغ این آیات معرفی می كند و می گوید بین راه به ابوبكر هم بگو تا برگردد.
این مدرس نهج البلاغه اضافه كرد: حضرت علی مقابل السلام سه روز در مكه مانده و آیات سوره برائت را برای كسانی كه آنجا بودند می خواند و خودش هم فرمایش می كند كه وقتی این آیات را می خواندم هیچ كسی در مكه نبود مگر آنكه دوست داشت من را تكه تكه كند كه این مربوط میشد به حسادتی كه نسبت به امیرالمومنین داشتند.
سیده امیمه اردبیلی اشاره كرد: در ماه ذی الحجه همین طور حدیث ثقلین معرفی می شود كه می گوید ای مردم من دو چیز گرانبها را بین شما می گذارم كه یكی قرآن است و دیگری دوده و عترت من. و آیات دیگری نیز درباره شأن و منزلت امیرالمومنین نازل شده است، در مورد سپردن امانت به حضرت علی (ع)؛ همین طور كه رسول الله حج خودرا تمام می كند و برمی گردد جبرییل نازل می شود كه پیغمبر امانتی هایی كه در دست توست باید به امیرالمومنین بسپاری و اینها باردیگر ارجحیت امیرالمومنین را می رساند كه میراث پیغمبران به وصی ایشان و میراث رسول الله به امیرالمومنین می رسد.
وی تصریح كرد: در سیزدهم ماه ذی الحجه و آخرین روزی كه پیغمبر از شهر مكه اعمالش را تمام می كند و از مكه عازم مدینه می شود خداوند برای مومنین امیر و فرمانده كل معرفی می كند كه جبرییل نازل می شود و به حضرت علی مقابل السلام لقب امیرالمومنین می دهد و فرمایش می كند "السلام علیك یاامیرالمومنین" و ما هم می گوییم فقط حیدر امیرالمومنین است.
این نهج البلاغه پژوه بیان كرد: بعد از نزول آیه محبت به پیغمبر كه می گوید همه باید نسبت به امیرالمومنین محبت داشته باشند و رسول الله دعا می كنند كه محبت علی (ع) در دل مومنین جا بشود و حضرت امیر در نهج البلاغه فرمایش می كنند اگر با شمشیرم بر بینی مومنی بزنم كه مرا دشمن بدارد چنین كاری نمی كند.
اردبیلی اظهار نمود: و در آخر روز شانزدهم ذی الحجه آیه تبلیغ نازل می شود، كه حضرت محمد (ص) فرمایش می كنند از مكه كه حركت كردم تا به محل غدیرخم برسم سه بار جبرییل بر من نازل شد كه "بِسم الله الرَُحمن الرَحیم یا ایُّها الرَسولِ بَلِّغ ما اُنزِل عَلیك مَن ربِّ الدّین..." پیغمبر برسان به آن چیزی كه ماموری. پیغمبر فرمایش می كند جبرییل از خداوند بخواه تا من را از این ماموریت معاف كند، من اصحاب و كسانی كه در اطرافم هستند را می شناسم. و جبرییل باردیگر روز هفدهم نازل شده و می گوید اگر پیام را نرسانی مثل اینكه در این ۲۳ سال اصلا هیچ كاری نكردی و اعمالت خراب می شود مگر اینكه امیرالمومنین را معرفی كنی. گفتی و مردم دست از بت پرستی برداشتند نماز خواندن و روزه، حج و همه را یاد گرفتند، و این آخرین را باید انجام دهی. باردیگر رسول الله فرمایش می كند كه جبرییل از خداوند بخواه تا من را از این امر معاف كند.
وی ادامه داد: پس از آن جبرییل روز هجدهم ذی الحجه (امروز) بر پیغمبر نازل می شود كه تو ناراحت نباش و پیام را برسان و ما شما را از شر بعضی مردم شرور حفظ می نماییم. و رسول الله فرمان می دهند كه همه جمع شوید و آنهایی كه رفتند برگردند و آنها كه نرسیده اند به ما برسند. امر مهمی مقرر است اتفاق بیفتد، و ۱۲۰ هزار نفر می آیند و جمع می شوند.
مدرس نهج البلاغه عنوان كرد: خطبه غدیر بسیار جالب است و همه مراحل در آن هست، فرمایش می كند "مَن كنت مولاه فهذا علی مولاه..." هر كه من مولای اویم از این به بعد علی مولای اوست. قسمتی از خطبه غدیر هم كه خیلی باارزش است این كه سفارش می كند مردم علی را برتر بشمارید. بر چه چیزی؟ علی را در علم برتر بدانید. حضرت محمد (ص) فرمایش می كند هیچ علمی نیست مگر اینكه خداوند همه علم را به من (پیغمبر) داد و من هم كل آنرا به امیرالمومنین دادم. استناد این مساله به آیه ۱۲ سوره یاسین است كه می گوید ما همه علم را در امام مبین جمع كردیم، به دنبال امیرالمومنین بروید كه معلم و استاد همه علوم است... یعنی علمی نیست مگر اینكه خداوند آنرا به امیرالمومنین علی داده است.
سیده امیمه اردبیلی اظهار داشت: با این وجود می بینیم كه از همان موقع پیام غدیر هنوز بر روی زمین است. پیغمبر در میان ۱۲۰ هزار نفر علی را معرفی نمود و بارها و بارها هم پیش از آن معرفی كرده بود. اما ۷۰ روز نگذشته بود و هنوز پیكر نازنین حضرت محمّد بر روی زمین بود كه خلیفه تعیین كردند و هنوز هم پیام غدیر روی زمین است و برداشته نشده است.
وی اشاره كرد: امیدواریم كه با كمك خدا و مدد امیرالمومنین مردم به دنبال نهج البلاغه و گسترش آن رفته و با مظلومیت امیرالمومنین آشنا گردند. ان شاءالله كه ما بتوانیم پیام رسان غدیر باشیم، همانطور كه رسول الله فرمایش می كند پیام غدیر را حاضران به غایبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند، و این برای خوشبختی خودمان است.
این مدرس نهج البلاغه می گوید: امیرالمومنین در نهج البلاغه فرمایش می كند ای مردم از من بپرسید تا در میان شما هستم، من راه های سعادت را می دانم و به راه های آسمان آشناترم، من شما را به سعادت می رسانم. حالا كه امیرالمومنین در میان ما نیست چگونه از او بپرسیم؟ با رجوع كردن به كتاب شریف نهج البلاغه امیرالمومنین.
اردبیلی معتقد می باشد كه درباره غدیر كوتاهی شده و با تلاش دشمنان دانا و دوستان ناباب پیام غدیر روی زمین مانده، یعنی دشمن كوشش كرد كه فكر مردم را از امیرالمومنین جدا كند.
منبع:

1398/05/29
14:55:41
5.0 / 5
4715
تگهای مطلب: برند , زندگی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری