لیلی عاج با مهر مطرح كرد؛

كمیته نان دومین بخش از یك تریلوژی است، روایتی از مصائب كول برها

كمیته نان دومین بخش از یك تریلوژی است، روایتی از مصائب كول برها به گزارش كاراموند لیلی عاج از روی صحنه بردن نمایش كمیته نان كه به مشكلات كارگران روزمزد و كول بران اختصاص دارد، اطلاع داد.لیلی عاج نویسنده و كارگردان تئاتر درباره تازه ترین فعالیتش در این عرصه به خبرنگار مهر اظهار داشت: مقرر است از اواخر اردیبهشت ماه نمایش «كمیته نان» را در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر به صحنه ببرم. این اثر نمایشی دومین بخش از یك تریلوژی است كه به زندگی كارگری می پردازد و مساله كارگران روزمزد میدان میوه و تره بار را در كنار مشكلات كول برها مطرح می كند.
وی افزود: در این اثر نمایشی مشكل ۲ خانواده مطرح می شود كه یكی از آنها از قشر كارگر ساكن تهران هستند و دیگری خانواده كرد كول بری هستند كه برای حل مشكلاتشان به تهران آمده اند و یك دادخواهی از نماینده شهرشان در تهران دارند. تلاشم این بوده كه در این نمایش صادقانه با مسایل و مشكلات كارگران برخورد كنم.
عاج خاطرنشان كرد: «كمیته نان» به علت قصه تلخی كه دارد از حال و هوایی طنز هم برخوردار می باشد اما كار اصلاً به سمت سرخوشی صرف نمی رود. نمایش داستان خانواده ای را روایت می كند كه هیچ مشكلی به جز معیشت ندارند اما این مساله برایشان مشكلات دیگری را رقم می زند.
كارگردان «قند خون» درباره بازیگران نمایش توضیح داد: الهام شعبانی، غزاله جزایری، ارسطو خوش رزم، شاهو رستمی، لبخند بدیعی و سعید احمدی بازیگران این اثر نمایشی هستند كه همگی در نمایش به زبان كردی صحبت می كنند البته به روشی كه برای مخاطبان قبال فهم باشد. بازیگران برای یادگیری زبان كردی تمرین های زیادی كردند و از آنجائیكه خودم كرد هستم معتقدم این زبان می تواند جذابیت های زیادی برای مخاطبان داشته باشد.
وی در انتها درباره روی صحنه بردن بخش سوم از تریلوژی زندگی كارگری اظهار داشت: قسمت اول این تریلوژی نمایش «قند خون» بود كه سال قبل در تئاترشهر اجرا شد. قسمت دوم آن «كمیته نان» نام دارد و سومین بخش از این تریلوژی «دایره آبی» است. در ۲ نمایش قبلی برای مردهای كارگر مشكلاتی به وجود می آید و زن ها مجبور می شوند بار زندگی را بچرخانند و حالا در نمایش «دایره آبی» زن ها در كارخانه ای كه درهای آبی بطری را تولید می كند، مشغول كار هستند و این دفعه شاهد مشكلات زنان كارگر هستیم. امیدوارم شرایطی فراهم گردد كه بتوانم رپرتواری از این سه نمایش را در روز كارگر به صحنه ببرم.
نمایش «كمیته نان» كه دومین اثر عاج درباره مشكلات صنفی و معیشتی، اجتماعی و سیاسی كارگران است در فضایی پر تنش به مساله كول بَرها پرداخته و وضعیت زندگی های سخت طبقه كارگر را روایت كرده است.


منبع:

1398/02/20
13:38:14
5.0 / 5
4859
تگهای مطلب: بازیگر , تالار , زنان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری