رونمایی از سه اثر علمی در زمینه روش شناسی فقهی

رونمایی از سه اثر علمی در زمینه روش شناسی فقهی كاراموند: مراسم رونمایی از سه اثر علمی در زمینه روش شناسی فقهی شامل ˮ كتاب درس خارج و گام های اجتهادˮ اثر احمد مبلغی، ˮدرآمدی بر مكتب فقهی قم ونجفˮ به كوشش حسین ایزدی و ˮروش شناسی فقهی؛ اولین نشریه روشی در علوم حوزوی با آثاری از اكبر ترابی، منصوری مهدوی و سعید هلالیان در مركز تحقیقات اسلامی مجلس اجرا شد.


به گزارش كاراموند به نقل از روابط عمومی مركز تحقیقات اسلامی مجلس، آیت الله مبلغی رئیس مركز تحقیقات اسلامی مجلس در این مراسم با اشاره به اینكه عمق گرایی، كیفی گرایی و آزاداندیشی از شاخصه های درس خارج است، اظهار داشت: با عنایت به اینكه، درس خارج برای اجتهاد است، باید روشی را برای شكل دادن به درس خارج در پیش بگیریم كه با روش اجتهاد هماهنگ و در خدمت توضیح، تبیین و تطبیق آن باشد.
آیت الله مبلغی در زمینه روش شناسی فقهی اشاره كرد: هنگامی كه دیدگاه فقیهان نسبت به پاره ای از عناصر روش اجتهاد، تفاوت پیدا می كند، مكاتب اجتهادی شكل می گیرند.
وی با اشاره به اینكه یكی از مباحث مهم كتاب "درس خارج و گام های اجتهاد"، پرداختن به گام های اجتهاد و تعبیه آن در درس خارج است، اظهار داشت: این گام ها آنقدر دقیق و معنادار تنظیم شده اند كه با انجام آنها می توان به تمامی ابعاد و زوایای بحث نسبت به یك مسئله به صورت اجتهادی و مستوفا پرداخت.
آیت الله مبلغی با اشاره به اینكه مسیر اجتهاد از درس خارج می گذرد، اضافه كرد: درس خارج آمده است تا در خدمت اجتهاد و تحقق آن باشد، بر این اساس، لازم است روش آموزشی و پژوهشی درس خارج منبعث از روش اجتهادی و هماهنگ با آن باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری درس خارج را از امتیازات آموزشی و پژوهشی حوزه های علمیه دانست و اظهار داشت: درس خارج مولفه هایی دارد كه بعضی از آنها در هیچ نظام آموزشی دیگری مشاهده نمی گردد.
آیت الله مبلغی عمق گرایی و كیفی اندیشی را از خاصیت های درس خارج برشمرد و گفت درس خارج، نقطه جمع بین آموزش و پژوهش و جایگاه تعامل هم افزای این دو با یكدیگر جهت پیشرفت و پیشبرد علم است.
وی اظهار داشت: حوزه علمیه به جهت اینكه بتواند عمق، دقت، توانایی و توانمندی های خودرا در عرصه علم فقه به نمایش بگذارد باید بازتعریف دقیق تری از درس خارج در جهت استحصال ظرفیت های نهفته در تجارب گذشته درباب آن به انجام برساند.
فعال كردن روش شناسی اجتهاد، به افزایش قدرت پاسخگویی حوزه به مسائل معاصر منتهی می شود
رئیس مركز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: اگر حوزه علمیه بخواهد، تحولات مثبت و سازنده ای را بر پاشنه اجتهاد سنتی خود ایجاد كند، باید به روش شناسی اجتهاد به دو صورت عام و خاص (یعنی معطوف به رشته های تخصصی فقهی) به انجام برساند.
وی افزود لزوم پرداختن به روش شناسی آنقدر جدی و اساسی است كه رفتن حوزه علمیه به سمت پاسخگویی جامع و شامل و كارآمد به مسائل معاصر، متوقف بر پرداختن به روش و به سامان آوردن روش شناسی اجتهادی است.
آیت الله مبلغی اضافه كرد: روش شناسی اجتهاد تنها مسیری است كه با پیمودن آن فضایی فراهم می شود كه امكان پرداختن واقعی و كارآمد (و نه صوری و ظاهری) به رشته های تخصصی فقهی فراهم می آید.
وی ادامه داد: در غیر این صورت ورود به رشته های تخصصی، یك حركت عقیم و بی ثمر است و این حركتی است كه حوزه علمیه قم دیر یا زود باید به آن بپردازد، با این تفاوت كه اگر دیر بپردازد خسارتهای بسیاری متوجه شما خواهد شد.
وی افزود: باید میان روش و روش شناسی تفاوت قائل شد آنچه كه امروزه در حوزه وجود دارد روش های عمیق فقهی است ولی آنچه كه وجود ندارد شناخت تفصیلی این روش ها و تبدیل آن به یك دانش است تا حوزه های علمیه در سایه این دانش امكان قدرت مانور اجتهادی بیشتر و توسعه فراورده های اجتهادی بیشتر را پیدا كنند.
وی ادامه داد: روش شناسی اجتهاد و استوار كردن دانش آن در حوزه های علمیه می تواند تحولی بزرگ را در زمینه استحصال ظرفیت های دست ناخورده فقه ایجاد كند.
ایجاد دانش روش شناسی، اجتهاد را منضبط تر، پرابتكارتر و پاسخگوتر می كند
آیت الله مبلغی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: همانگونه كه ما دانش اصول داریم، دانش روش شناسی هم باید داشته باشیم، دانش روش شناسی، اجتهاد را منضبط تر و پرابتكارتر خواهدنمود.
آیت الله مبلغی با اشاره به اینكه روش شناسی به مثابه یك دانش باید در حوزه شكل بگیرد، اظهار داشت: با این كار، قدرت پاسخگویی به مسائل معاصر افزوده می شود و اجتهاد، كیفی تر و پرابتكارتر خواهد شد و این نیاز امروز حوزه های علمیه است.
وی با اشاره به اینكه روش شناسی همین طور نظام آموزشی حوزه را چابك تر، دقیق تر، علمی تر و به دورتر از زوائد خواهد كرد، اظهار داشت: شناخت تراث و تجارب عمیق فقهی گذشتگان و بزرگان فقه در سایه روش شناسی امكان پذیر تر و علمی تر می گردد.
منبع:

1398/04/03
14:21:52
5.0 / 5
4273
تگهای مطلب: تخصص , مد , مراسم , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری