هفتمین همایش ادبیات كودك شروع شد

هفتمین همایش ادبیات كودك شروع شد كاراموند: هفتمین همایش دانشگاهی ادبیات كودك با پنج نشست تخصصی و علمی به میزبانی دانشگاه شیراز شروع به كار كرد.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، دبیر علمی هفتمین همایش ادبیات كودك چهارشنبه (۱۱ اردیبهشت) در آیین افتتاح این همایش بیان كرد: این همایش یك غایب بزرگ دارد هرچند حاضر است؛ حضور دكتر مرتضی خسرونژاد برای همه آشكار است و این همایش باید بزرگداشت تلاش ها و زحمات بی وقفه و اثرگذار این بزرگ باشد.
سعید حسام پور اشاره كرد: خوشبختانه ادبیات كودك خصوصاً دانشگاهی در ۱۴ سال عمر خویش توانسته گام های مؤثری بردارد.
او افزود: با همت دكتر مرتضی خسرونژاد فعالیت هایی كه از طرف مركز مطالعات ادبیات كودك دانشگاه شیراز انجام شده ثمین بوده است و در این ۱۴ سال همه گونه فعالیتی داشتیم.
حسام پور راه اندازی مقطع كارشناسی ارشد ادبیات كودك، نشریه ادبیات كودك و راه اندازی كتابخانه تخصصی ادبیات كودك را از خدمات بهادار خسرونژاد دانست و افزود: پرورش نیروهای متخصص گامی ثمین است كه مركز مطالعات ادبیات كودك گروه هایی را تأسیس كرد كه تخصصی عمل كنند.
دبیر علمی همایش ادبیات كودك بیان كرد: اگر سه خاصیت برای یك استاد ثمین بشمریم تعلیم، تألیف و پرورش نیروهای متخصص توسط دكتر خسرونژاد بود كه آغازگر آن به حساب می آید.
حسام پور تصریح كرد: از دو سال پیش كه در مشهد همایش ششم انجام شد مقرر شد برگزاری دوره هفتم این همایش را دانشگاه شهید بهشتی انجام دهد اما در اواخر بهمن ماه از دانشگاه فوق اعلام گردید امكان برگزاری ندارند و بنابر این اعضای مركز با تعصبی كه به این رویداد دارند، تصمیم گرفتند این همایش اجرا شود كه خوشبختانه با وجود زمان كوتاه حدود ۷۰ مقاله آمد كه ۴۶ چكیده برگزیده و نهایتاً بررسی گردید كه به ۳۸ مقاله رسیدیم و ۲۸ مورد مقاله و ۱۰ مورد به پوستر تبدیل شد.
او با بیان این كه در كنار دانشگاه شیراز، همیشه كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت های ویژه ای اعمال كرده اند، اظهار داشت: در یك نگاه آماری از تعداد مقاله های ارسال شده مشخص می شود ادبیات كودك ایران شاید توجه پژوهشگران را در حوزه های مختلف بیشتر جلب كرده است.
حسام پور در ادامه به چند لطمه این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: شاید در نگاه اول راه اندازی رشته ادبیات كودك در دانشگاه ها به زیان ادبیات كودك به شمار می رود؛ غیر از این باید همه هوشیار باشیم و واكنش نشان دهیم كه امكانات و نیروی انسانی برخی مراكز آموزشی كه متقاضی راه اندازی رشته فوق هستند به زیان این حوزه نینجامد.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: متأسفانه از نوروز امسال كودكان گرفتار لطمه هایی شدند كه صمیمانه و همدلانه خانواده ادبیات كودك همراهی و همدلی خودرا با این كودكان و خانواده های شان اعلام و كمك می نماید از آلام آنان كاسته شود.
انتشار كتاب داوود خزایی، عضو مركز مطالعات ادبیات كودك، اتمام طرح ملی دانشنامه موضوعی ادبیات كودك ایران در چارچوب شش جلد كتاب، اتمام پروژه ترجمه با عنوان نقد و نظریه ادبیات كودك در چارچوب پنج كتاب و اتمام پروژه صلح و دوستی برای كودكان شامل ۹ كتاب تألیفی همچون مواردی بود كه در این همایش اعلام گردید.

منبع:

1398/02/11
13:50:55
5.0 / 5
4504
تگهای مطلب: تخصص , خدمات , دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری